piątek, 19 września 2014

Wiesn Wiener, czyli Świeto Piwa i Wina w Wiedniu A.D. 2014


Lada dzień w Monachium rozpoczyna się słynny na cały świat Oktoberfest.
Niewiele osób jednak wie, iż Wiedeń ma także swoje święto piwa i wina. 
W stolicy Austrii co roku organizowane jest równie atrakcyjne święto o nazwie “Wiesn Wiener”. Podczas uroczystości będziemy mogli raczyć się niesamowitym wiedeńskim klimatem, a także skosztować lokalnego piwa i wina. Szczególnie ten drugi trunek będzie wyróżniał wiedeński “Wiesn Wiener” od swojego bawarskiego odpowiednika. 
Zainteresowani tematyką turyści będą mogli odwiedzić stare winiarnie na Grinzingu z najsłynniejszą  Heuriger na czele, cieszyć się tradycyjną gościnnością, spróbować słynnego pikantnie przyprawionego sznycla.
W centrum miast, w parku Prater napotkamy na trasie swoich spacerów setki straganów i jarmarków z lokalnymi wyrobami, a także atrakcje dla dzieci w postaci licznych karuzeli i diabelskiego młyna. Dodatkowo w trakcie całej imprezy we wszystkich zakątkach miasta rozbrzmiewać będzie tradycyjna, charakterystyczna dla Wiednia “Schrammelmusik”. Możecie jej posłuchać poniżej.

Tutaj oficjalna strona Wiesn Wiener (klik)
Wiedeńskie Święto Piwa i Wina rozpoczyna się 25 września, a kończy 12 października. Miejsce tzw. Łąki Cesarskie na Praterze, Hauptallee 2.
Tak to ma być rozplanowane, z austriacką dokładnością i porządkiem:)


Doskonały dojazd komunikacją miejską:  Metro: U1, U2 - Stacja Praterstern
Kolejka miejska S-Bahn: S1-S3, S7, S15 stacja Praterstern
Tramwaj: Straßenbahn O, 5
Bus 80A 

Tematem przewodnim tegorocznego festynu Wiener Wiesn jest „Złota Austria”. Przez dziewięć dni wszystkie kraje związkowe będą prezentowały swoje zwyczaje, kulinaria i muzykę. Podczas dziewięciu dni krajów koronnych na festynie obecni będą także przedstawiciele Czech, Słowacji, Węgier, Słowenii oraz Istrii. 
Festyn Wiener Wiesn rozpoczyna się codziennie o godz. 11:30 porządnym kuflem piwa zwanym Frühschoppen. Zaplanowane są występy kapeli dętych i tradycyjnych grup ludowych pielęgnujących tradycje poszczególnych regionów. Do godz. 18:00 wstęp na festyn Wiener Wiesn jest bezpłatny, a w poniedziałki i wtorki wstęp jest wolny przez cały dzień.
Od godz. 18:30 odbywać się będą imprezy taneczne festynu Wiesn-Fest z dużą dawką muzyki na żywo. Bilet na imprezy wieczorne kosztuje 39 euro za osobę, a z rezerwacją stolika 44 euro za osobę. Bilety można nabywać w przedsprzedaży lub na miejscu. 3 października w namiocie Wojnar już po raz drugi odbędzie się Różowy Festyn Wiener Wiesn dla społeczności gejów i lesbijek. Nowością jest w tym roku clubbing w strojach ludowych zaplanowany na 28 września (wstęp 10 euro).

Oprócz trzech namiotów przewidziano wiele bezpłatnych atrakcji w miasteczku festynowym: przy scenie plenerowej, w gospodzie ORF, przy stoisku Winzer-Stadl dla smakoszy wina, na specjalnie zorganizowanym strychu z sianem i w drewnianym domku.
Jeżeli ktoś z was będzie miał okazję być w tym czasie w stolicy Austrii, zapraszam, warto zajrzeć. Świetna zabawa, doskonałe piwo, wino, tradycyjne precle i tradycyjne, wręcz kultowe tutaj  austriackie dania (od sznycla wiedeńskiego poprzez knedle, Spatzle i  deskę mięs i wędlin Brettljause), gwarantowane. 
Przewidziane są liczne koncerty takich wykonawców jak Spider Murphy Gang, Edlseer, Lauser, Sumpfkröten, Volxrock i Saubartln. 
Jestem pewna, że mało znane, a wyśmienite austriackie piwo i lokalna kuchnia, duża ilość muzyki oraz cieszące oko stroje wprawią wszystkich w dobry nastrój.

2 komentarze:

  1. Uwielbiam piwo, choć austriackiego nie próbowałam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie, piwo austriackie jest w Polsce mało znane, a bardzo dobrze...smakoszem nei jestem, ale mnie smakuje.

      Usuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.