wtorek, 2 września 2014

Sekretna wojna. Z dziejów kontrwywiadu II RP

Wydawnictwo Zysk i S-ka, Ocena 5,5/6
Recenzja mojego męża.

Od kilku lat panuje moda na książki związane z szeroko rozumianą tematyką 20-lecia międzywojennego. Co jakiś czas są wydawane pozycje o szpiegach, aferach tego okresu. Ta konkretna książka ta jest pokłosiem konferencji, która miała miejsce w Centralnym Ośrodku Szkolenia ABW w 2012 roku. Na treść składają się wystąpienia blisko 30 specjalistów w tematyce dot. kontrwywiadu II RP. Od razu jednak należy zaznaczyć, iż autorzy wystąpień rozszerzyli trochę ramy czasowe nie ograniczając się wyłącznie do okresu międzywojennego. Referaty ich omawiają przedmiotową tematykę od okresu I wojny światowej aż do działalności kontrwywiadu w okresie II wojny światowej. Część z prelegentów zajmowała się nie tylko działalnością kontrwywiadu, stąd poziom wystąpień różni się od siebie odrobinę, jednak zawsze jest on dosyć wysoki. Różnorodny jest także styl prezentacji poszczególnych prelegentów. Niektórzy posługują się językiem prostym, który trafi do przeciętnego Kowalskiego, inni językiem bardziej specjalistycznym. Niemniej, książkę czyta się dobrze, choć nie ukrywam, iż momentami jest to trudna lektura, którą trzeba sobie dozować we fragmentach.
Na ponad 500 stronach zawarto kompedium wiedzy na temat wywiadu II RP z licznymi przypisami znajdującymi się u dołu każdej strony. Przypisy te  pozwalają zainteresowanym osobom poszerzyć wiedzę, sięgnąć po inne pozycje. 
Książka jest obszerna, tematyka może wydawać się trudna, jednak dobór wystąpień o różnorodnej tematyce sprawił, iż każdy znajdzie referat dla siebie, czy to odpowiadający pod względem tematyki czy stylu wystąpienia. Istotnym jest fakt, iż pozycja ta porusza wiele tematów dotąd praktycznie nie istniejących w literaturze ogólnie dostępnej. Ta ostatnia zajmuje się bowiem na ogół sensacją, anegdotami, ew. umundurowaniem, uzbrojeniem, bardziej spektakularnymi akcjami wywiadowczymi II RP. Sekretna wojna.. poszła o wiele dalej. I to jest jej największa zaleta.
Z kolei dla osób hobbystycznie zajmujących się z pasją tematyką kontrwywiadu II RP, pozycja ta będzie prawdziwą gratką i skarbnicą wiedzy, z której bez trudu wyłuskają perełki.

1 komentarz:

  1. Jeśli chodzi o mnie to zdecydowanie nie przepadam za tematyką 20-lecia międzywojennego, dlatego wątpię, abym odnalazła się w tej książce. Raczej nie zaryzykuje, by się o tym przekonać.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.