piątek, 25 października 2013

Międzynarodowy Dzień Makaronu...to dzisiaj:):)

Szukając czegoś zupełnie innego, znalazłam taką informację w sieci. Uwielbiam makaron, uwielbiam kuchnię włoską, wiec niech będzie i Dzień Makaronu.
Święto makaronu zostało ustanowione w 1995 roku na World Pasta Congress w Rzymie. Od tego momentu data 25 października jest obchodzona jako Światowy Dzień Makaronu.
Makaron jest jedną z najstarszych potraw świata. Jak do tej pory najstarszy makaron odnaleziono w Chinach. Liczył on aż cztery tysiące lat. Odnaleźli go badacze w wiosce z neolitu nad brzegiem Żółtej Rzeki. Odnaleziony makaron jest jak do tej pory najstarszym odkrytym przez archeologów jedzeniem. Spór o to kto makaron jadł wcześniej, Włosi czy Chińczycy jest chyba niemożliwy do rozstrzygnięcia. 
Najwcześniejsze zapiski o makaronie z terenu Europy pochodzą z II wieku. Wtedy rzymski badacz Galen wspominał o tej potrawie.
W spożyciu makaronu przodują na świecie Włosi. Jak ostatnio podano do wiadomości, przeciętny mieszkaniec Italii zjada miesięcznie 28 kilo makaronu!!! Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek włoski posiłek bez makaronu. Włosi wyprodukowali w zeszłym roku 3,5 miliarda ton makaronu. Podobno we Włoszech jest 1600 typów i kształtów makaronu.

3 komentarze:

  1. Dziś mój luby śmiał się ze mnie, że na obiad był ryż, a przecież mamy święto makaronu. Ja niestety nie wiedziałam o tym, że mamy takie fajne święto . Na pewno symbolicznie bym je uczciła;-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ha! A akurat dzisiaj jadłam bolognese :D

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.