poniedziałek, 13 października 2014

Moje "grubasowe" plany na najbliższe tygodnie

Apropos mojego pytania, jakie grube książki polecacie na okres jesienno-zimowy, wytypowałam kilka pozycji, których jeszcze nie czytałam. Oczywiście nie tylko na nich się skupię. przeplatane będą pozycjami cieńszymi:)
Co z w/w znacie, czytaliście, polecacie?
Grubas grubasów...1408 stron:)

Europa. Rozprawa historyka z historią to prawdziwe opus magnum Normana Daviesa. Od czasu ukazania się w październiku 1996 ten opasły tom przekroczył już nakład 51 tysięcy egzemplarzy, spotykając się z superlatywami, ale także wywołując ożywione dyskusje i kontrowersje.


Też niczego sobie....888 stron.

Wielka powieść o Stalinie pióra znanego historyka, pisarza i dramaturga. Narratorem powieści jest człowiek, który znał Stalina od dzieciństwa i przeżył w jego cieniu całe życie. Chronił go, zabijał w imię rewolucji, działał jako sowiecki agent wywiadu w całej Europie. Napisana z pasją historyka i talentem dramaturga Apokalipsa Koby jest jednocześnie, podobnie jak wcześniejsza biografia Stalin Radzińskiego, znakomitym freskiem epoki. W powieści autor pokazuje ją z perspektywy człowieka, który był lustrzanym odbiciem Stalina i który próbuje wyjaśnić samego siebie z dawnych lat. W Rosji powieść stała się bestsellerem.


657 stron:)

Kapelusz cały w czereśniach to ostatnia, wydana już pośmiertnie, książka Oriany Fallaci, jednej z najważniejszych i najodważniejszych publicystek XX wieku. Praca nad tą wielopokoleniową sagą i jednocześnie autobiografią zajęła pisarce 10 lat. Poszukiwania w archiwach, księgach metrykalnych, spisach katastralnych, wszelkiego rodzaju rejestrach oraz drobiazgowe lektury z historii wielu dziedzin pozwoliły jej stworzyć powieść, która daje się czytać także jako porywająca historia mody, obyczaju, medycyny, sztuki, kuchni, a nawet rolnictwa i botaniki kilku epok. Nic dziwnego, że książka odniosła wielki sukces: we Włoszech sprzedano pół miliona egzemplarzy.

832 strony:)

Mistrzowsko napisana powieść nagrodzona Bookerem, która sprawiła, że zaledwie dwudziestoośmioletnią nowozelandzką pisarkę okrzyknięto nową gwiazdą współczesnej prozy. Wszystko, co lśni przenosi czytelników w lata sześćdziesiąte XIX wieku. W Nowej Zelandii wybucha gorączka złota. Wśród śmiałków, którzy ściągają do Hokitika skuszeni wizją bogactwa, jest Szkot Walter Moody. W pierwszą noc po przybyciu do miasta staje się świadkiem dziwnego zgromadzenia. Dwunastu mężczyzn spotyka się w tajemnicy w palarni jednego z hoteli, by omówić serię niewyjaśnionych zdarzeń. Kilka dni wcześniej zaginął bez śladu pewien młody bogacz, który zamieniał w złoto wszystko, czego się tknął. Na drodze prowadzącej do Hokitika znaleziono nieprzytomną prostytutkę, która próbowała popełnić samobójstwo. A w chacie poszukiwacza złota, który zapił się na śmierć, niespodziewanie odkryto ogromną fortunę... Wkrótce okaże się, że losy wszystkich mężczyzn biorących udział w sekretnej naradzie, są ze sobą w niezwykły sposób powiązane. Każdy z bohaterów ma swoją opowieść, swoje grzechy i sekrety. 

768 stron:)

Caridad, kubańska niewolnica, która właśnie odzyskała wolność, błąka się po ulicach miasta. Kiedy spotyka Milagros Carmonę - młodą, cygańską buntowniczkę - kobiety stają się nierozłączne. Milagros wprowadza Caridad do egzotycznej, pełnej kolorów społeczności cygańskiej, która na zawsze odmieni jej życie. To opowieść o miłości, przyjaźni i cygańskich źródłach muzyki flamenco, osadzona realiach malowniczej Sewilli oraz gorącego Madrytu.

 

Kupiona kilka miesięcy temu za....6,90zł. na wyprzedaży Wydawnictwa Literackiego. Jeden z moich najlepszych książkowych zakupów. Była oderwana od grzbietu książki okładka, ale podkleiliśmy i jest super.

572 strony

Issac Bashevis Singer urodził się w Leoncinie pod Warszawą, zmarł w Miami Beach na Florydzie. Opuścił Polskę w 1935 roku i nigdy do niej nie wrócił. Nigdy też nie przestał o niej pisać, umieszczając panoramę żydowskiego losu w dekoracjach znad Wisły. Pisał po żydowsku, w języku przodków, języku duchów i demonów. Uhonorowano go Nagrodą Nobla.
Wydanie to zawiera niepublikowane dotąd w Polsce fotografie z archiwów krajowych i zagranicznych.

10 komentarzy:

 1. No nieźle... To teraz masz co robić (nie żebym sugerowała jakieś nieróbstwo...)... :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niestety żadnej z tych książek jeszcze nie czytałam, ale ,,Bosonoga królowa" przykuła moją uwagę najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Takie grubasy na jesień jak znalazł :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie grubiutko :)

  Przyjemnej lektury!

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedyś czytałam "Pejzaże pamięci", miałaś szczęście, że trafiła Ci się okazja kupienia ich tak tanio :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zarówno "Europę" jak i "Pejzaże pamięci" chętnie bym przeczytała :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. "Wszystko, co lśni" wydaje mi się bardzo interesującą lekturą. Coś mnie ciągnie do tej książki. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. "Wszystko co lśni" ja również mam w planach. Miłego czytania:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pamiętam kupiłam kiedyś mamie książkę Ildefonso Falcones, ale sama nic nie czytałam ;> Może po maturze znajdę troszkę czasu na takie grubaski :D

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.