sobota, 11 października 2014

Spirala zbrodni - Tami Hoag

Wydawnictwo Harlequin/Mira, Moja ocena 5/6
Bardzo, ale to bardzo lubię kryminały autorstwa Tami Hoag. Niezwykle lubię także parę detektywów, którzy odgrywają w nich główną rolę, Sama Kovaca (styranego życiem, po 40-tce i 2 rozwodach, z zerowym podejściem do kobiet, bezkompromisowego) i Nikki Liskę (niską, zadziorną, pyskatą, o wielkim sercu 35-latkę, rozwiedzioną matkę dwóch nastolatków).
Tym razem parze Kovac Liska przyjdzie zmierzyć się z niezwykle trudną sprawą. Pewnego dnia ze szpitala ucieka więzień, Karl Dahl, który jest podejrzanym o makabryczną zbrodnię. W najokrutniejszy sposób zabił i okaleczył kobietę i jej dwoje małych dzieci, a ich zwłoki powiesił na hakach pod sufitem w salonie ich domu. Pierwszym, który znalazł ofiary, był syn zamordowanej kobiety, Bobby. Po roku proces rusza, a w dniu przedstawienia w sądzie materiału dowodowego oskarżony ucieka, a przewodnicząca rozprawie sędzia zostaje brutalnie napadnięta. Kovac i Liska wkraczają do akcji. Mają za zadanie nie tylko wyjaśnić kwestię napadu na sędzię, ale także zapewnić jej i jej rodzinie bezpieczeństwo. Jednak to co z pozoru wydaje się typowym zadaniem, niespodziewanie się komplikuje. Liczba potencjalnych napastników co i rusz się wydłuża, a idealne z pozoru życie sędzi Moore zaczyna rozsypywać się niczym domek z kart. W międzyczasie wychodzą na jaw sekrety, które skrywa jej mąż, a które także mogły być powodem napaści na kobietę. Spirala zbrodni (bo co chwila popełniane są nowe) coraz bardziej się nakręca, a sędzia znajduje się w wielkim niebezpieczeństwie.
Tami Hoag po raz kolejny udowodniła, iż jest świetną pisarką. Stworzyła niezwykle wciągający kryminał. Co istotne, treść książki jest jak najbardziej realna i może się przydarzyć w każdej chwili wielu z nas. Hoag porusza wiele kwestii z życia codziennego zwyczajnych ludzi, jak np. pornografia, wymiar sprawiedliwości, małżeńskie zdrady, nieumiejętność poradzenia sobie z żałoba etc. Tym samym sprawia, iz spora grupa czytelników może choćby częściowo utożsamiać się z bohaterami. Wielkimi atutami książki są także ciekawie zarysowani bohaterowie, zmieniającą się jak w kalejdoskopie akcja, która do końca trzyma w napięciu i sam finał, który jest zaskakujący i smutny jednocześnie, bo bardzo życiowy. 
Spirala zbrodni to świetny kryminał oraz doskonała powieść o życiu, o ludziach, o tym co nimi kieruje i jak w ciągu krótkiego czasu każdy z nas potrafi się zmienić.
Tami Hoag po raz kolejny mnie nie zawiodła. Nic dziwnego, iż od kilku lat jej książki prawie bez przerwy zajmują wysokie miejsca na listach bestselerów i zostały przetłumaczone na 20 języków. 
Gorąco zachęcam do lektury tej i pozostałych książek autorki. Napisała ona wiele kryminałów, powieści. Miałam okazję kilka z nich czytać. Jednak do gustu najbardziej przypadły mi te z duetem Kovac-Liska. 
Za książkę dziękuję Księgarni Internetowej Platon (klik) 
 

3 komentarze:

  1. Lubię dobre kryminały, dlatego chętnie przeczytam i ten przez Ciebie proponowany :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znam twórczości tej autorki, ale będę mieć ją na uwadze, lecz na razie zaznajamiam się Cobenem :)

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.