wtorek, 21 października 2014

Christer Mjaset i jego kryminały powracają...

Tutaj (klik)  
recenzowałam 1. książkę Christera Mjaseta, która bardzo przypadła mi do gustu. 03 listopada nakładem Wydawnictwa Smak Słowa ukaże się kolejny kryminał tego norweskiego autora.

„Pisząc Białe kruki Mjåset stworzył bardzo dobry i wciągający thriller medyczny, obrazujący podstawowe przeżycia i dylematy, przed którymi może stanąć każdy lekarz”.
J. Frich, Tidsskrift for den norske legeforening (Journal of the Norwegian Medical Association)
 
„Białe kruki to wartka, ekscytująca i dobrze skomponowana powieść medyczna... Mamy tu rozrywkę, przepychanki i perypetie, pogoń za karierą (przerywaną niekiedy rozważaniami natury moralnej) i rozwój sytuacji, a wszystko we właściwej dawce”.
Jan Askelund, Stavanger Aftenblad
 
„Białe kruki to zarówno dostarczająca rozrywki lektura lżejszego kalibru, jak i powieść polityczna (...) Mjåset jest sprytnym dramaturgiem, który wie, jak efektywnie kończyć sceny – a za tym, co widzimy, często kryje się coś zupełnie innego”.
Odd Surén,Dag og Tid
- - - 
„Białe kruki” to literacki powrót na polski rynek autora bestsellerowego „Lekarza, który wiedział za dużo”. Mistrz thrillera medycznego Christer Mjåset – norweski  pisarz i neurolog – opisuje środowisko lekarzy uwikłanych w skomplikowane układy, zależności i intrygi, wciągniętych w wątpliwą etycznie walkę o karierę. Premiera już 3 listopada. 
 
Mathias Grande pełni samotny nocny dyżur, kiedy na izbę przyjęć trafia pacjent w krytycznym stanie. Doznał poważnego urazu głowy i bez szybkiej interwencji chirurga umrze. Niedoświadczone ręce Mathiasa drżą. Wprawdzie lekarz nie jest przekonany, że kariera neurochirurga jest mu pisana, ale wie, że od powodzenia operacji zależy także i jego przyszłość. Młody mąż i ojciec musi się wykazać, tylko tak zapewni sobie jedną z trzech wolnych posad na szpitalnym oddziale. Kiedy Mathias delikatnie unosi płytkę kostną, którą wyciął z czaszki mężczyzny, jego ręce przestają drżeć. Wychodząc z sali operacyjnej, wie, że odniósł sukces. Czuje się mistrzem świata – aż do następnego ranka, kiedy dowiaduje się, że liczbę posad na oddziale zredukowano. Thea i Werner, młodzi koledzy po fachu, nie przepuszczą okazji, by zawalczyć o stanowisko i zawodowe „być czy nie być”. 
 
-Jaka jest różnica między Bogiem a neurochirurgiem? Bóg nie jest neurochirurgiem – żartują bohaterowie Mjåseta. Ale Mathias, Thea i Werner wiedzą, że żeby zrobić karierę muszą pokazać, że zniosą znacznie więcej niż zwykli śmiertelnicy. Dziewięćdziesięciogodzinny tydzień pracy, permanentne przemęczenie, wyczerpujące psychicznie balansowanie na granicy życia i śmierci, brak stabilizacji to ich najmniejsze problemy. Przetrwanie w lekarskim świecie, wypełnionym przez snujących intrygi ludzi obdarzonych patologiczną wręcz ambicją, wymaga zręcznego lawirowania i działania z zachowaniem pozorów moralności. W środowisku, gdzie liczą się układy i zaufanie oraz wsparcie mentora, umiejętności schodzą czasem na drugi plan, a dobro pacjenta nie zawsze jest najważniejsze. 
 
Wyświetlanie biale_kruki.jpg Pracując jako neurochirurg, Mjåset od podszewki poznał lekarski światek i zawiłe mechanizmy nim rządzące. „Białe kruki” to wnikliwe studium miejsca pracy. Autor opisuje nie tylko pełną stresu pracę i wyzwania lekarzy. Zręcznie buduje atmosferę napięcia, jaka towarzyszy walce Mathiasa, Thei i Wernera o upragnione stanowisko. Każdy z bohaterów Mjåseta kieruje się innymi pobudkami, każdy zmaga się z osobistymi problemami, które kładą cień na zawodowe decyzje i wybory. Każdy – choć chciałby być Bogiem – pokazuje swoje ułomne ludzkie oblicze.
 
Christer Mjåset (ur. 1973) jest uznanym w Norwegii neurochirurgiem i pisarzem młodego pokolenia. Dotychczas wydał cztery książki, w tym dwa zbiory opowiadań – z czego pierwszy, „En dans der veien slutter” („Taniec u końca drogi”) z 2003 jest zarazem jego debiutem literackim. W swoich powieściach Mjåset umiejętnie łączy wiedzę lekarską z kunsztem literackim. Cechuje go narracyjna rzetelność i przywiązanie do detali. Jego opowiadania, podobnie jak powieści, są wielowątkowe, z bogatą galerią postaci i skomplikowaną intrygą. 
 
Tytuł: Białe kruki
Autor: Christer Mjåset
Seria: Mroczny zaułek
Wydawnictwo: Smak Słowa
Premiera: 3 listopada 2014

2 komentarze:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.