sobota, 11 października 2014

Na białych Polaków obława

Wydawnictwo Literackie, Ocena 5,5/6
Recenzja mojego męża.

W telegraficznym skrócie, jest to historia bardzo bolesna, a dotycząca okresu 1944-53 i kwestii mordowania przez NKWD polskich oficerów, partyzantów, członków polskiego podziemia. 
Stalin wzorem Hitlera uważał, iż dla zachowania porządku i zbudowania jednego, solidnego i właściwego państwa należy pozbyć się niepożądanych elementów. Owymi elementami byli w/w, czyli polscy żołnierze, walczący o wyzwolenie spod komunistycznej niewoli.
 Książka jest doskonale napisana i co cenne, oparta na dokumentach rosyjskich z archiwów moskiewskich, które zostały ujawnione na początku lat 90. Autor na tle sposobu i procesu podporządkowywania sobie naszej ojczyzny i Polaków przez NKWD, ukazuje operacje tych ostatnich i zbrodnie, jakie popełnili na Polakach. Materiały przedstawione w książce dotyczą zarówno terenów Polski w jej granicach po zakończeniu II wojny światowej, jak i terenów włączonych do ZSRS. Metody, jakie stosowało NKWD szokują. Były to wojska wyszkolone specjalnie do likwidacji m.in. grup partyzanckich, likwidowania grup oporu, podziemia, przeprowadzania akcji represyjnych (czyli m.in. deportacji, aresztowań etc.) czyli usuwania wszystkich elementów niepożądanych. Duża część akcji NKWD oraz starć z polską partyzantką i podziemiem przedstawiona jest bardzo dokładnie, w oparciu o bogaty materiał źródłowy. Co cenne autor pozostaje (o ile to możliwe) neutralny. Nie oskarża wprost NKWD, robi to za niego materiał historyczny. Nie wybiela także partyzantów czy polskiego podziemia. Ukazuje wiele błędów, jakie w tym okresie polscy działacze, żołnierze popełnili, a było ich całkiem sporo. Przy czym autor zdaje sobie sprawę, iż w danym okresie czasu, w  danej sytuacji historyczno-politycznej wiele decyzji wydawało się właściwymi, wielu czynów po prostu nie można było nie popełnić walcząc o godność Polaków i wolność Polski.
Grzegorzowi Motyce udało się napisać książkę historyczną, solidnie udokumentowaną, która w dużej części wypełnia istniejące dotychczas luki, ukazuje historię, której fragmenty w okresie PRL-u były tzw. białymi plamami. Na białych Polaków obława to syntetyczne, napisane niezwykle przystępnym językiem ujęcie kwestii walk polsko-sowieckich. Jestem przekonany, iż książka zainteresuje wiele osób.
Cennym uzupełnieniem jest bogata bibliografia, która osobom zainteresowanym pozwala sięgnąć po kolejne pozycje. 
Minus należy się tylko za umieszczenie przypisów na końcu książki, co zdecydowanie zniechęca do korzystania z nich.
Dr hab. Grzegorz Motyka (ur. 1967 r.) - ukończył studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Pracuje w Instytucie Studiów Politycznych PAN.
Autor i współautor kilku książek m.in. "Od rzezi wołyńskiej do akcji "Wisła". Konflikt polsko-ukraiński 1943-1947" (Nagroda Historyczna "Polityki"), "Tak było w Bieszczadach. Walki polsko-ukraińskie w Polsce 1943-1948" (Nagroda "Przeglądu Wschodniego" i Nagroda Historyczna "Polityki") oraz "Ukraińska partyzantka 1942-1960. Działalność Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów i Ukraińskiej Powstańczej Armii" (Nagroda Klio).
Jest również autorem licznych artykułów naukowych i popularnonaukowych zamieszczanych np. w "Karcie", "Więzi", "Zeszytach Historycznych" oraz w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczypospolitej", "Polityce" i "Newsweeku".

1 komentarz:

  1. bardzo lubię książki historyczne, muszę zapoznać się z tą propozycją...

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.