niedziela, 19 października 2014

Tęsknię za tobą - Harlan Coben

Wydawnictwo Albatros, Moja ocena 5/6
Kolejny świetny thriller autorstwa Harlana Cobena. Tym razem autor porusza jakże ciekawą i aktualna kwestię - internetowych serwisów randkowych i fałszywej tożsamości poznanych na nich osób. Duża część z nas w dobie powszechnej globalizacji czuje się coraz bardziej samotna. powszechny dostęp do internetu ułatwia nawiązywanie kontaktów, poznawanie nowych osób, ale jednocześnie stwarza ogromne niebezpieczeństwo. Nigdy nie wiadomo kto faktycznie znajduje się po drugiej stronie. 
I tak jak napisane jest na okładce - koszmar może rozpocząć się od jednego kliknięcia w komputerową klawiaturę.
Druga poruszana w książce sprawa, to wieloletnie życie w kłamstwie, ukrywanie swoich potrzeb, swojego prawdziwego ja. Co jest właściwe- życie zgodzie ze sobą i zranienie tym najbliższych czy ukrywanie siebie, swoich potrzeb i wieloletnie życie w kłamstwie? Czy poznanie prawdy o najbliższej nam osobie faktycznie da nam wyzwolenie, czy wręcz przeciwnie? A może lepiej nie zagłębiać się w przeszłość, pozwolić jej odejść?
Nowojorska detektyw Kat Donovan nie ma takiego dylematu. ona wie, ze za wszelką cenę musi poznać prawdę o zabójstwie swojego ojca, zasłużonego policjanta. Kto i dlaczego faktycznie go zamordował?
Pewnego dnia do Kat przychodzi Brandon, młody chłopak zgłaszający zaginiecie matki, która miała wyjechać na weekend z poznanym przez internet męźczyzną. Brandon twardo upiera się, że mamie przydarzyło się coś złego. Wbrew wszystkim dowodom obstaje przy swoim zdaniu i przekonuje Kat, iż tylko ona może sprawić, iż jego matka się odnajdzie. Dlaczego? Wg. Brandona Kat ma wiele wspólnego z tym zniknięciem. Dlaczego? Co łączy nowojorską detektyw z poznanym w sieci męźczyzną? Kto tak na prawdę stoi za zabiciem jej ojca. Dlaczego wszyscy odradzają jej prowadzenie dalszego dochodzenia? I co mają ze sobą wspólnego te sprawy?
Odpowiedź na te i wiele innych pytań, które nasuną wam się w  trakcie lektury, poznacie z książki. 
Tęsknię za tobą, to klasyczny thriller Cobena napisany w taki sposób, iż mimo świadomości, że jest to powielanie utartego schematu, że wg. tej samej zasady autor napisał xx książek, to jednak czyta się go doskonale. Klasyczny Coben w najlepszym wydaniu, na lekturę którego wystarczy kilka godzin.
Fenomen Harlana Cobena, a właściwie jego książek jest zadziwiający, a polega na znalezieniu tematu, który może dotyczyć większości z nas, który ukazuje nasze pragnienia, lęki i wstawieniu go w klasyczny schemat thrillera. 
Zachęcam do lektury.
2 komentarze:

  1. Bardzo lubię Cobena, choć wiele jego książek jeszcze przede mną. Moimi faworytami jak do tej pory są Mistyfikacja i Klinikia śmierci. Miałam ostatnio ochotę na ksiażkę tego autora, ale na razie... na razie jakoś nie mam możliwości zakupu. Tęsknie za Tobą wygląda bardzo zachęcająco.

    OdpowiedzUsuń
  2. Skończyłam niebawem czytać tę książkę i na dniach ukaże się moja recenzja, ale już teraz zdradzę, że bardzo mi się podobało.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.