czwartek, 17 stycznia 2013

Stosik lektur na najbliższe dni...

Wracam jednak do szykowania stosiku lektur na najbliższe dni. Ostatnio przybyło mi tyle nowych książek, że mam wrażenie lekkiego zagubienia w tym co do czytania, a co już przeczytane - po otrzymaniu książki od razu ustawiam na regałach, inaczej dawno by mnie przysypały.
Przy okazji pokazuje wam kilka ostatnich nabytków:


 Pogodna, pełna witalności i często wesoła książka o życiu, które ciągle jeszcze warte jest tego, by żyć, i które być może niewiele się różni od tego, jakie wszyscy na co dzień prowadzimy. Podobno ten, kto umie czekać, może zostać królem. Do głębi poruszająca historia o człowieku, którego żywotność i mądrość nie zniknęły wraz ze starością i chorobą Alzheimera. Syn, dzięki opiece nad ojcem, na nowo odkrywa to, co w życiu ważne. Wspomina własne dzieciństwo i młodość spędzone w rodzinnym domu na wzgórzu. Ponownie zawiera przyjaźń z ojcem, towarzysząc mu w chorobie i próbując zrozumieć jego często oryginalne wypowiedzi. Odkrywa przy tym, że ojciec nadal wszystko ma: wdzięk, pewność siebie i poczucie humoru oraz że człowiek zawsze pozostanie człowiekiem - ze swoją przeszłością, indywidualnością i godnością.


Subtelne, mądre i pięknie napisane opowiadania o wieku dojrzałym
Bohaterowie opowiadań Juliana Barnesa starzeją się - niektórzy z
goryczą, inni z rezygnacją, jeszcze inni stawiają gniewny opór. Realia
ich życia są różne, od dziewiętnastowiecznej Szwecji i Rosji do
współczesnego"fryzjera" na londyńskim przedmieściu, gdzie bohater
podczas kolejnych wizyt rozmyśla nad swoim życiem. Postacie Barnesa
wiedzą, że ich czas dobiega końca, i tym silniejsze stają się ich
namiętności i tęsknoty…

Opowieść o kobiecie, która w imię miłości ma odwagę przeciwstawić się szaleńcowi terroryzującemu jej najbliższych. Życie Reeny Hale naznaczył pożar rodzinnej pizzerii, który widziała jako jedenastolatka. Już wtedy postanowiła, że zostanie oficerem śledczym do spraw podpaleń. Ciężko pracuje, aby spełnić swoje marzenie. Ale pożary towarzyszą jej nie tylko w sferze zawodowej. Osoby bliskie Reenie nagle znajdują się w śmiertelnym niebezpieczeństwie, a zagrożenie ma zawsze związek z ogniem. Jest jeszcze ktoś, kogo fascynuje śmiercionośny żywioł...

Londyn lat 50. Alexandra Sinclair w samym sercu londyńskiej bohemy buduje swe nowe życie u boku ukochanego mężczyzny. Sprawy się jednak mocno komplikują...
Londyn współcześnie. Elina po traumatycznym porodzie usiłuje odnaleźć się w roli matki. Nie ułatwia jej tego partner, który boryka się z niejasnymi wspomnieniami z własnego dzieciństwa, zupełnie nieprzystającymi do wersji przedstawianej przez rodziców.
Losy tych dwóch kobiet, żyjących w różnych czasach, okazują się w przedziwny, intrygujący sposób splecione.
Największa akcja humanitarna przeprowadzona na terytorium Trzeciej Rzeszy
Na początku 1945 roku było już jasne, że upadek hitlerowskich Niemiec to kwestia kilku miesięcy. Rząd neutralnej Szwecji zorganizował niezwykłą akcję humanitarną ratowania więźniów obozów koncentracyjnych. Szwedzki Czerwony Krzyż i rząd Danii podjęły rozmowy z Himmlerem, w których głównym negocjatorem był hrabia Folke Bernadotte. Misja trwała dwa miesiące, ocalono życie 17 tysięcy ludzi, którzy konwojami pomalowanych na biało autobusów, oznaczonych symbolem czerwonego krzyża, zostali przewiezieni na terytorium Szwecji.
Akcja przeszła do historii pod nazwą Białe Autobusy. Książka stanowi pierwszą tak pełną relację z przebiegu tej wyjątkowej operacji, ujawnia kulisy tajnych negocjacji, a także zeznania naocznych świadków i uczestników wydarzeń.


 W świecie terroru nie ma miejsca na przyjaźń. A może jednak?
W zniszczonej przez kataklizmy Ameryce rządzą terror i przemoc. Dwójka młodych bohaterów Mahlia i Mouse ucieka z targanych wojnami Zatopionych Miast do dżungli. Gdy już wydaje się, że w końcu są bezpieczni, odnajdują rannego Toola - genetycznie modyfikowaną istotę, człowieka ze zwierzęcymi genami, którego ściga oddział żądnych zemsty żołnierzy. Mouse trafia do niewoli.
Mahlia musi podjąć decyzję - ratować przyjaciela, ryzykując życie, czy może kontynuować ucieczkę do miejsca, z którym wolność będzie możliwa? "Zatopione miasta" to zachwycająca powieść o wojnie, przyjaźni, lojalności i o wyborach, jakie ludzkość musi podjąć, aby uniknąć katastrofy.


Panna Konstancja Skowrońska, uboga krewna, sierota wychowana przez wujostwo, swą pracą odwdzięcza się jak może za doznane łaski i dobroć. Z natury łagodna, wykonuje obowiązki w sposób tak niezauważony, jakby praca robiła się sama. Zaprzyjaźniona szczerze z kuzynem, Kaziem, cieszy się jego osiągnięciami, jednak nigdy nie posuwa się w zażyłości zbyt daleko. Jej uczucia rozbudzi dopiero Sewer Stamierowski, pasierb właściciela sąsiedniego majątku, chłopak o gwałtownej naturze, niemogący się pogodzić z całkowitą zależnością od znienawidzonego ojczyma. Młodzi chcą się pobrać, jednak Sewer nie chce skazywać przyszłej żony na nędzę, żąda więc swojej części majątku. Po wściekłej awanturze ojczym wtrąca go do lochu...
Czy Kostusia zdoła odzyskać swego ukochanego?


Czasem trzeba wrócić do najmroczniejszych kart historii, aby zwyciężyła sprawiedliwość...
Kiedy do opactwa gilbertynów zgłasza się starszy mężczyzna, były hitlerowski zbrodniarz wojenny, prosząc o schronienie w klasztorze, ojciec Anselm rozpoczyna swoje śledztwo. Próbuje dociec prawdy o wydarzeniach, które rozegrały się w czasach drugiej wojny światowej w Paryżu. Prawdy, która okazuje się szokująca…
Szósta lamentacja to trzymająca w napięciu intryga kryminalna odsłaniająca zaskakujące tajemnice przeszłości, w które wplątany jest także Kościół.

16 komentarzy:

 1. Czekam na recenzję "Białych autobusów":)

  OdpowiedzUsuń
 2. To niezły pomysł, gdy się dużo czyta.
  Cytrynowy stoli i Białe autobusy wzięłabym pod uwagę.
  Miłego czytania.)

  OdpowiedzUsuń
 3. Na recenzję "Białych autobusów" czekam z niecierpliwością, interesująca jest też książka "Stary król na wygnaniu"... :)

  OdpowiedzUsuń
 4. A mnie chyba najbardziej zaciekawiły dwie pierwsze pozycje. Dotrwać do wieku dojrzałego, nie zgorzknieć, odkryć jego piękno... Zapowiada się inspirująco :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaintrygował mnie "Cytrynowy stolik". Dodaję bloga do obserwowanych i czekam na recenzję. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Masz zacięcie :) Ciekawy stosik i widzę, że nie tylko mnie zaintrygował temat autobusów ;) Inna sprawa, iż gdzieś czytałem, że Niemcy naciskani przez Amerykanów na odpuszczenie Żydom zaproponowali im w prezencie WSZYSTKICH, co oczywiście zamknęło im usta. Tylko, że to było dużo wcześniej...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam taką sezonowa prace i od początku roku sporo czasu na czytanie, więc wyrabiam normę zamiast stawiać pasjansa w internecie:)
   Im bliżej wiosny, tym czasu na czytanie będzie mniej.
   Jestem ciekawa jak u ciebie rozwinie się sprawa z pseudoautorzyną.

   Usuń
 7. Na poważnie zastanawiam się, gdzie trzymasz te wszystkie książki :) Ale nie dziwię Ci się, bo sama jestem maniakalnym i nałogowym zbieraczem książek. Przyjemnej lektury!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Regały w sypialni zapełnione, na poddaszu stosy zaczynają się pojawiać:) ale jakie to piękne stosy:) aż serce się raduje. Jakbym mieszkała w blokach albo kamienicy musiałabym wybrać - mąż czy książki:):):):)

   Usuń
 8. Interesują mnie szczególnie "Białe autobusy", sama też pokusiłam się o tę lekturę, pewnie będzie ciekawie!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak zwykle interesujace ksiazki. Jestem ciekawa, jak wszyscy, "Bialych autobusow" oraz "Cytrynowego stolika".

  OdpowiedzUsuń
 10. Zatopione miasta =- rewelacja! Są świetne!
  Ja też szykuje stosiki, bo ginę w swoich półkach :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Też mam "Białe autobusy" a "Szósta lamentacja" już za mną :)))))

  OdpowiedzUsuń
 12. Zatopione Miasta brzmią ciekawie - czekam na recki:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Mnie z kolei ciekawi pozycja "Ona pierwsza" i oczywiście "Białe autobusy"

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.