piątek, 18 stycznia 2013

Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka:)

Świętujemy urodziny Kubusia Puchatka!
Dzisiaj - 18 stycznia obchodzimy dzień Kubusia Puchatka na pamiątkę urodzin jego twórcy - Alana Alexandra Milne'a. 
  
Dziwny jest niedźwiedzi ród,
Że tak bardzo lubi miód.
Bzyk – bzyk – bzyk, ram – pam – pam,
Co to znaczy? Nie wiem sam.

Bohater powieści Milne'a, amator miodku mieszkający w Stumilowym Lesie, jest kultową postacią dla przedstawicieli kilku pokoleń, i to zarówno tych najmłodszych, jak i starszych. Najsłynniejszy miś świata obchodził w ubiegłym roku 86. urodziny, bowiem pierwsza książka o jego przygodach ukazała się w 1926 r. Nosiła tytuł Kubuś Puchatek, po niej była Chatka Puchatka, i tak rozpoczęła się wielka kariera pisarza oraz ...słynnego misia. Autor pisał książki z myślą o swoim kilkuletnim synku, któremu podarował na urodziny pluszowego misia - Kubusia Puchatka. Syn pisarza Christopher Robin - Krzyś został też jednym z bohaterów książek. Podobnie jak wiele innych postaci z książek Milne'a, Kubuś Puchatek został nazwany imieniem jednej z zabawek Christophera. 

Niedżwiedzica Winnie
Oryginalne imię Kubusia Puchatka to Winnie-the-Pooh, pochodzi ono od imienia niedźwiedzicy Winnipeg będącej żywą maskotką kanadyjskiego wojska z Korpusu Weterynaryjnego Kanady. Została kupiona za 27 dolarów przez porucznika Iana Gary'ego w miasteczku White River w Ontario, gdzie dziś znajduje się pomnik misia. W październiku niedźwiedzica 1914 r. została przewieziona do Wielkiej Brytanii. Postanowiono pozostawić ją w londyńskim ogrodzie zoologicznym. 
W 1924 r. Alan Milne pierwszy raz przyszedł do zoo z czteroletnim synem Christopherem, który bardzo polubił Winnie. Trzy lata wcześniej Milne kupił w domu handlowym Harrods i dał synowi na jego pierwsze urodziny pluszaka firmy Alfa Farnell.


Krzyś z zabawką.

Oryginalny rysunek E. Sheparda z 1926r.
W Polsce książki o Misiu i jego przyjaciołach, jak Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Kangurzyca, Maleństwo i Krzyś, są znane dzięki tłumaczeniu Ireny Tuwim. A postać bohatera o niezbyt smukłym brzuszku, który z ciekawością patrzy na świat, nie zapominając o "małym conieco", narysowana przez angielskiego malarza Ernesta Sheparda, jest rozpoznawana na wszystkich kontynentach.   

Przygody Kubusia Puchatka doczekały się wielu ekranizacji i adaptacji teatralnych na całym świecie. Od wielu lat cieszą się one niesłabnącym powodzeniem.

W dziale książek dla dzieci w nowojorskiej bibliotece publicznej, stoją na półkach zniszczone zabawki Krzysia, te same, które były natchnieniem i wzorem ilustratora książki, Ernesta Sheparda.

W 1997 roku mianowano Kubusia Ambasadorem Przyjaźni przy ONZ.
Warszawa potraktowała bohatera książki w sposób szczególny, nazywając jego imieniem jedną z ulic w centrum miasta. Płaskorzeźba przedstawiająca sławnego misia, prowadzącego za rączkę Prosiaczka, zdobi jeden z domów przy tej ulicy.

Alan Alexander Milne, autor Puchatka: ur. się 131 lat temu, 18 stycznia 1882 r. Ukończył prywatną szkołę dla chłopców w Londynie, której dyrektorem był jego ojciec John Vine Milne. Studiował matematykę na uniwersytecie w Cambridge, gdzie jednym z wykładowców był pisarz Herbert George Wells. To on sprawił, że młody Milne odkrył swoje powołanie i po ukończeniu uczelni jako jeden z najlepszych studentów, poświęcił się jednak, pisarstwu. W 1913r. Milne poślubił Dorothy de Selincourt. Mimo, że uważał się za pacyfistę, po wybuchu pierwszej wojny światowej wstąpił do wojska. Po powrocie z frontu czas spędzony na wojnie określił jako "koszmar". W 1920r. urodził się mu syn Christopher Robin. Alan Milne od 1906r. regularnie pisał do czasopisma Punch, między innymi opublikował parodię przygód Sherlocka Holmesa The Rape of the Sherlock. W 1920 r. została wystawiona jego najsłynniejsza sztuka Mr Pim Passes By oraz wiele innych. 

Zdjęcia z wikipedii.

8 komentarzy:

 1. Wspaniale, że o tym wspomniałaś:) Ja również z tej okazji mam zamiar dziś zamieścić kubusiowego posta, choć już o tym uwspółcześnionym misiaczku. Tym razem będzie pobierał lekcję angielskiego:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ileż my się naczytaliśmy przygód Kubusia Puchatka! Dzieciaki go uwielbiały.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oh uwielbiam. Zamieniam się wtedy w dziecko. Choć moje serce Kubś podbił nie tylko książką, ale przede wszystkim pięknymi postaciami Disneya:)

  OdpowiedzUsuń
 4. cudowna notka! moje Miśki aż do komputera przybiegły!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ach, Kubusiu cudowny! Uwielbiam tego mądrego misia:)

  OdpowiedzUsuń
 6. I prawie bym jego urodziny przegapiła! Jako pyskata nastolatka twierdziłam, że Puchatek to jedyny sensowny facet- ma odwagę przyznać się do małego rozumku i zamiłowania do jedzenia :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeczytaliśmy z synkiem wszystkie części Kubusia dwa razy :) super, polecam!

  OdpowiedzUsuń
 8. No proszę, przegapiłam Dzień Kubusia, ale nie szkodzi. U nas w domu Kubuś ma swój dzień - codziennie:) Kapitalny post, miło było poczytać o historii powstania tej przesympatycznej postaci i zobaczyć zdjęcie prawdziwego Krzysia z Misiem...

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.