środa, 8 września 2021

Wybór Charlotty - Agnieszka Olejnik

 

Wydawnictwo Książnica, Moja ocena 5/6
Świetnie napisana, bardzo klimatyczna książka.
Odrobinę przekorna, pełna minionego uroku opowieść o Charlottcie Rilley. Jest to panna posiadająca wiele zalet, które niestety w połączeniu z całkowitym brakiem choćby najmniejszego posagu nic jej nie dają. Młoda dama siłą rzeczy jest skazana na mieszkanie kątem u krewnych albo…bogate, dobre zamążpójście. I nie ma większych szans, by było to małżeństwo z miłości. Ba, nie ma na to żadnych szans i dla większości ówcześnie żyjących...no może poza samą Charlottą, nie ma to żadnego znaczenia. Młoda kobieta postanawia wyjść na przeciw losowi, konwenansom i sama chce znaleźć sobie męża.
Dodatkowo wszystko skomplikuje miłość, taka prawdziwa, nagle waląca niczym obuchem. Co z tego wyniknie? Nadmienię tylko, że perypetiom nie będzie końca.
Bardzo ciekawie nakreślone życie w XIX wieku, konwenanse, niedomówienie, etykieta, pozory, gry słów, realia świata, w którym kobieta była tylko ozdoba, czymś, co nie miało prawa głosu i decydowania o sobie.
Agnieszce Olejnik udało się świetnie oddać te realia, nakreślić atmosferę dawno minionego okresu, zaprosić nas w miejsca, które dotąd oglądaliśmy w kostiumowych filmach.
W trakcie lektury miałam złudzenie przeniesienia się w czasie i wydawało mi się wręcz niewiarygodne, iż autorka jest osoba żyjąca współcześnie, tak doskonale oddała klimat i szczegóły epoki. Widać, iż pisarka zadało sobie bardzo wiele trudu.
Książka jest świetnie napisana, bardzo energetyczna, plastyczna, kipiąca od emocji, z nutką romansu w tle, ale bez tak częstego w tej sytuacji infantylizmu. Czyta się doskonale.
Co prawda i fabuła i zakończenie są przewidywalne, ale w najmniejszym nawet stopniu nie zmniejsza to przyjemności wynikającej z tej uroczej lektury.
Wybór Charlotty do złudzenia przypomina klasyczne dzieła epoki, jak np. Dumę i uprzedzenie. Jestem przekonana, iż wielbiciele Jane Austin czy sióstr Bronte świetnie się w tej lekturze odnajdą. Polecam.

3 komentarze:

  1. Jeszcze kilka lat temu chętnie sięgnęłabym po tą książkę. Teraz mój gust jest zupełnie inny i raczej nie mam w planach tej powieści.

    OdpowiedzUsuń
  2. Czytałam tylko jedną książkę tej autorki, ale bardzo mi się podobała, więc na pewno będę kontynuowała przygodę z jej twórczością.

    OdpowiedzUsuń
  3. Myślę, że mogłaby przypaść mi do gustu.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.