wtorek, 14 września 2021

Skalny kwiat - Ilaria Tuti

 

Wydawnictwo Sonia Draga, Moja ocena 5,5/6
Wspaniała, poruszająca opowieść o poświęceniu, odwadze, patriotyzmie i uporze. Czyta się jednym tchem.
Bohaterkami są pełnokrwiste góralki z Dolomitów, które w czasie trudów okupacji II wojny światowej, w trudzie, lęku, niebezpieczeństwie, pozostawione przez mężczyzn same sobie musiały dawać sobie radę i przetrwać.
Mężczyżni poszli na wojnę, walczyć z wrogiem. W trudno dostępnych górskich wioskach pozostały kobiety w towarzystwie dzieci i starców. A otoczenie, klimat, warunki polityczne nie oszczędzają. Przyszło im żyć w niebywale trudnych, wręcz ekstremalnych warunkach. Na wysokościach, gdzie powoli zaczyna brakować tleny, pomiędzy niewyobrażalnymi przepaściami, w głodzie, trudzie, strachu, bez nadziei.
Trudno tak żyć. Te wyjątkowe kobiety podjęły decyzję, która zaważyła na dalszym ich życiu. Jaką? Tego dowiecie się z lektury tej niezwykłej, bardzo poruszającej książki, którą wręcz się połyka tak wspaniale jest napisana.
Skalny kwiat przede wszystkim wyjątkowo mocno gra na emocjach. Treść, plastyczne nakreślenie warunków, realiów porusza chwyta za serce. Czytelnik w trakcie lektury ma wrażenie przeniesienia się w czasie, znajdowania się wraz z tymi wyjątkowymi kobietami tam, w trudno dostępnych Dolomitach.
Bohaterkom współczujemy, wiernie im kibicujemy, zagryzamy w stresie wargi i niecierpliwie przewracamy kolejne kartki książki.
I chociaż w powieści mamy jedną główną bohaterkę. Jest nią Agata. To jednak obok niej występują inne wyjątkowe, wspaniałe, poruszające i świetnie nakreślone kobiety. Skalny kwiat to opowieść o wszystkich tych bohaterkach, zwyczajnych, a jednocześnie tak niezwykłych, prawdziwych kobietach.
Autorka niezwykle umiejętnie dozuje napięcie, opowiada porywająca historię, dba o każdy szczegół. Czyta się wyśmienicie. To wspaniała, wyjątkowa historia i niesamowitych kobietach, którą zapamięta się na długo. Ilaria Tuti po raz kolejny napisała wyjątkową, porywająca książkę. Autorkę znam z dwóch kryminałów, które także szczerze polecam. Śpiąca nimfa i Kwiaty nad piekłem zachwycają tak samo, jak Skalny kwiat. Tuti to po prostu świetna pisarka.


1 komentarz:

  1. Nie znam twórczości autorki, ale ten tytuł bardzo mnie zaciekawił.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.