poniedziałek, 13 września 2021

Ucieczka od bezradności - Tomasz Stawiszyński

 

Wydawnictwo Znak Litera Nova, Moja ocena 5,5/6
Mocna książka, która zmusza do przemyślenia tak wielu spraw.
Podmiotem, pacjentem na psychoanalitycznej kozetce autora mógłby być w zasadzie każdy z nas. Prawie każdy próbuje żyć zgodnie z jakimiś trendami, zasadami. Większość z nas próbuje w ten lub inny sposób dopasować się do jakichś narzucanym nam wzorców. Z jakim skutkiem to robimy? Dlaczego? Co z tego wynika? Odpowiedż na te i wiele, wiele innych pytań znajdziecie w tej niezwykłej książce.
To fascynująca opowieść o nas ludziach, o nieomal każdym z nas. To historia naszych lęków, obaw, pragnień i dążeń, a tak smutków, radości i rozczarowań.
To po prostu historia nas, naszych odczuć i życia. Funkcjonujemy wg. zasad, szablonów, mówimy o tym co wypada, wiele przemilczamy lub wręcz wypieramy, udajemy, że czegoś nie ma. Gdy to coś nas dopadnie, na ogół nie potrafimy sobie z tym czymś i jego skutkami poradzić.
Tak naprawdę jesteśmy bezradni, zamiast życia pełną piersią...egzystujemy nurzając się w odmętach zasad, powinności, oczekiwań, rozczarowań, frustracji.
Autor, polski filozof, publicysta i eseista, pokazuje, wręcz wytyka palcem, analizuje, przegląda, a także podpowiada choć złotych, idealnych rad będących lekiem na ...życie, tak życie, nie daje. A czy one w ogóle są?
Stawiszyński to doskonały obserwator, bezkompromisowy, czasami ostry wytykacz naszych chwil, czynów, odczuć. Warto po Ucieczkę od bezradności sięgnąć, warto powoli, z przerwami na przemyślenia czytać. Wiele dzięki tej książce możemy przemyśleć, na jeszcze więcej zwrócić uwagę. Polecam. Bardzo dobra, potrzebna, zaskakująco celna książka.


1 komentarz:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.