środa, 22 września 2021

Krawiec - Magdalena Szydeł

 

Wydawnictwo Dolnośląskie, Moja ocena 3,5/6
Po Krawcu sporo sobie obiecywałam. Może zbyt dużo.
Pierwsze niecałe 100 stron jest bardzo dobrych, ciekawych, wciągających, dających nadzieję na jeszcze lepszy ciąg dalszy.
No właśnie, ciąg dalszy. Z tym bywa różnie. Niby nie jest żle, ale z pewnością bardzo nierówno. Książka przypomina sinusoidę. Są fragmenty gorsze, są i bardzo dobre. Obu rodzajów jest mniej więcej tyle samo.
Ciekawa bohaterka, dziennikarka, która wypoczywa na urlopie wraz z nieposłuszną kotką (jak to koty, brawa za uchwycenie ich charakteru) o wdzięcznym imieniu Mielonka. Urlop przerywa szef Alicji podsuwający jej gorący dziennikarski temat dot. zabójstwa starszej pani. Dziennikarka podejmuje trop. Jak się szybko okaże nic w tej sprawie nie jest ani proste ani oczywiste. Wszystko zaczyna się gmatwać niesamowicie.
Nieźle, choć bez euforii prowadzone śledztwo dziennikarskie. Ciekawe opisy Poznania i katowickiego Nikiszowca, gdzie rozgrywa się akcja książki. Dobrze osadzone wtręty z przeszłości. Niby wszystko ok. Jednak brak napięcia, zaintrygowania fabułą, brak tego charakterystycznego dla dobrego kryminału dreszczyku, pazura.
Ot niezła, dająca się czytać bez euforii, ale i bez zgrzytania zębami lektura. Nic nadzwyczajnego, ale też nic strasznego. Z pewnością to książka o której zapomina się po jej zakończeniu. Nic nie zostanie w pamięci na dłużej...no chyba, że sprawy kotki :)
Są momenty wow choć przyznaję, jest ich niewiele. Są momenty poprawne, ale są i tak nudne, że matkoooo. Bardzo nierówna książka. Dodatkowo mniej więcej w drugiej połowie akcja tak strasznie zwalnia, iż miałam wrażenie, że stoi w miejscu.
Plusem jest fakt, iż prawie do końca nie mogłam odgadnąć kto jest zabójcą.
Lektura Krawca nie jest całkowitą stratą czasu. Niezłe momenty plus zakończenie i klimat poznański oraz katowicki bronią się. Jednak nie jest to też książka, którą szczerze mogę polecić. Owszem, możecie sięgać po tę lekturę pod warunkiem, że nie macie w danym momencie nic lepszego do czytania.

1 komentarz:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.