poniedziałek, 18 marca 2013

Stosik marcowy (3)...

Same skarby, przed chwilą dostarczone:)
Poruszająca powieść z epoki wiktoriańskiej porównywana ze "Szkarłatną literą" Nathaniela Hawthorne'a i "Tessą d'Urberville" Thomasa Hardy'ego. Elizabeth Gaskell, autorka tak znanych książek jak "Północ i Południe" czy "Żony i córki", kreśli pełen współczucia portret kobiety upadłej, śmiało przeciwstawiając go ówczesnym poglądom na temat tego, co grzeszne, nieprawe i niestosowne.
Samotna i osierocona Ruth Hilton zarabia na swoje utrzymanie jako szwaczka. Pewnego dnia wpada w oko arystokracie Henry'emu Bellinghamowi. Mężczyzna jest pod wielkim wrażeniem jej młodzieńczego uroku i skromności. Gdy Ruth traci posadę i dach nad głową, Henry proponuje dziewczynie schronienie i pociechę. Szczęście nie trwa długo. Zdruzgotana i zhańbiona Ruth otrzymuje jednak szansę na nowe życie wśród ludzi, którzy gotowi są ofiarować jej miłość i szacunek. Z początku nikt nie wie, że dziewczyna skrywa pewien sekret... Gdy Bellingham ponownie spotyka Ruth, stawia ją w niezwykle trudnej sytuacji. Będzie zmuszona dokonać niemożliwego wyboru - pomiędzy akceptacją ze strony otoczenia a osobistą dumą. 


 "Kości pająka" to kolejna powieść z bestsellerowego cyklu pisanego przez wybitną amerykańską antropolog kliniczną. Książki Kathy Reichs doczekały się ekranizacji. Od 2005 roku telewizja Fox kręci na ich podstawie popularny serial - "Kości", wyświetlany także w Polsce.
Wśród ofiar katastrofy śmigłowca wojskowego, do której doszło w 1968 roku w Wietnamie, znajdował się John Lowery. Mężczyzna pochowany został na cmentarzu w Karolinie Północnej. Od wypadku minęło czterdzieści lat. Antropolog sądowa Temperance Brennan przybywa do miasta Hemmingford w kanadyjskim Quebecu, gdzie odkryto zwłoki topielca. Ofiara zginęła w trakcie oddawania się dziwnym praktykom seksualnym. Ciało zostaje zidentyfikowane jako... John Lowery. Ale jak mężczyzna mógł umrzeć dwukrotnie i co amerykański żołnierz robił w Kanadzie? Niedługo potem śledczy z Biura ds. Jeńców Wojennych i Zaginionego Personelu Wojskowego Departamentu Obrony USA natrafiają na kolejne szczątki pochodzące z czasów wojny wietnamskiej, a przy nich znajdują nieśmiertelnik Lowery'ego. Są więc już trzy ciała rozpoznane jako Lowery... 


Na wybrzeżu Zatoki Meksykańskiej, gdzie cięte są na złom osadzone na piasku wielkie tankowce, nastoletni Nailer pracuje w lekkiej ekipie, wydobywającej z wraków miedziane kable. Codziennie musi wyrobić normę – i liczyć, że przeżyje do następnego dnia. Kiedy jednak, zrządzeniem losu, czy też przypadkiem, odkrywa na skałach rozbity przepiękny kliper, staje przed najważniejszą decyzją w swoim życiu: zrabować ze statku wszystko co cenne czy uratować jedyną ocalałą osobę, piękną i bogatą dziewczynę, która mogłaby zapewnić mu lepsze życie… W tej mocnej powieści Paolo Bacigalupi, zdobywca wielu nagród, snuje porywającą i pełną tempa opowieść przygodową, osadzoną w prawdopodobnej, barwnej i niepokojącej przyszłości.

Niezwykła historia miłości niebezpiecznej, miłości zakazanej, miłości, która wymyka się wszelkim konwenansom.
1990 roku w maleńkiej wiosce w NRD. Szesnastoletnia Maria przeprowadza się do Johannesa Bannera, syna najbogatszego we wsi gospodarza. Rodzice Johannesa cieszą się z dodatkowych rąk do pracy w gospodarstwie, zwłaszcza że Johannes wyraźnie stroni od pracy na roli. Nie chce zostać na gospodarstwie. Za oszczędności kupuje w RFN stary aparat fotograficzny i zaczyna z pasją fotografować. Chce się dostać na Akademię Sztuk Pięknych na Wydział Fotografii.
Maria tymczasem trafia przypadkiem do domu sąsiada Brennerów, wiejskiego samotnika, pijaczyny, od którego uciekła żona, nadal jednak - pomimo swoich czterdziestu lat - najprzystojniejszego chłopa we wsi...


 "Berlin, późne lato" to historia o miłości teoretycznie niemożliwej, między dwojgiem ludzi, których dzieli wszystko. Opowieść o trudnych decyzjach i ich konsekwencjach, poświęceniu, zaufaniu i bezsilności jednostki wobec totalitaryzmu.
Berlin, sierpień 1943 rok. Otto Peters, 45-letni wdowiec, którego syn zginął na froncie wschodnim, stara się wieść spokojne życie. Niegdyś był pisarzem, ale gdy naziści doszli do władzy, zamilkł. Pracuje w księgarni, mieszka samotnie, chce jedynie dotrwać do końca wojny. Jednak Trzecia Rzesza o nim nie zapomniała - otrzymuje propozycję pracy nad scenariuszem filmu, który ma służyć hitlerowskiej propagandzie. Wkrótce potem w jego życiu pojawia się Polka, poszukiwana przez gestapo uciekinierka z obozu koncentracyjnego. Peters, wbrew rozsądkowi, decyduje się pomóc Halinie...


16 komentarzy:

 1. Ja chce ,,Kości pająka''! Bardzo mnie ciekawi ta książka. Czekam zatem na twoją recenzje. Przyjemnej lektury życzę.

  OdpowiedzUsuń
 2. W pierwszej kolejności Ruth a potem Barlin i Złomiarz. Ups, coś dużo sobie wybrałam ;-) Piękne zdobycze :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Chętnie bym przeczytała "Ruth". Za to, po lekturze dwóch jej książek, mówię stanowcze NIE twórczości Kathy Reichs. Czytając poprzednie się wynudziłam. Zdecydowanie wolę serial.

  OdpowiedzUsuń
 4. "Kiedyś wszystko sobie opowiemy" brzmi interesująco. Chętnie przeczytam. Niestety reszty nie kojarzę:(
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czekam na recenzje i zapraszam do dyskusji na moim blogu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Będziemy chyba razem Ruth czytać :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Zastanawiam się na Złomiarzem, jak będę mieć możliwość to przeczytam. Zrezygnowałam natomiast z Ruth, fabuła mnie odrzuciła, smutne, przygnębiające, na tę chwilę mówię zdecydowanie nie:)

  OdpowiedzUsuń
 8. I ja już niedługo będę właścicielką "Ruth" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mnie ciekawi większość książek z Twojego stosiku. Oczekuję więc recenzji, aby mieć jakieś pojęcie, czy warto czy nie. ;]

  OdpowiedzUsuń
 10. Dla mnie dwie ostatnie, zwłaszcza że "Berlin" ma polskiego autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Najbardziej interesuje mnie "Ruth " :-)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja na pewno postaram się przeczytać Złomiarza.

  OdpowiedzUsuń
 13. "Złomiarza" i "Kości pająka" - bardzo chętnie bym przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zazdroszczę Ruth, może tej wiosny sobie sprawie:)

  OdpowiedzUsuń
 15. Zaciekawiła mnie ostatnia książka, którą przedstawiasz: Berlin późne lato. I okładka bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.