czwartek, 21 lutego 2013

Arsenal. Jak powstawał nowoczesny superklub - Alex Fynn, Kevin Whitcher

Wydawnictwo Rebis, Okładka ze skrzydełkami, 384 s., Ocena 5/6
To recenzja mojego męża, fana piłki nożnej, ja tylko, jako posłuszny skryba przepisuję.

Jest to doskonała pozycja opisująca powstanie i rozwój jednego z najpotężniejszych na świecie klubów piłkarskich. 
Autorzy ze znajomością rzeczy opowiadają nie tylko o tym co się działo przez lata na boisku, ale także o rozgrywkach zakulisowych, o rozwoju klubu, o zdobywaniu funduszy, o transferach etc. Ukazują wiec nam Arsenal niejako od podszewki, od tej strony, od której sami nigdy zapewne byśmy klubu nie poznali.
Krok po kroku poznajemy rozwój Arsenalu i przemiany jakie przechodził, żeby z mało znanego klubu stać się piłkarska potęgą świata. Poznajemy klub od 1996r., kiedy to zjawił się w nim Arsene Wenger. W tym okresie obrót Arsenalu wynosił 21 milionów funtów. 
11 lat póżniej obrót wzrósł do ponad 200 milionów funtów, a klub stał się jedną z największych piłkarskich potęg świata i doskonale prosperującym biznesem. Jak tego dokonano? Odpowiedź znajdziecie w książce. 
W książce poza historią klubu nie brak także opisu najważniejszych spotkań na boisku, analizy poszczególnych graczy i ich selekcjonerów, strategii pozyskiwania nowych zawodników etc. Książka aż kipi od ciekawostek i historii, o których siedząc przed tv i oglądając mecz, nie mamy szansy się dowiedzieć.  
Parafrazując tytuł znanego filmu...wszystko o Arsenalu, co chcielibyście wiedzieć, ale boicie się zapytać...
Książka (co niezwykle istotne) jest napisana bardzo fachowo, ponieważ jej autorami są ludzie znający klub wyjątkowo dobrze. Jeden z nich to wielki fan Arsenalu, a drugi z autorów to jedna z najbardziej wpływowych osób w futbolu i w biznesie z nim związanym.  
Alex Fynn jest znanym konsultantem branży futbolowej. Doradzał kilku klubom, w tym Arsenalowi, w zagadnieniach związanych z mediami i marketingiem. „The Sunday Times” nazwał go „duchowym ojcem chrzestnym Premier League”.
Kevin Whitcher to redaktor The Gooner, wpływowego fanzinu poświęconego Arsenalowi, oraz autor książki Gunning for the Double - the Story of Arsenal's 1997-98 Season.
Reasumując, jest to niezwykle zajmująca lektura. Spodoba się każdemu fanowi Arsenalu, którego zainteresowania wykraczają daleko poza zwyczajne kopanie piłki.
Więcej o książce nie da się napisać, trzeba ją po prostu przeczytać, a czyta się doskonale. 

3 komentarze:

 1. Rzeczowo i konkretnie - brawa dla męża! Każdy fan futbolu powinien być usatysfakcjonowany :-)
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kochana to prawnik, dlatego rzeczowo i konkretnie. Ja jako humanistka leję wodę ciągle:)

   Usuń
 2. Arsenal to świetny klub, ostatnio niestety trochę pod formą, bym rzekła. Pamiętam ich jeszcze jak grali na starym stadionie :)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.