czwartek, 14 lutego 2013

Zapowiedzi Wydawnictwa Wielka Litera....

Książka ta zaświadcza, że świat aż tak bardzo się nie zmienia. Mały realizm w XXI wieku trzyma się tak świetnie jak w XX. Marcin Kołodziejczyk jest nie tylko dziennikarzem. Dziennikarz najczęściej zna z góry wszystkie odpowiedzi, reporter czeka, żeby je usłyszeć. Podoba mi się to, jak Kołodziejczyk pyta o Polskę.
Mariusz Szczygieł
Z planety prowincja trudno uciec. Z Małkini, Szmulek czy miasteczka Z. jedyna droga ucieczki prowadzi czasem na tory kolejowe. Obraz polskiej prowincji jest tu bardzo prawdziwy, chociaż to nie są klasyczne reportaże, raczej opowiadania oparte na faktach. Czytamy o utraconych szansach i o tych, którzy nigdy szans nie mieli. Te portrety są przejmujące i świetne napisane. Tak, że czytelnik zupełnie nie chce uciekać z tej planety.
Justyna Sobolewska
Lokalne piękności lansujące się w Warszawie; wiejski Wajdelota uznawany przez miejscowych za uzdrowiciela; chłopcy rzucający się pod niemieckie samochody, aby wyłudzić odszkodowanie; pracownicy fabryk snujący opowieści o swym pustym życiu na trasie Warszawa-małe miasteczko.
Niepokojące, przenikliwe, zawsze autentyczne obrazki z polskiej prowincji. Z pozoru niewiele znaczące opowieści o codziennym życiu przeciętnych mieszkańców małych miasteczek i wsi - Polski B. W rzeczywistości książka Kołodziejczyka to atlas ludzkich emocji.



 20 STYCZNIA 1942 ODBYŁO SIĘ NAJBARDZIEJ ZBRODNICZE SPOTKANIE W DZIEJACH II WOJNY ŚWIATOWEJ.
Przewodniczył mu szef Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Reinhard Heydrich, a uczestniczyli w nim najważniejsi urzędnicy nazistowscy, którzy zebrali się w obszernej willi nad brzegiem jeziora berlińskiego jeziora Wannsee, żeby omówić szczegóły "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej". Zjedli dobry obiad, napili się koniaku, zapalili cygara - i w przeciągu niecałych dwóch godzin wydali skuteczny wyrok śmierci na sześć milionów ludzi. Jedyny zachowany egzemplarz protokołu z tego tajnego spotkania do dziś nie przestaje budzić kontrowersji. Mark Roseman dokonuje błyskotliwej interpretacji tego makabrycznego i tajemniczego dokumentu, który określono mianem "najbardziej haniebnego we współczesnej historii."



 Autorka urodziła się w Pradze, ze związku Irakijczyka z Czeszką, a dorastała we względnym luksusie w Iraku, w uprzywilejowanej klasie średniej. Rodzina była w pełni lojalna wobec Saddama Husseina, nieświadoma potworności i okrucieństw reżimu.
Dorastanie Michelle komplikuje się, gdy rodzina, zgodnie z tradycją, nakazuje dziewczynie poślubić swojego kuzyna. Michelle odmawia i rozpoczyna flirt z Udayem Husseinem, najstarszym synem irackiego dyktatora. Tymczasem wybucha wojna iracko-irańska, a ojciec opuszcza rodzinę dla innej kobiety. Michelle, jej matka i siostry zostają same, bez środków do życia. W desperacji uciekają do Czechosłowacji, gdzie czeka je bolesna konfrontacja między dwiema kulturami - arabską i postkomunistyczną. Nouri jednak nie daje za wygraną - po kilku dramatycznych latach w Pradze, w wieku 18 lat, wyjeżdża do Włoch, gdzie osiągnęła sukces jako dziennikarka. Pracuje zarówno w prasie jak i w telewizji.



 "Płomień Crossa" to niecierpliwie wyczekiwany drugi tom zmysłowej trylogii. Jedno spotkanie wystarczyło, by Evę i Gideona połączyła gwałtowna, nieposkromiona namiętność. U boku przystojnego biznesmena młodziutka dziewczyna poznała słodkie, niebezpieczne oblicze pożądania. Jednak zarówno Evę, jak i Gideona, dręczą koszmary przeszłości. Bolesne doświadczenia utrudniają im stworzenie szczęśliwego, stabilnego związku. Kochankowie ranią się nawzajem, ale nie mogą bez siebie żyć. Ich relacja jest burzliwa, intensywna, uzależniająca jak narkotyk. Czy tych dwoje życiowych rozbitków zasługuje na miłość?




Szokująca historia o handlu dziećmi, matkami i rodzicielstwem. Książka, której nie można odłożyć obojętnie.
W Delhi porzucono nowo narodzoną dziewczynkę. Urodziła się dzięki in vitro. I choć była wyczekiwana, teraz nikt już jej nie chce. Dziecko dotknięte śmiertelną chorobą już nie jest nikomu potrzebne.
Tysiące kilometrów dalej, w Londynie, Kate i Ben usilnie starają się o potomka. Jednak po kolejnym poronieniu decydują się skorzystać z pomocy matki zastępczej. To, co dla nich jest szansą na rodzinne szczęście, w rzeczywistości jest nielegalnym biznesem przynoszącym milionowe zyski. Życie wykorzystywanych kobiet i dzieci nic tu nie znaczy. Czy znajdzie się ktoś na tyle odważny, by ujawnić prawdę i stanąć po stronie bezbronnych?
Kishwar Desai jest pisarką i dziennikarką. Dzieli życie między Delhi, Goa i Londyn. W Polsce ukazała się jej książka Świadek nocy wyróżniona nagrodą Costa First Novel. Obecnie pracuje nad swoją trzecią powieścią.

 Severina(bez okładki na razie:)) Rodrigo Rey Rosa
„Ta powieść ugruntowała uprzywilejowane miejsce Rosy we współczesnej literaturze latynoamerykańskiej” - Roberto Bolano
Monotonne życie księgarza zostaje zaburzone pojawieniem się wytrawnej złodziejki książek. Mężczyzna ma nadzieję, że droga do zagadki jej życia jest zawarta w skradzionych dziełach. Jak w obsesyjnym śnie, gdzie granice między jawą a wyobrażeniem zacierają się, nasz bohater daje się ponieść zagadkowej atmosferze otaczającej Severinę i jej tajemniczego mentora, którego nazywa swoim dziadkiem.

Dwie kobiety(bez okładki) Doris Lessing

Nastrojowe i niebanalne opowieści o kwestii najtrudniejszej – miłości. Dwie przyjaciółki zakochują się nawzajem w swoich nastoletnich synach, a ich skandaliczne związki, trwające długie lata, krzywdzą wszystkich dookoła, a najbardziej najbliższych. W innym opowiadaniu poznajemy historię kobiety, która rodzi dziecko ze związku z kolorowym mężczyzną. Od tej pory zmaga się z poczuciem odrzucenia i dyskryminacji ze strony białych wyższych sfer. Znajdziemy tu również poruszającą historię mężczyzny, który żyje w przekonaniu, że jest ojcem syna poczętego w dramatycznych czasach II wojny światowej. Nic nie może go przekonać, że było inaczej. A jednak miłość może prowadzić człowieka fałszywymi ścieżkami.

Gołębiarki  Alice Hoffman
Powieść polecana przez Toni Morrison i Jodi Picoult Za kanwę powieści posłużyły wydarzenia, które miały miejsce w roku 70 n.e., gdy 900 Żydów zamkniętych w górskiej twierdzy Masada odpierało miesiącami ataki Rzymian. Ostatecznie ocalały jedynie dwie kobiety i pięcioro dzieci. Autorka opisuje losy czterech różnych bohaterek, z których każda ma dramatyczną historię i własne sekrety – teraz ich losy przecinają się w tych rozpaczliwych dniach zagłady. Tym, co je łączy jest walka o przetrwanie, a także opieka nad gołębiami pocztowymi, które stanowią jedyny łącznik oblężonej twierdzy ze światem zewnętrznym.
Alice Hoffman – jedna z najpoczytniejszych powieściopisarek amerykańskich. Ma na swoim koncie dwadzieścia jeden powieści, dwa zbiory opowiadań i osiem książek dla dzieci i młodzieży. Jej książki przetłumaczono na ponad dwadzieścia języków i doczekały się ponad stu zagranicznych wydań. Na podstawie jednej z jej powieści pt. Totalna magia powstał film z Sandrą Bullock i Nicole Kidman w rolach głównych. Gołębiarki zostały uznane za najważniejsza książkę w jej dorobku.
  

Mein Kampf. Biografia książki Antoine Vitkine
Reporterska historia fenomenu jednej z najsłynniejszych – choć sława ta jest wyjątkowo ponura – książek świata. Autor plastycznie opisuje okoliczności powstania Mein Kampf (aresztowanie Hitlera po puczu monachijskim), potem zmieniających się kolei losu samej książki w Niemczech do 1933 i po 1933. Vitkine pokazuje jak książkę wykorzystywano w oficjalnym instrumentarium władzy nazistów i w indoktrynacji – najpierw kadr partii, młodzieży i szerszych mas – i na  różnych poziomach propagandy stosowanej przez nazistów. Autor śledzi losy Mein Kampf także po wojnie – opisuje tabu obejmujące tę książkę w Niemczech i problemy Niemców z przeszłością – prezentuje  różne stanowiska w Niemczech wobec tego, jak traktować książkę. Dalej arcyciekawie  opowiada o jej funkcjonowaniu w świecie arabskim od lat 30. aż do współczesności (pisze też o związkach nazistów z Arabami w ogóle), w Indiach (gdzie służy za wehikuł emocji antyzachodnich), Turcji oraz we Francji.




3 komentarze:

  1. Mam pierwszą cześć Crossa, a druga już w wkrótce, fajnie.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety nigdy nie nadążę za nowościami więc nawet się nie podniecam i raczej zaczynam skłaniać ku starociom.)

    OdpowiedzUsuń
  3. Będzie co czytać. Mają naprawdę interesującą ofertę. Najbardziej chyba interesują mnie "Źródła miłości" i kilka innych. ;)

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.