czwartek, 11 października 2012

Moje ostatnie nabytki książkowe...

W ciągu ostatniego tygodnia znowu w moim domu objawił się "św. Mikołaj" z pakunkami książek recenzyjnych (dziękuję wszystkim wydawnictwom, które systematycznie przyczyniają się do tego, że mam zarwane noce i stosy książek na półkach i pod ścianami:)), o to co nowego przybyło w mojej biblioteczce:
(Recenzja po niedzieli) Najnowsza powieść bardzo lubianej przeze mnie autorki. Pełna ciepła i humoru powieść, która traktuje o najważniejszych sprawach: miłości i samotności, odpowiedzialności za rodzinę, relacjach między rodzicami a dziećmi, nieuchronności końca. Szczęśliwe niegdyś małżeństwo Brodie rozpada się, a ona przenosi się do domu dzieciństwa - starej willi z ogrodem. Aby się utrzymać, postanawia wynająć kilka pokoi. Jej lokatorkami zostają: Diana, dla której nie ma już miejsca w domu, gdzie mieszkała razem z młodszymi braćmi, Vanessa, nieszczęśliwa trzydziestolatka z ogromną nadwagą, porzucona przez narzeczonego w dniu ślubu, i piętnastoletnia Rachel z malutką córeczką, ukrywająca się przed ludźmi, którzy nieletniej matce chcą odebrać dziecko. W ciągu kilku letnich miesięcy między kobietami rodzi się głęboka przyjaźń. Jednak niespodziewana tragedia zmienia ich życie.

 Liverpool, rok 1914. Marta Rossi mieszka w ubogiej dzielnicy z mężem i piątką dzieci. Kiedy jej czternastoletni syn zgłasza się do walki za ojczyznę, Marta jest przerażona. Depesze z frontu łamią serca matek w całym kraju. Rozgoryczona Marta rozpoczyna wędrówkę, która w końcu doprowadza ją wprost pod drzwi domu numer 10 na Downing Street w Londynie. Droga prostej, odważnej kobiety do drzwi premiera będzie niejednokrotnie trudna, okaże się jednak najważniejszym przedsięwzięciem jej całego życia.
 Czternaście lat temu matka Aasmaani, Samina, wyszła z domu, kierując się w stronę morza. Samina o szarozielonych oczach i porażającej, gniewnej urodzie, radykalna myślicielka i nieulękła aktywistka. Wtedy widziano ją po raz ostatni. Aasmaani, w dzieciństwie często opuszczana przez matkę, nie chce uwierzyć, że ta nie żyje, i marzy o jej powrocie w chwale. Piętnaście lat minęło od dnia, gdy najbliższa przyjaciółka Saminy, Szinaz Said, gwiazda teatru i małego ekranu, porzuciła karierę, by poświęcić się wychowaniu syna, Eda. Teraz Ed próbuje ją przekonać,  że czas na triumfalny powrót. Przed szesnastu laty na pustej działce znaleziono ciało zmasakrowanego nie do poznania wywrotowego i błyskotliwego Poety, miłości życia Saminy. We współczesnym Karaczi Aasmaani otrzymuje upragniony dowód, że Poeta wciąż żyje. W miarę jak poznaje prawdę, coraz bardziej zbliża się do Eda, jedynej osoby, która potrafi zrozumieć władające nią emocje - głębokie cierpienie i głęboką miłość. Złamane wersety to powieść o politycznych i osobistych dramatach oraz o trudnym wyborze między macierzyństwem a romantyczną miłością.

Najnowsza książka bardzo przeze mnie lubianego i cenionego noblisty.
Co się w nas dzieje, gdy czytamy powieść? Co łączy literaturę z innymi dziedzinami sztuki? Ile Pamuka jest w Pamuku, czyli jaka jest zawartość materiału autobiograficznego w powieściach noblisty? Próbę odpowiedzi na te pytania znajdziemy w zbiorze esejów "Pisarz naiwny i sentymentalny". To zapis wykładów wygłoszonych przez Orhana Pamuka w 2009 roku na Uniwersytecie Harvarda. 

 Światowe supermocarstwo czy kolos na glinianych nogach? Ostoja wolności i demokracji czy dżungla, w której ludzie sami wymierzają sprawiedliwość? Przystań dla imigrantów czy miejsce, gdzie przybysze z zagranicy są obywatelami drugiej kategorii? Neutralne światopoglądowo państwo czy kraj fanatyków religijnych? Jakie naprawdę są Stany Zjednoczone? I jacy są Amerykanie? Inteligentni, życzliwi, otwarci, bezpośredni i optymistyczni? A może niedouczeni, zarozumiali, ograniczeni, nietolerancyjni i aroganccy? Otwarci na świat czy zaściankowi? Pewni siebie czy zakompleksieni? Książka "Wałkowanie Ameryki" ukazuje ten fascynujący, pełen kontrastów kraj oraz jego zróżnicowanych pod względem etnicznym i wyznaniowym mieszkańców. 

Stary, dobry kryminał:)
Zaczęło się w sobotę - taki tytuł nosi kolejny kryminał Zeydlera-Zborowskiego. I faktycznie pierwsze zwiastuny afery mają miejsce właśnie tego dnia. Mecenas Natorski zostawia klienta w biurze tylko na chwilę. Kiedy wraca, mężczyzna już nie żyje. W jego plecach tkwi brazylijski sztylet, wbity aż po samą rękojeść. Czy Natorski rzeczywiście - jak sądzi Downar - zabił swego nowego klienta? Kim był ten człowiek? Po co przyszedł do Natorskiego? I dlaczego miał doklejoną brodę? Głowić się nad tym będzie ekipa z komendy stołecznej z dzielnym Downarem na czele. Rozwiązanie zagadki nie musi być jednak takie oczywiste, a podpowiedź może tkwić w lasce z gałką, którą miał przy sobie ów jegomość.

 "Alfabet podróżnika" to pokłosie przygód przeżytych na całym świecie podczas licznych podróży. Jak wygląda najgorszy hotel świata? Czy jajko da się ugotować w gejzerze? Dlaczego nie warto jechać na Hawaje? Jak stać się posiadaczem arbuza na pokładzie kolei transsyberyjskiej? I wreszcie - do czego może prowadzić nieporozumienie w najstarszym browarze Irlandii? Na te i inne pytania Czytelnik znajdzie odpowiedź w najnowszej książce Tomasza Cyrola - autora bestsellerowego Transsibem nad Bajkał.
Saga rodzinna autorki powieści "Północ i Południe" Barwny obraz angielskiej prowincji w epoce wiktoriańskiej Molly jest dorastającą córką lekarza w miasteczku Hollingford. Mimo że została osierocona przez matkę we wczesnym dzieciństwie, żyje beztrosko i szczęśliwie. Pewnego dnia dowiaduje się jednak, że jej ukochany ojciec postanawia ożenić się po raz drugi. Molly pogrąża się w rozpaczy. W tym dramatycznym momencie pomocną dłoń wyciąga do niej młodszy syn bogatych sąsiadów, Roger... Barwne i wyraziste w swojej różnorodności postacie bohaterów, ich skomplikowane relacje ukazują złożone stosunki społeczne w XIX-wiecznej Anglii. Ciekawe losy dwóch rodzin o odmiennym statusie zapowiadają również nadchodzące zmiany obyczajowe i polityczne.

Wielkie wrażenie robi ta opowieść o życiu i pacyfikacji Trochenbrodu (Zofiówki) - wsi, a potem tętniącego życiem żydowskiego miasteczka, po którym obecnie pozostały zgliszcza. Przed II wojną kwitnący Trochenbrod liczył około pięciu tysięcy mieszkańców, głównie Żydów i Polaków. Przejęty następnie przez Sowietów, a potem przez Niemców, stał się miejscem zagłady, dokonanej przez ukraińskich policjantów latem 1942 roku. Opowieść o świecie, którego już nie ma, pełna relacji nielicznych ocalałych mieszkańców i rekonstrukcja tragedii.
 Z Tarnopola do Argentyny Kresowa rodzina w wojennej zawierusze Ślady na piasku to saga kresowej rodziny, lecz również historia wielu rodzin dotkniętych tym samym losem. Autorka, urodzona tuż przed wojną we Lwowie, przeplata wydarzenia widziane oczami dziecka ze wspomnieniami dorosłych. Znajdzie więc czytelnik w tej książce szkice z życia w austro-węgierskiej Galicji i w przedwojennym Lwowie oraz bogatą galerię typów tarnopolskich i lwowskich. Usłyszy wojenną historię rodziny, która we wrześniu 1939 roku zostaje rozdzielona. Ojciec autorki ginie w Katyniu, matka zostaje wywieziona do obozu pracy w Kazachstanie. Dzięki układowi Sikorski-Majski dołącza w 1941 roku do formującej się armii polskiej.  Przemierza Bliski Wschód,  piaski Iraku i Palestyny, osiągając coraz wyższe stopnie wojskowe, by na koniec dotrzeć do Londynu. A tymczasem w Polsce pod okupacją sowiecką pozostaje ciągle jej jedyne dziecko, które straciła z oczu, gdy miało 18 miesięcy... Ewa Krystyna Hoffman-Jędruch urodziła się w 1938 roku we Lwowie. Wojnę  przeżyła w Polsce. Od 1946 roku mieszka za granicą: początkowo w Anglii, następnie w Argentynie, gdzie ukończyła inżynierię chemiczną, a obecnie w USA. Po przejściu na emeryturę wstąpiła ponownie.

(Recenzja po najbliższej niedzieli) Mroczna strona dwudziestolecia Gdy w 1918 roku Polska odzyskała niepodległość, cały naród ogarnął nieopanowany entuzjazm. Te dwadzieścia lat do dzisiaj zachwyca rozmachem, przyciąga naszą uwagę, intryguje... Błyskawiczny rozwój kraju sprawił jednak, że nie wszyscy dostrzegali niedostatki rzeczywistości, a przecież życie przestępcze to druga strona codzienności dwudziestolecia międzywojennego. Jej królami byli kasiarze, złodzieje, mordercy, oszuści, prostytutki i włamywacze. Handel ludźmi, tragedie ekonomiczne, afery seksualne czy wyrafinowane oszustwa podatkowe nie są dziełem współczesnej cywilizacji, a pomysłowość przestępców dorównywała kreatywności ówczesnych ludzi w innych dziedzinach. W ciemnych zakamarkach ulic przedwojennej Polski czaiły się straszliwe kreatury, na drogach grasowały gangi brutalnych porywaczy i rabusiów, a ich śladem podążała niestrudzona policja. Gazety donosiły o drastycznych morderstwach; niektóre, jak słynna sprawa Gorgonowej, do dziś pozostały niewyjaśnione. Autorka z pasją detektywa odkrywa mroczne karty przedwojennej Polski. Często dramatyczne, czasem również zabawne. To porywająca opowieść o obyczajowości półświatka, którą czyta się jak najlepszy kryminał. Monika Piątkowska - pisarka, reporterka i felietonistka. Urodziła się w Krakowie, tam też ukończyła nauki polityczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autorka powieści Krakowska żałoba, której akcja obejmuje niemal sto lat życia miasta, a także zbioru opowiadań Nikczemne historie osadzonych w świecie przestępczym fin de siecle i międzywojnia.

24 komentarze:

 1. Jejku dziewczyno, ile Ty książek kupujesz :) Zazdroszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Życie przestępcze w przedwojennej Polsce to z chęcią przeczytam. Nie wiedziałam nawet, że coś takiego wyszło:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wychodzi dokładnie 17.10 to pwnu, egzemplarz przedpremierowy recenzencki. Zapowiada się niezwykle ciekawie i barwnie, recenzja zarz po niedzieli.

   Usuń
 3. Podziwiam Cię i chylę czoła! tyyle książek!

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsza pozycja zachęciła mnie opisem do przeczytania, za to książka niebiosa są puste niesamowitą okładką (chociaż po okładce się nie ocenia... :P).

  Z czystej ciekawości.. ile na oko zajmuje Ci zwykle przeczytanie tylu książek?;>

  OdpowiedzUsuń
 5. Wałkonie Ameryki i Życie przestępcze - muszę mieć! Pozostałe też ciekawie się zapowiadają, zwłaszcza Wędrówka Marty, chętnie bym przeczytała, ale pewnie nie w tym życiu. A na pewno nie przed stosem ostatnio przytarganym :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawe książki. Szczególnie mnie zainteresowała ,,Złamane wersety'' i to na jej recenzje głównie będę czekać.
  Życzę przyjemnego czytania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka lat temu czytałam Kartografię tej autorki i bardzo mi sie podobała.

   Usuń
 7. Mnie najbardziej przypadła do gustu "Niebiosa są puste"... z pewnością trudna i mocna lektura.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak podejrzewam, lekturę zacznę, jak będę mieć odpowiedni nastrój.

   Usuń
 8. Jej, co jedna to lepsza, trudno by mi było zdecydować, od której zacząć :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Gratuluję nabytków :) bardzo interesujące
  z niecierpliwością czekam na recenzję pierwszej pozycji :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Och, nawet Pamuk! Toż ja zzieleniałam z zazdrości!

  OdpowiedzUsuń
 11. Polecam "Nic nie trwa wiecznie" ;) Fajna książka ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawe chwile z lekturą się szykują :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Zazdroszczę Tobie tak wspaniałych lektur. Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyc owocnego czytania :-)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czekam z niecierpliwością na "wałkowanie ameryki"!

  OdpowiedzUsuń
 15. Ciekawe nabytki. Życzę przyjemności z czytania :)
  A ja za Twoją radą postarałam się o "Wrześniowe dziewczynki" :)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.