czwartek, 8 listopada 2012

Prezent od Wydawnictwa TRIO:)

Aż mi się dusza maniaka historii i mola książkowego śmieje:) Właśnie dostałam niespodziewanie pakę z 4 wspaniałymi pozycjami od Wydawnictwa TRIO, zupełnie niespodziewanie, książek nie zamawiałam, tym większa moja radość. 
Wiem, nie dla wszystkich będą to interesujące pozycje, ale dla mnie miodzio:) Wydawnictwa wiedzą, że historyczne książki mogą mi w ciemno przysyłać. A w paczce znajdowały się...:
Pierwsza tak sugestywna powieść o martyrologii Lwowa.
Jest to powieść o Lwowie, której akcja toczy się w latach 1939-1946, kiedy Lwów należał jeszcze do Polski. Przedstawia tragiczne dzieje rodziny polskiego nauczyciela z Kresów Wschodnich, Józefa Sztendera, jego żony Marii i ich dzieci, których życie burzy istniejący konflikt polsko-ukraiński podsycany przez bolszewików i hitlerowców. Dogadanie się Niemców z Sowietami umożliwiło Armii Czerwonej i oddziałom NKWD zajęcie miasta i od początku szykanowanie Polaków. Aresztowania i przesłuchiwania przez NKWD, rozstrzeliwania, wyrzucanie z mieszkań, wywózki na Syberię. Tego wszystkiego doświadcza główny bohater, jego rodzina, sąsiedzi i znajomi. Józef Sztender jest też świadkiem mordu na lwowskich profesorach. Mimo ciągłego zagrożenia życia, miotany pomiędzy trzema wrogami, ma jeszcze odwagę ratować swoich żydowskich sąsiadów. Za tę decyzję jego rodzina zapłaci cenę najwyższą. "Lwowska noc" to panorama wydarzeń okupacyjnych we Lwowie i okolicach ukazana w niezwykle poruszających obrazach, które były również udziałem najbliższej rodziny autora. Piękna, chwytająca za serce opowieść o miłości i poświeceniu w wielokulturowym środowisku Kresów.
"Ta powieść, w której prawdziwe jest każde słowo, każda litera rozrywa serce, a sceny mordu rodziny głównego bohatera "Lwowskiej nocy" nie śmiałbym porównać do żadnej innej w literaturze polskiej. Ostrzegam: lektura jest bolesna. I obowiązkowa."
Krzysztof Masłoń, "Rzeczpospolita"


Niezwykła relacja historyczna oparta na dziejach polskiej rodziny , którą losy wojny rzuciły najpierw na Syberię potem do Iranu i Nowej Zelandii. Ta historyczna opowieść przenika się z indywidualnymi przeżyciami, przemyśleniami i refleksjami dziecka, potem młodej dziewczyny ,kobiety wpisanymi w kontekst wojny. Wywózka na Syberię pobyt w Iranie a potem w Nowej Zelandii stanowią w tej książce tło dla relacji własnych przeżyć autorki jej lęków, tęsknoty, dojrzewania. Są jednocześnie bardzo wnikliwym i wręcz fotograficznym obrazem świata w którym przyszło żyć autorce i jej rodzinie.
Praca składa się z 32 tekstów dotyczących numizmatyki średniowiecznej. Pokazuje rolę monety jako materiału do badania historii pieniądza i jako materialne, pisane i ikonograficzne źródło służące wielu naukom, głównie archeologii, historii i historii sztuki. Na podstawie monet można datować warstwy archeologiczne, wnioskować o kierunkach i natężeniu kontaktów handlowych, przebiegu dróg, dziejach osadnictwa.

 To książka o dziewczętach, które od dziecka marzyły by walczyć o wolną Polskę, jak czynili to w powstaniach ich dziadowie i ojcowie. Młodych kobietach, które czekały na wielką wojnę, by służyć Ojczyźnie. Autor przedstawia niemal zupełnie nieznaną działalność kobiet w konspiracji przed I wojną światową i w czasie wojny w POW, ich uczestnictwo w obronie Lwowa w listopadzie 1918 r. oraz w wojnie polsko-bolszewickiej 1919−1920. Przypomina kobiety, które w roku 1905, a później latach 1914–1920, brały udział w walce o niepodległość m.in. w konspiracyjnych organizacjach strzeleckich, w Polskiej Organizacji Wojskowej, w szeregach Ochotniczej Legii Kobiet, w wojnie polsko -sowieckiej w 1920 r. Walczyły też  i traciły życie w obronie Lwowa, Wilna, Płocka, Przemyśla. To książka  o kobietach, które kapelusze zamieniły na „maciejówki”, a suknie na żołnierskie mundury. Można je było spotkać wszędzie: dostarczały broń, były szpiegami i wywiadowczyniami. Były w szeregach  kawalerii, artylerii, służbie sanitarnej, intendenturze, wykonywały trudne bojowe zadania. Wiele z nich ukrywało się w legionowych mundurach pod pseudonimami lub „lewymi” nazwiskami: „Kazik Żuchowicz” (Wanda Gertz), „Leszek Pomianowski”(Zofia Plewińska), „Stanisław Kepisz”(Eliza Ludwika Daszkiewiczówna), „Zygmunt Tarło”(Zofia z Trzcińskich Kamińska), „Alfred Wołoszański”(Maria Wołoszyńska) i innymi.  Wśród zaangażowanych w pomoc legionistom można było spotkać niewiasty wysoko postawione  w hierarchii społecznej, jak hrabianka Pelagia Skarbkówna czy hrabina Teodozja Dzieduszycka. Autorowi udało się poznać i przedstawić w książce losy wybranych Legionistek, dotrzeć do rodzinnych dokumentów, wspomnień, fotografii  i archiwów. To czego dokonał jest bardzo ważne, bo badania ich dziejów utrudnia brak dokumentów i … to co działo się potem – druga wojna światowa, konspiracja, Powstanie Warszawskie, a po 1945 roku PRL-owski  nakaz milczenia o tamtych czasach. Dlatego warto te historie przypominać, by czerpać z takich lektur wzorce.

12 komentarzy:

 1. Gratuluję ciekawych zdobyczy :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie przekornie zainteresowała numizmatyka, gratuluję oczywiście wszystkich:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podsumowania i dodatkowe wkładki po niemiecku nawet w Numizmatyce...są. Zapowiada się fantastyczna lektura.

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. A jak będą cudnie na półce wyglądały:) wiem to choroba:) Też tak masz?

   Usuń
 4. Gratuluje i życzę przyjemnego czytania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Aaaa dziewczęta w maciejówkach bym ci chętnie podebrała:) Piękna przesyłka!
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla miłośniczki książek historycznych to z całą pewnością cieszący oczy prezent :) Gratuluję i przyjemnej lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Cudeńka!!! Marzę szczególnie o "Lwowskiej nocy"... (dosłownie i w przenośni, hahaha). Wydawnictwo ot tak ci przysłało? W podarunku? Czy jednak czujesz się zobowiązana do zrecenzowania tych publikacji?:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ot tak. Współpracuję od jakiegoś czasu z wydawnictwem, ale takiej porcyjki niezamawianych nie spodziewałam się. Na pewno zrecenzuję, bo żal by było nie opowiedzieć wrażeń po lekturze takich pozycji.
   I właśnie chyba od Lwowskiej nocy zacznę:)

   Usuń
 8. Nominowałam cię do zabawy Liebster Blog (szczegóły: http://biblioteka-karriby.blogspot.com/2012/11/liebster-blog-2.html) :)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.