wtorek, 18 września 2012

Zapowiedzi...tajemnica lit. wietnamskiej...

17 października 2012r. nakładem Wydawnictwa Drzewo Babel ukaże się fantastyczna książka - Ru, autorstwa wietnamskiej pisarki Kim Thuy.Nie mogę doczekać się na tę książkę, wietnamska literatura na naszym rynku to rzadkość, a Wydawnictwo Drzewo Babel, to gwarancja bardzo wysokiej jakości książki.
Wietnam ogarnięty wojną widziany oczami dziecka. Ucieczka przez morze w tłumie boat people. Ocalenie w Kanadzie. Budowanie życia od nowa.
Ru znaczy po francusku „źródełko, mały strumyczek”, a w przenośni – „upływ (łez, krwi, pieniędzy)” (słownik Le Robert historique). Po wietnamsku ru znaczy „kołysanka”, „kołysać do snu”.
Urodzona w Wietnamie Kim Thúy przybyła do Quebeku w wieku 10 lat. Była krawcową, tłumaczką, adwokatem, prowadziła restaurację.
Ru, jej debiut literacki przetłumaczony na 15 języków, to opowieść osoby uroczej i niewinnej, która wiele przeszła. Opowieść mieszcząca w sobie całą wielkość życia.
Kim Thúy tyleż kołysze nas do snu, co nami wstrząsa. – Elle
Wygnanie jako szansa. Życie jako dar. – Livres Hebdo
Opisów niewiele, a przecież – mocne obrazy, odciskające się w umyśle czytelnika. Znakomite wejście do literatury. – L’Express
Jej głos dociera do nas natychmiast. Ma ton, ma barwę, zmysłowość, przefiltrowane przez zamiłowanie do szczegółu. – Le Point
Debiut powieściowy, układający mozaikę pamięci. – Libération
Strona po stronie wydobywa na powierzchnię swoje wspomnienia z cudowną siłą. Z siłą pisarza. – VSD

 Ukaże się w październiku nakładem Wydawnictwa MG.
Pewnego dnia Łucja Nowakówna kupuje kolejne, ale za to wyjątkowo dizajnerskie śliwkowe buciory, rzuca chłopaka, wygodne mieszkanie i przeprowadza się do odziedziczonego po wuju drewniaka bez porządnej łazienki, ale za to z piecem i dzikim lokatorem. Do tego momentu, oprócz nudnego narzeczonego, miała tylko przyjaciela z dzieciństwa, napakowanego łysola Bronka Skrzętnego. Teraz zaprzyjaźnia się z nowymi sąsiadami: karlicą panią Marlenką, handlarzem antyków Władkiem Szuszfelakiem, synem zmarłej lokatorki wuja, filmowcem przyrody - Januszem Poniewieskim, a także patykowatą Basią z trójką podobnych do niej dzieci.
Łucja rysuje komiks, do którego potrzebuje marionetki. W tym celu udaje się do teatru lalkowego, gdzie poznaje bardzo przystojnego i uwodzicielskiego aktora Walerego Dębowskiego. Od pierwszych taktów wspólnie przetańczonego tanga jasne jest, że niesamowicie pociągają się wzajemnie, ale dziewczyna klasyfikuje go jako maczo i nie chce o nim myśleć. W dodatku, w okolicy drewniaka zaczyna pojawiać się niezwykły klaun...


 Ukaże się w październiku nakładem Wydawnictwa MG.
Ameryka, lata sześćdziesiąte XIX wieku. W domostwie zwanym Orchard House od pokoleń mieszka rodzina Marchów. Pod nieobecność ojca walczącego w wojnie secesyjnej, opiekę nad czterema córkami sprawuje samodzielnie ich matka, Marmee. Marmee wyraźnie wyprzedza swoją epokę, wpajając dziewczynkom ideały wolności i namawiając je, by znalazły własną drogę w życiu.
Córki pani March - stateczna Meg, żywa jak iskra Jo, nieśmiała, uzdolniona muzycznie Beth i nieco przemądrzała Amy - starają się, jak mogą, by urozmaicić swoje naznaczone ciągłym brakiem pieniędzy życie, chociaż boleśnie odczuwają nieobecność ojca. Bez względu na to, czy układają plan zabawy czy zawiązują tajne stowarzyszenie, dosłownie wszystkich zarażają swoim entuzjazmem. Poddaje mu się nawet Laurie, samotny chłopiec z sąsiedniego domu, oraz jego tajemniczy, bogaty dziadek. Dziewiętnastowieczna autorka Louisa May Alcott napisała "Małe kobietki" na podstawie własnych doświadczeń. Ten klasyczny już utwór doczekał się licznych adaptacji filmowych i cieszy się nieprzemijającym powodzeniem wśród kolejnych pokoleń.


Ukaże się jeszcze we wrześniu nakładem Wydawnictwa MG.Maria Rodziewiczówna uwielbiała przyrodę. Wiele z jej powieści i opowiadań rozgrywa się na ukochanych Kresach, których uroda nieustannie ją oszałamiała. I podczas gdy o ludziach potrafiła pisać niekiedy bardzo szorstko i gorzko, przyrodę zawsze opisywała z zachwytem.
Kochała las. I nie był to zachwyt pensjonarki, lecz miłość znawczyni. Obrazy przepastnych kniei znajdziemy w wielu jej utworach. Ale umiała również zachwycić się pojedynczym kwiatem, którego wdzięk może odmienić szarość rzeczywistości. Bardzo kochała także zwierzęta i często to właśnie one są pozytywnymi bohaterami wymyślanych przez nią historii.03 października 2012r. nakładem Wydawnictwa MG ukaże się pierwsza powieść Charlotte Brontë, wydana w Anglii dopiero po śmierci autorki.  Jest to PIERWSZE POLSKIE WYDANIE.
Głównym bohaterem i narratorem jest ambitny młody mężczyzna, który wszystko, do czego doszedł, zawdzięcza jedynie własnej pracy.
William Cromsworth odrzuca swe arystokratyczne dziedzictwo i wyrusza do Brukseli, by tam znaleźć szczęście. Zostaje nauczycielem języka angielskiego w szkole z internatem dla młodych panien. W książce tej znajdziemy liczne wątki autobiograficzne. Charlotte Brontë, podobnie jak jej bohater William, uczyła angielskiego w szkole w Brukseli. I podobnie jak on doświadczała miłości. Jednak jej obiektem był żonaty właściciel szkoły, co nie mogło zakończyć się happy endem. Niezwykła opowieść o miłości a zarazem krytyka relacji damsko-męskich, które w epoce wiktoriańskiej niejednokrotnie sprowadzały się do walki o dominację. Pytanie tylko, czy tak wiele do dziś się zmieniło?

Kilka dni temu ukazała się fantastyczna pozycja powiadająca o dziewczętach, które od dziecka marzyły, by walczyć o wolną Polskę, jak czynili to w powstaniach ich dziadowie i ojcowie. Autor przedstawia niemal zupełnie nieznaną działalność kobiet w konspiracji przed I wojną światową i w czasie wojny w POW, ich uczestnictwo w obronie Lwowa w listopadzie 1918 r. oraz w wojnie polsko-bolszewickiej 1919−1920. Przypomina kobiety, które w roku 1905, a później latach 1914–1920, brały udział w walce o niepodległość m.in. w konspiracyjnych organizacjach strzeleckich, w Polskiej Organizacji Wojskowej, w szeregach Ochotniczej Legii Kobiet, w wojnie polsko-sowieckiej w 1920 r. Walczyły też i traciły życie w obronie Lwowa, Wilna, Płocka, Przemyśla. To książka o kobietach, które kapelusze zamieniły na „maciejówki”, a suknie na żołnierskie mundury. Można je było spotkać wszędzie: dostarczały broń, były szpiegami i wywiadowczyniami. Były w szeregach kawalerii, artylerii, służbie sanitarnej, intendenturze, wykonywały trudne zadania bojowe. 


19 komentarzy:

 1. Bardzo mnie zaintrygowałaś tą wietnamską autorką.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dołączam się do zaintrygowanych:-) A serio: kto słyszał o jakiejkolwiej wietnamskiej książce?! Aż się przy okazji zapytam znajomej Wietnamki, czy zna tę pisarkę (młodszy smok chodzi do klasy z Wietnamczykiem).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z wietnamskich pozycji to jak była latem wyprzedaż w Weltbildzie kupiłam Le Tan Sitek, Długą drogę do domu, ale jeszcze nie czytałam. poza tym zero znajomości z literaturą wietnamską. Dlatego też ta książka tak mnie ciekawi.
   Czekamy na wieści od zaprzyjaźnionej Wietnamki, ja mam tylko sąsiadów z Pakistanu:).

   Usuń
  2. To wypytaj ich o literaturę pakistańska, może się zapoznamy na blogach?;-)

   Usuń
  3. Jak będzie okazja popytam, dosyć dobrze mówią po polsku, słodkie dzieciaczki mają w wieku 5,9,14 lat. 2 śliczne dziewczynki i chłopca. A jak matka i te dziewczynki pięknie chodzą ubrane, jak laleczki. Bardzo mili sąsiedzi, oby takich było więcej.

   Usuń
 3. Chętnie przeczytałbym "Profesora" :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie trzy książki wzbudziły moje zainteresowanie ,ale najbardziej ta o tak wdzięcznym krótki tytule "Ru".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie ta Ru:) wszystkich ciekawi.

   Usuń
 5. A ja najbardziej ze wszystkich trzech upatrzyłam sobie "Profesora"... chociaż i ta trzecia mnie intryguje... pierwsza zresztą też :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nooo, czyli wszystkie, tak jak ja:):):)

   Usuń
 6. Ciekawe zapowiedzi wybrałaś. Zupełnie różne niż można znaleźć na innych blogach. Suuper :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Ja tak różnorodnie też czytam, jednego dnia romansidło, a następnego dnia o Holokauście, albo jakąś psychologiczną powieść:).
   Ta wietnamska książka bardzo mnie intryguje.

   Usuń
 7. "Profesora" już sobie zamówiłam:) Uwielbiam siostry Bronte:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny blog i ciekawe zapowiedzi ; )
  Zapraszam do mnie: http://ksiazkowo-recenzjowo.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetne zapowiedzi, szykują się naprawdę ciekawe książki. Najbardziej zaintrygowała mnie literatura wietnamska, której kompletnie nie znam. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ta ostatnia - to jest coś dla mnie :-))) Wpisuję ją na swoją listę. Byle do grudnia (urodziny, mikołaj i gwiazdka - myślę, że kilka tytułów wpadnie pod choinkę ;-)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.