niedziela, 16 września 2012

Pogromcy mitów: Ciało - Nicholas Searle

Wydawnictwo Pascal, Okładka miękka, 152 s., Moja ocena 6/6
Wczoraj zapowiadałam, że zaprezentuję wam dwie książki, które ostatnio spodobały się moim dzieciom.
Oto jedna z nich.
Jest to najnowsza książka ekipy pogromców jest owocem niestrudzonych badań Adama i Jamiego prowadzonych na żywym organizmie ludzkim. 
Jak piszą sami autory: Gdyby okazało się, że twoje zachowanie uległo gwałtownej zmianie w wyniku poznania zaprezentowanych tu faktów, będzie to znak, że dobrze wykonaliśmy swoją robotę!
A o to niektóre pytania, na jakie znajdziecie odpowiedź w książce:

Jak długo Jamie przeżył w grobie i dlaczego tylko tyle?
Czy w trakcie rezonansu magnetycznego twój tatuaż wybuchnie?
Czy cukierki zawierające dwutlenek węgla mogą rozsadzić żołądek?
Czy da się złapać zębami wystrzeloną kulę?
Jaki nacisk wytrzyma ludzka kość?

Jakie tajemnice posiada...mocz?
Jak i dlaczego organizm pozbywa się dwutlenku węgla?
Dlaczego pionowa pozycja, która jest naturalna dla człowieka jest taka ważna?
Jaką rolę odgrywają ludzkie płuca i jak to się dzieje, że oddychamy?
Na takie i wiele innych pytań odpowiadają autorzy książki. Obalają wiele mitów związanych z naszym organizmem, tłumaczą wiele zagadnień, które do tej pory większość z nas nurtowały, a nei potrafiliśmy znaleźć na nie odpowiedzi, w końcu nie każdy jest lekarzem czy naukowcem. 
Autor, Nicholas Searle jest człowiekiem wszechstronnym, interesuje się prawie wszystkimi dziedzinami życia, ale ciało ludzkie i jego funkcjonowanie, to jego konik. Gdy Nicholas był dzieckiem, dręczyło go (podobnie, jak i nas, czy nasze dzieci) mnóstwo pytań. Np. dlaczego kurz i pył nigdy nie opadają? Jak szybko biegnie myśl? Dlaczego słonka włożona do szklanki z wodą wygląda na złamaną?
Znacie te momenty, gdy wasze dzieci przychodzą do was z tego typu pytaniami, na które bardzo często nie umiecie im odpowiedzieć? I te dziecięce pytania...dlaczego...?
Już w dorosłym życiu, Nicholas studiując kilka kierunków (niektóre kończąc, niektóre nie) zdobył wiedzę, która pozwala mu odpowiedzieć na większość dręczących go dotychczas pytań i tą wiedzą dzieli się z nami w książce. W pozycji tej Nicholas porusza mnóstwo zagadnień, wszystkie dot. ludzkiego ciała. Przy czym (co bardzo istotne) odpowiedzi przedstawia w sposób jasny, zabawny, na przykładzie doświadczeń, które często sam wykonuje. 
Wszystkie poruszane w książce zagadnienia ozdobione są licznymi zdjęciami, co zdecydowanie wzbudza zainteresowanie każdego czytelnika od 5 do 95 lat. 
Jest to książka, która zaciekawiła, wręcz zafascynowała całą moja rodzinę, której przekrój wiekowy jest od 5 do 52 lat:). 
Jeżeli do tego dodamy doskonałej jakości wydanie, bajeczne kolory, to jest to idealna pozycja zarówno dla was, jak i na prezent. 
Polecam serdecznie wszystkim, a ja w najbliższym czasie mam zamiar kupić pozycję z serii Pogromcy mitów, tym razem o prądzie, promieniowaniu i falach. 
Jak we wstępie pozycji Ciało...pisze autor:
Ta publikacja bez wątpienia zawiera wszystko, co trzeba wiedzieć na temat mitycznego świata ludzkiego ciała. Gdybyśmy tego sami nie napisali, nie uwierzylibyśmy, że można mieć takie pomysły.
Dodam tylko, że programy z serii - Pogromcy mitów, emitowane są na Discovery Channel. 

5 komentarzy:

 1. Program oglądałam sporadycznie, ale jak widzę w książce chodzi o coś innego, więc czuję się zainteresowana :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Oglądałam kiedyś pogromców namiętnie, chętnie zainteresuje się książką.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię takie książki :) Chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię ten program, ale nie widziałem, że także jest książka :)

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 5. Programu nie oglądałam, ale opis jak i Twoja recenzja brzmią fantastycznie. Uwielbiam takie pozycje, z których w sposób przystępny można poznać otaczający nas świat.

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.