czwartek, 8 listopada 2012

Kazuo Ishiguro

Dzisiaj urodziny obchodzi jeden z moich ulubionych pisarzy - Kazuo Ishiguro ur. się w 1954r. w Nagasaki, ale jego rodzina przeprowadziła się do Anglii w 1960r. Obecnie mieszka w Londynie.
W 1986r.  otrzymał nagrodę Whitbread Award za swoją drugą powieść Malarz świata ułudy (An Artist of the Floating World), a w 1989r. Nagrodę Bookera za trzecią powieść Okruchy dnia (The Remains of the Day).
Powieść Okruchy dnia w 1993 r. została zekranizowana pod tym samym tytułem. Reżyserem był James Ivory, a Anthony Hopkins zagrał postać kamerdynera Stevensa.
Nie wiem czy czytaliście Okruchy dnia, cienka, ale wspaniała powieść. Film także jest cudowny. Role Anthony'ego Hopkinsa i Emmy Thompspn- majstersztyk. 
Pozostałe książki autorstwa Ishiguro:
 • Pejzaż w kolorze sepii (A Pale View of Hills, 1982r.)
 • Niepocieszony (The Unconsoled,1995r.)
 • Kiedy byliśmy sierotami(When We Were Orphans,2000r.)
 • Nie opuszczaj mnie (Never Let Me Go,2005r.) 
 • Nokturny
Miałam okazję czytać Okruchy dnia i książki znajdujące się poniżej. 2 powieści jeszcze przede mną, z czego bardzo się cieszę.
Smutna, ale doskonała i niezwykle poruszająca opowieść. Rok 1948. Zniszczona Japonia przeżywa czas gruntownych przewartościowań. Z ruin powstaje nowy świat i porządek rzeczy.
Emerytowany malarz Masuji Ono, który całe dnie poświęca prozaicznym czynnościom ? pielęgnacji ogrodu, naprawie domu, opiece nad wnukami ? nie potrafi uwolnić sie od przeszłości. Kierowany wewnętrzną potrzebą wytacza sam sobie proces, w którym wytacza sam sobie proces, w którym jest jednocześnie oskarżycielem, oskarżonym i sędzią. Porządek, który niegdyś współtworzył i wspierał, został zburzony. Japoński imperializm poniósł druzgocąca klęskę. Masuji musi na nowo określić samego siebie i relacje z dwoma córkami, Setsuko i Noriko, dokonać moralnego rozrachunku z dotychczasowym życiem.Po trosze baśniowa, po trosze realistyczna powieść nominowana do Nagrody Bookera i Nagrody Whitbreada - najbardziej prestiżowych nagród brytyjskich. Anglia, lata 30. Słynny brytyjski detektyw Christopher Banks wierzy, że klucz do ocalenia świata przed nadciągającą katastrofą leży w przeszłości. Wychowany w kryjącym wiele sekretów, politycznie zaangażowanym Szanghaju, wyrusza w realną i duchową podróż do tego miasta, by odnaleźć rodziców, którzy w zagadkowych okolicznościach zaginęli tam, gdy był małym chłopcem. Ta nierozwiązana tajemnica prześladowała go przez całe życie. Wędrówka przez zrujnowaną metropolię staje się również wędrówką w czasie, jawa przeplata się ze snem, a prawda wciąż pozostaje poza zasięgiem. Parodiująca kryminalne schematy historia przekształca się w międzynarodowy thriller polityczny, a bliscy bohatera stopniowo odkrywają swoje mroczne tajemnice.

Kathy, Ruth i Tommy uczą się w elitarnej szkole z internatem - idyllicznym miejscu w sercu angielskiej prowincji. Nauczyciele kładą tu szczególny nacisk na twórczość artystyczną i wszelkiego rodzaju kreatywność. Tym, co odróżnia tę szkołę od innych jest fakt, że żaden z uczniów nie wyjeżdża na ferie do rodziny. Życie w Hailsham toczy się pozornie normalnym trybem: nawiązują się młodzieńcze przyjaźnie, pierwsze miłości i kontakty seksualne, dochodzi do konfliktów między uczniami a nauczycielami. Stopniowo, w wyniku przypadkowych napomknień i aluzji, odsłania się ponura, zarazem przerażająca tajemnica... Czy miłość, która połączy Kathy i Tommy'ego wystarczy, by odmienić los, który od początku był im pisany?
Zaczynając lekturę Nie opuszczaj mnie spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Książka całkowicie zaskoczyła mnie, tym bardziej, ze zupełnie odmienna od pozostałych powieści Ishiguro.

Znacie książki Ishiguro?  Którąś z w/w pozycji czytaliście?

13 komentarzy:

 1. Czytałam tylko "Nie opuszczaj mnie" i szczerze mówiąc książka mnie lekko znudziła, bo zawiera dużo monotonnych opisów, a może po prostu jej nie zrozumiałam. Z chęcią bym coś jeszcze przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to nie są książki akcji:)dlatego niewielu lubi prozę Ishiguro.

   Usuń
 2. Film oglądałam dwa razy i ze względu na jego klimat,i ze względu na cudowną obsadę.To moi ulubieni aktorzy .Jestem fanką angielskich aktorów i angielskich filmów. Nie umiem języka ale od razu rozpoznam, że film jest angielski a nie amerykański.
  Już kiedyś słyszałam o tym pisarzu i myślę, że przyszedł czas poszukać jego książek.)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Film jest piękny, podobnie jak książka, tylko każe inaczej piekne:)

   Usuń
 3. "Pejzaż w kolorze sepii" chciałabym przeczytać. Ciekawe kiedy mi się to uda, przy tej ilości lektur, które mam na półce:)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Okruchy dnia" to jeden z moich ulubionych filmów. Z książek czytałam tylko "Nie opuszczaj mnie". Warto było.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za przypomnienie tego pisarza. Lubię "Okruchy dnia", zarówno książkę jak i jej ekranizację. Czytałem jeszcze "Kiedy byliśmy sierotami", zachęcony recenzjami, tematyką tej książki oraz tym że była nominowana do Bookera. Trochę taka baśń, trochę powieść o dorastaniu, trochę kryminał. Niestety trochę się rozczarowałem, być może szukałem, spodziewałem się czegoś innego. Ale nie jestem zniechęcony, chcę w przyszłości przeczytać inne jego książki, to bardzo interesujący pisarz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawy i rzeczywiście intrygujący pisarz, tym bardziej, że każda jego książka jest inna. Ale Okruchy dnia moim skromnym zdaniem biją na głowę wszystkie pozostałe jego powieści.

   Usuń
 6. OOoooo - i mój ulubiony i mój!:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kazuo Ishiguro jest mi niestety ciągle jeszcze obcy, ale słyszałam o kilku jego powieściach i szczególnie bardzo mocno chce poznać ,,Nie opuszczaj mnie''.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ishiguro należy do tych pisarzy, których książki zawsze zwracają moją uwagę, zapamiętuję tytuły, ale ciągle jeszcze nie zaprzyjaźniłam się z nim tak na całego. Kiedyś czytałam "Kiedy byliśmy sierotami", niewiele pamiętam z tej lektury, wiem tylko że nawet mi się podobała i że muszę do niej wrócić. Ale najszybciej przeczytam "Nie opuszczaj mnie", bo ta książka stoi na mojej półce od wakacji :))

  OdpowiedzUsuń
 9. Okruchy dnia i Malarza świata ułudy chcę poznać już od dawna jako pozycje obowiązkowe. Piszesz, że to jeden z Twoich ulubionych pisarzy, więc utwierdzam się w tym przekonaniu. Tobie wierzę w ciemno:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łoo mamusiu, Olcia taka odpowiedzialność na me nędzne barki spadła:)Ale mam nadzieję, że książki przypadną ci do gustu.

   Usuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.