piątek, 2 listopada 2012

Chruszczow. Człowiek i epoka - William Taubman

Wydawnictwo Bukowy Las, Okładka miękka, 912 s., Moja ocena 6/6
Recenzja jest autorstwa mojego męża, który książkę czytał (ze względu na tematykę, jak i ilość stron, przez ostatnie 4 miesiące), zmobilizowany przeze mnie napisał opinię, a ja robię za komputerowego skrybę i przepisuję:).

Nikita Siergiejewicz Chruszczow ur. 17.04.1894r., zm. 11.09.1971r. 
Wiele osób, w zasadzie chyba większość, zapamiętało Nikitę Chruszczowa,  jako brzydkiego rosyjskiego błazna walącego butem w pulpit, bohatera wielu anegdot. Polityk wbił się także w pamięć, jako niepozorny, niski człowieczek z bardzo dostającymi uszami i świdrującym spojrzeniem.
A jaki był na prawdę? Na to pytanie stara się odpowiedzieć William Taubman. W dużej mierze udało mu się napisać biografie niezwykle obszerną, rzetelną, bezstronną, ale czy zawiera wszystkie fakty z życia Chruszczowa?
Bez wątpienia Chruszczow był politykiem, który wywarł ogromny wpływ na politykę i wygląd świata w XX w. Był współwinny zbrodni stalinowskich, dążył do destabilizacji ZSRR, pragnął zreformować rosyjski komunizm. To wiemy wszyscy, ale jaki poza tym był Chruszczow?

Dzięki lekturze książki poznajemy kilka zupełnie odmiennych twarzy tego polityka, te których fragmenty znamy z tv i gazet, a także te, których istnienia nikt by się nie spodziewał. Taubman ukazuje nam upartego, apodyktycznego, okrutnego człowieczka. Ukazuje nam także Chruszczowa dobrego, rodzinnego, gadatliwego. Która więc twarz tego polityka jest prawdziwa? Chyba każda po trochu. Dzięki lekturze książki Nikita Chruszczow jawi nam się niczym Mr Jekyll i Hyde. 
Poznajemy Chruszczowa, który był człowiekiem okrutnym, a jednocześnie rodzinnym. Poznajemy człowieka skrytego, ale też prekursora pisania przez polityków wspomnień. To właśnie on w 1964r. odsunięty od władzy, jako pierwszy w historii opublikował swoje wspomnienia. Jednak (pamiętając jakie to były czasy)  należy wątpić czy były one szczere.
Autor nad biografią Chruszczowa pracował wiele lat. W dobie istnienia ZSRR nie bardzo mu ta praca się udawała, nie udało mu się uzyskać dostępu do materiałów, jakich poszukiwał. Sytuacja zmieniła się dopiero po upadku ZSRR. Badacze z wielu krajów doczekali się wtedy otwarcia radzieckich skarbców archiwalnych. Przez kolejne 10 lat autor wręcz przekopywał się przez dokumenty w Moskwie, Kijowie, Doniecku, rozmawiał z członkami rodziny Chruszczowa, jego towarzyszami z Kremla, podwładnymi, przeciwnikami. Odwiedził także miejsca z okresu młodości polityka. 
Efektem tych wieloletnich badań jest niniejsza książka, która ukazuje Nikitę Chruszczowa polityka, ale przede wszystkim człowieka. Autor skupia się nie tylko na jego dokonaniach politycznych, ale także na charakterze i życiu prywatnym.
Książka jest napisana językiem bardzo przystępnym, a treść jest tak zaserwowana, że całość czyta się z przyjemnością. Wszystkie fakty są doskonale udokumentowane. Z każdej strony bije ogrom pracy, jaką wykonał Taubman. Plusem jest także niezwykle drobiazgowa analiza dokumentów, wydarzeń.
William Taubman ukazuje nam fascynującego, ale i momentami przerażającego człowieka, który wywarł niebagatelny wpływ na historię, a także na nasze życie. Warto poznać jego biografię.
Nikita Chruszczow i Józef Stalin
Nikita Chruszczow i Władysław Gomułka
Nikita Chruszczow i Fidel Castro

Zdjęcia z Wikipedii.

4 komentarze:

 1. Właśnie Twoją recenzję (linka) wrzucił Bukowy Las na facebooku:) Rzeczywiście Chruszczow to musiał być skomplikowany człowiek, ale zawsze tacy ludzie są najciekawsi:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w wydawnictwie ktoś czuwa, bo dopiero teraz wysłałam do działu promocji linki:)

   Usuń
 2. Witaj, widzę, że najgorszą robotę zwalasz na męża, no ładnie...
  Autobiografia z pewnością będzie ciekawa, pewnie rzuca światło na te pogmatwane i zakłamane czasy...

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.