środa, 1 sierpnia 2012

Moje zakupowe (książkowe) plany na sierpień...

Dziennikarka kulinarna Maggie McElroy jest pogrążona w bólu po przedwczesnej śmierci męża. Na wieść, że w Chinach prawdopodobnie wychowuje się jego nieślubne dziecko, postanawia zbadać sprawę. Podróż zbiega się z propozycją napisania o wschodzącej gwieździe tamtejszej sztuki kulinarnej, Samie Liangu. W Państwie Środka Maggie próbuje odnaleźć córkę męża, a jednocześnie, dzięki Samowi, potomkowi słynnych kucharzy, poznaje tajniki chińskiej sztuki kulinarnej, której filozofia i uroki zmieniają jej życie… Czytelnik otrzymuje nie tylko wciągającą fabułę, lecz także mnóstwo ciekawych informacji o kuchni, kulturze i dziejach Chin.  Niebanalna historia trzynastoletniego chłopca i jego matki, których życie radykalnie się zmienia wraz z pojawieniem się w nim tajemniczego mężczyzny.Zabrany z centrum handlowego Frank okazuje się zbiegłym skazańcem, oskarżonym o morderstwa, których jakoby nie popełnił. Od tej chwili między zakładnikami a zdesperowanym uciekinierem zawiązuje się szczególna więź. Opuszczona przez męża i rozczarowana życiem Adele znajduje we Franku mężczyznę, który nauczy ją miłości; jej wrażliwy i nieco wyobcowany syn – człowieka, który na krótko zastąpi mu ojca, a przy okazji nauczy go, jak rzucać piłkę baseballową, jak upiec idealne ciasto brzoskwiniowe i jak okazywać uczucia.


 Czwarty kryminał z Erlendurem Sveinssonem! Zimnowojenna historia i współczesne dochodzenie w sprawie morderstwa przed wielu laty - nieoczekiwanie powracają czasy dawno i słusznie minione...
Słynne Kleifarvatn, islandzkie jezioro znajdujące się niedaleko dawnej bazy armii amerykańskiej, od jakiegoś czasu się kurczy. Jest wiosna, na odsłoniętym dnie zostaje znaleziony szkielet z dziurą w czaszce. Na miejscu pojawia się Erlendur wraz z ekipą. Ku swemu zdziwieniu funkcjonariusze policji odkrywają, że do ludzkich szczątków przywiązane jest tajemnicze urządzenie. Po szczegółowych badaniach okazuje się, że to aparatura nasłuchowa, wyprodukowana w latach 60. w Związku Radzieckim.
Pewien starszy człowiek wspomina swoją młodość, kiedy jako członek młodzieżówki partii komunistycznej został wytypowany do wyjazdu na studia do Lipska. Uczęszczając na zajęcia, poznaje zakłamanie realnego socjalizmu i pułapki państwa policyjnego, czyhające na obcokrajowców. Czy władzom wschodnioniemieckim udało się go nakłonić do współpracy?
Tymczasem Erlendur i jego ludzie prowadzą żmudne śledztwo, które przenosi nas w nieodległe przecież czasy zimnej wojny. Mimo że w powieści pojawi się wątek szpiegowski, Jezioro nie jest typową powieścią z tego gatunku. Kryminalna fabuła przypomni o ponurym totalitaryzmie, o bezbronności małych krajów, pozostających w strefie wpływów wielkich mocarstw...

 Korczak podczas wojny z oddaniem zabiegał o dobro swoich podopiecznych, a jeszcze starał się ratować kolejny dom dziecka, w którym panowały wyjątkowo ciężkie warunki. Pamiętnik przedstawia nie tylko bieżące wydarzenia z życia Domu Sierot i warszawskiego getta, Korczak dokonuje w nim także przeglądu swojego życia, wraca do czasów dzieciństwa i młodości. Najbardziej wstrząsające są ostatnie refleksje Korczaka, który wie już, że wysiedlenie z getta jest nieuchronne. Pamiętnik to lektura pełna emocji, strachu, wspomnień. Ukazuje wychowawcę i pisarza, który dzielnie zmaga się z okrucieństwem losu, ale też ukrywa przed światem własne słabości.
Na pozostałe teksty zamieszczone w książce składają się m.in. rozmyślania pesachowe, wspomnienia, przypowieści, teksty do gazetki Domu Sierot, zapiski o Głównym Domu Schronienia, sprawozdania wychowawcze i gospodarcze, listy do Adama Czerniakowa, przyjaciół, księdza, do piekarzowej. Z tych pism wyłania się obraz wnikliwego, wrażliwego na krzywdę obserwatora codzienności i opiekuna do głębi przejętego losem tych, za których czuł się odpowiedzialny. Pisanie Pamiętnika Janusz Korczak rozpoczął w maju 1942 roku. Ostatnia notatka pochodzi z 4 sierpnia. Następnego dnia poszedł ze współpracownikami i z dziećmi na Umschlagplatz, skąd trafili do Treblinki.

W ciągu jednego dnia wszystko może się zmienić! Zwłaszcza w namiętnym Paryżu. Trójka Amerykanów – Josie, Riley i Jeremy – zjawia się w mieście miłości z różnych powodów. Młoda nauczycielka Josie decyduje się na podróż, bo chce zapomnieć o śmierci kochanka. Riley, energiczna, ale sfrustrowana matka i żona, walczy o to, by odzyskać porozumienie ze swoim mężem. Jeremy podpatruje na planie filmowym swoją żonę – wielką gwiazdę –  i stwierdza ze smutkiem, że się od niej coraz bardziej oddala.
Lekcje francuskiego to żywiołowa opowieść o jednym dniu z życia szóstki młodych ludzi.  W paryskiej kawiarni spotykają się lektorzy języka francuskiego – Nico, Chantal, Philippe. Młodzi, piękni, żądni przygód. Przed nimi dzień zajęć i nieprzypadkowo ich uczniami okażą się zagubieni Amerykanie. Pogrążeni w nieszczęściach bohaterowie szybko odzyskują formę: wystarczy spotkać interesującą osobę, dać się porwać, zapomnieć o wszystkim. Ellen Sussman żartobliwie i orzeźwiająco opowiada o przyjemnościach, które może przynieść każdy dzień. To smakowita podróż w głąb miasta i … erotyki. Książka tętni rozkoszą, jaką daje podróż w nieznane, zauroczenie i seks!    

Wiosną 1959 roku Kraków żyje wielką sensacją – tajemniczym zabójstwem siedemnastoletniej Iwony Horn, córki stalinowskiego prokuratora. Kto zamordował dziewczynę, samotnie spędzającą Wielkanoc w mieszkaniu swoich rodziców, pojedynczym ciosem noża?
Dlaczego to uczynił? Czy była to kara za niesprawiedliwe wyroki jakie w niedawnych czasach ferował jej ojciec? Zbrodnia z zazdrości? Efekt zawiedzionych uczuć, czy misterna intryga bezpieki? Wszystkie odpowiedzi są możliwe, ale prawdziwa jest tylko jedna.
Amatorskie śledztwo w tej sprawie prowadzi nieszczęśliwie zakochany w Iwonie jej szkolny kolega, Filip Dobrowski wraz z przyjacielem, lekarzem Jerzym Gruszewskim, weteranem wojny domowej w Hiszpanii. Dochodzenie odsłoni przed nimi wstydliwe sekrety, których istnienia nawet się nie domyślali, układając się w mroczną opowieść o miłości, śmierci i zemście.

 "Przeprawa" opisuje przygody dwóch nastoletnich braci, przemierzających południowe stany Ameryki w przededniu II Wojny Światowej. Symbolizm zawarty w książce przywodzi na myśl "Moby Dicka". Przeprawa to nie tylko powieść drogi, ale i powieść o dojrzewaniu, utracie niewinności i zdobyciu mądrości i odwagi.
Według krytyków "Przeprawa" to jedna z najlepiej napisanych książek McCarthy'ego.

 Czy faktycznie dobrze znamy swych najbliższych: domowników i współpracowników? Nowa powieść słynnej pisarki każe nam się nad tym dobrze zastanowić. Tallie, wzięta reżyserka filmowa, tworząca szczęśliwy związek z producentem Huntem, odkrywa, że jej ukochany od dawna ją zdradza. Mało tego, ktoś od lat kradnie jej z konta pieniądze! Brigitte, wieloletnia przyjaciółka i asystentka Tallie, oskarża o kradzież Hunta. Lecz prawda jest jeszcze bardziej wstrząsająca… Opowieść o wielkich oszustwach uczuciowych i finansowych na barwnym tle świata ludzi filmu.
Uwielbiam książki Steel, zawsze poprawiają mi humor:)


Takie są moje plany zakupowo książkowe na sierpień, zobaczymy czy uda mi się je zrealizować:).

16 komentarzy:

 1. Ciekawe pozycje. Co do Steel, muszę w końcu przeczytać jakąś jej książkę. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg.mnie najlepsze są Echa. Polecam. Jest też kilka gorszych pozycji, ale wydała kilkadziesiąt książek wiec gorsze też musza być. Nie wszyscy lubią pisarstwo, ale ja tak.

   Usuń
 2. Jezioro i Dziewczynę z aniołem chcę przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapiski Korczaka i "Przeprawa" McCarthy'ego zdecydowanie najbardziej mnie kuszą. Dzięki za podpowiedź!
  Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też McCarthy kusi, uwielbiam go, już się nie mogę doczekać.

   Usuń
 4. Już czwarty tom Indridasona, a ja jak na złość nie mogę nigdzie namierzyć drugiego - leżał, leżał i wyszedł... :/

  "Lekcje francuskiego" wydają się ciekawe, czekam na twoją recenzję!

  OdpowiedzUsuń
 5. ciekawe tytuły :)
  sama najprawdopodobniej będę miała okazję przeczytać "Dziewczynę z aniołem", więc będę ciekawa później Twojej recenzji :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wyglądają super - a Lekcje francuskiego właśnie przeczytałam - zapraszam do mnie na bloga :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ten "Długi wrześniowy weekend" miałam z biblioteki, super się zapowiadał, a treść... oddałam po przeczytaniu 1/3.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie streszczenie fajne...kurcze...a dlaczego oddałaś, taki nudny, czy coś innego było powodem?

   Usuń
 8. Wszystkie pozycje, może poza Danielle Steel, bardzo kuszą, szczególnie Gretkowska i McCarthy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czekam na "Jezioro", ale "OStatni chiński kucharz" też zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 10. 2 pierwsze pozycje jak najbardziej dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Niektóre pozycje bardzo ciekawe, ale ja najchętniej to Panią Krawczyk bym chciała:) Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.