poniedziałek, 27 sierpnia 2012

Wyniki konkursu z Wydawnictwem PROMIC:)

Po długiej i burzliwej debacie w Wydawnictwie Promic, przemiła Pani Ania, odpowiedzialna za wyłonienie zwycięzcy zdecydowała, że pakiet dwóch książek o tych z tego linku:) otrzyma Magda R. (w 2. pytaniu propozycja padła na osobę p. Janusza Morgensterna), Magda już chyba wie o kogo chodzi:).
Uzasadnienie wyboru:
 Cały tekst jest sprawnie napisany, a piękne przesłanie w ostatnich zdaniach zasługuje na wyróżnienie. Zatem ta odpowiedź wygrywa konkurs.
Jeżeli Magda wyrazi zgodę opublikuję jej wypowiedź. 
Wydawnictwo Promic postanowiło ufundować dodatkową nagrodę  dla dzieciny1:) podaj proszę w emailu do mnie, czy wolisz książkę o Etty Hillesum, czy Requiem...
Zwycięzców proszę o podanie danych do wysyłki (a dziecinę1 dodatkowo nr. tel. dla kuriera) w emailu do mnie na adres anetapzn@gazeta.pl

Gratuluję:)

Ps. Magda wyraziła zgodę, więc publikuję odpowiedź:).  


2. Losy jakiej osoby publicznej (sportowca, artysty itp...) zasługiwałyby twoim zdaniem na przelanie na papier i wydanie w formie książki lub byłyby świetnym materiałem na scenariusz filmowy i dlaczego? W kilku zdaniach.
 
    Moim zdaniem życie i twórczość  śp. Janusza Morgensterna wybitnego polskiego reżysera, scenarzysty i producenta filmowego stanowiłoby doskonały materiał na książkę czy też scenariusz filmowy. Dlaczego? Reżyser ten współuczestniczył w realizacji kultowego serialu "Stawka większa niż życie", który do dziś uwielbiają miliony polskich widzów, nawet młodsi odbiorcy. Na serialu tym wychowało się kilka pokoleń, zarówno moi rodzice jak i również ja. Pan Morgenstern stworzył też najpiękniejsze polskie seriale o tematyce II wojny światowej tj. "Kolumbowie" (ekranizacja wspaniałej książki Pana Bartnego), "Polskie drogi", w którym to zagrali najwybitniejsi polscy aktorzy tacy jak Jan Englert, Beata Tyszkiewicz, Kazimierz Kaczor czy Karol Strasburger. Ponadto nakręcił i pomagał w tworzeniu wielu wspaniałych filmów  m.in. "Kanał", "Do widzenia do jutra", czy też "Żółty szalik". Kolejnym powodem dla którego uważam, że akurat Pan Morgenstern zasługuje na biografię jest fakt, że jako dziecko w trakcie II Wojny Światowej został cudem uratowany z holocaustu, o czym z wiadomych przyczyn nigdy nie lubił rozmawiać. Podsumowując myślę, że tak wspaniałych reżyserów jak Janusz Morgestern już nie ma  i prawdopodobnie nigdy nie będzie. Nigdy nie powstaną już tak cudowne i ponadczasowe seriale i filmy jakie stworzył. Jest to człowiek, który należał do pokolenia ludzi, którzy już od nas odchodzą, a którzy większość życia spędzili na próbie opowiedzenia młodszym pokoleniom kawałka historii "z pierwszej ręki" , dlaczego próbie? Bowiem osoby te były naznaczone nie tylko piętnem wojny ale również cenzury, komunizmu i wielu innych trudności.  Na koniec chciałabym dodać, że w dobie wszechobecnych celebrytów i tworzenia filmów i książek tylko po to aby się "sprzedały" pozycje dotyczące życia osób takich jak Janusz Morgestern byłby na polskim rynku perełką, a już całkowicie inną sprawą jest konieczność ratowania od zapomnienia historii tak wybitnych ludzi. Ale czy o Panu Morgesternie można zapomnieć kiedy każdego dnia kilka stacji telewizyjnych emituje Stawkę większą niż życie?


8 komentarzy:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.