wtorek, 17 marca 2015

Profanacja - S. J. Parris

Wydawnictwo Albatros, Moja ocena 5/6
S. J. Parris to pseudonim angielskiej pisarki Stephanie Merritt.Jest ona autorką cyklu kryminałów i powieści łotrzykowskich w jednym, których akcja rozgrywa się w Anglii w II połowie XVI wieku. Ich głównym bohaterem jest Włoch Giordano Bruno, uczony, heretyk, który uciekając z ojczystej Italii cudem uniknął zemsty Świętej Inkwizycji i spalenia na stosie. Obecnie znajduje się pod protektoratem możnych w Londynie. Mimo swoistego parasola ochronnego, Giordano nadal bez ustanku ogląda się za siebie. Macki Inkwizycji są bowiem niezwykle długie.
Profanacja to 3. tom cyklu. Akcja rozgrywa się w trakcie upalnego lata w 1584 roku. W kraju aż huczy od plotek i niepokojów. Po pierwsze do londyńskiego portu przybył statek, a na nim jak głosi fama zakażeni okrutną zarazą, która lada moment może rozprzestrzenić się w Londynie dziesiątkując ludność. Po drugie zamordowany zostaje protestancki książę William. Zabójcą ma być fanatyczny katolik, a jak podają dworscy szpiedzy, jego następną ofiara ma być królowa Elżbieta. Nic dziwnego, iż nastrój w Londynie do spokojnych nie należy.
Giordano musi bardzo uważać. Bez przerwy ma wrażenie, iż podąża za nim szpieg Inkwizycji. Dodatkowo często jest atakowany przez nielubiących obcych mieszkańców miasta.
Pewnego upalnego dnia spotyka na swojej drodze Sophię Underhill, młodą kobietę, która kilka miesięcy temu była jego nie spełnionym obiektem westchnień. Gdy Bruno widział ją ostatni raz była w ciąży, ojciec jej dziecka zmarł, a jej własny ojciec wygnał ją z domu, za hańbę, jaką go okryła. Sophia opowiada Gordanowi swoją historię, o tym jak odebrano jej dziecko, zmuszono do ślubu z okrutnym człowiekiem i na koniec oskarżono o jego zabójstwo. Żeby nie spłonąć na stosie za mężobójstwo i dowieść swojej niewinności, musiała uciekać z Cantnebury. Przybyła do Londynu, żeby odnaleźć Bruna i prosić go o pomoc. Giordano ulega jej prośbom i decyduje się na wyjazd do Canterbury. Gdyby wiedział co na niego czyha, na ślad czego trafi. 
Profanacja, to podobnie jak dwie poprzednie książki autorstwa S.J. Parris, świetnie napisana, skrząca się od poczucia humoru, ciętego języka, doskonale dopracowana pod względem historycznym powieść historyczno-detektywistyczna. 
Niewątpliwymi atutami tej i poprzednich części serii są niesamowite tempo akcji i doskonale nakreślone tło epoki. Od pierwszej strony rzuca się w oczy fakt doskonałego przygotowania merytorycznego autorki. Opisy budynków w Londynie, Canterbery, ubrań, jedzenia, obyczajów, elementów autentycznej europejskiej historii, to wszystko sprawia, iż książkę czyta siew  mgnieniu oka. Choć przygody bohaterów są fikcyjne, to jednak autorka niezwykle umiejętnie umiejscawia je na tle epoki, wplata przy tym w treść wiele autentycznych postaci.  
Lektura Profanacji zabrała mi od razu kilka godzin, ale absolutnie nie odczuwałam upływu czasu, wręcz nie mogłam oderwać się od lektury i dawno tak dobrze się nie bawiłam.
Niecierpliwie czekam na kolejny tom serii. 

3 komentarze:

  1. Raczej nie skuszę się na tę książkę, gdyż jej akcja rozgrywa się w Anglii w II połowie XVI wieku. A ja jak wiesz, wolę bardziej współczesne realia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobra powieść !
    Też czekam niecierpliwie na kolejny tom.
    pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.