poniedziałek, 30 marca 2015

Obca - Diana Gabaldon

Wydawnictwo Świat Książki, Moja ocena 5,5/6
Obca to 1. tom 8-częściowej serii, której bohaterką jest angielska pielęgniarka Claire Randall. Poznajemy ją w 1945 roku, tuż po zakończeniu II wojny światowej, gdy wraz z mężem odbywa spóżniony (ale przez to wcale nie mniej namiętny) miesiąc miodowy. Para udaje się do Szkocji. Pewnego dnia w trakcie spaceru po okolicznych wrzosowiskach i lasach Claire dotyka tajemniczego głazu. Niby czynność całkowicie bezpieczna, tak by się zdawało. Jednak nie w tym przypadku. Bowiem Claire nieoczekiwanie... przenosi się w przeszłość. Budzi się w lesie pośród zupełnie jej nieznanych, mówiących dziwnym dialektem ludzi, z których jeden zakrywa jej ręką usta i pod groźbą kary śmierci zabrania się ruszać. Przerażona i zdezorientowana Claire jest przekonana, iż zupełnie przypadkiem znalazła się na planie jakiegoś historycznego filmu. O tym jak bardzo się myli przekonuje się po kilku godzinach, gdy wychodzi z towarzyszącymi jej męźczyznami na równinę i tam, gdzie powinna (według wszelkich prawideł 1945 roku) zobaczyć światła miasta, widzi...ciemność. Powoli dociera do niej, iż jakimś cudem cofnęła się w czasie. Kolejne rozmowy i dni przekonują ją, iż trafiła w niespokojne czasy do roku 1743. Teraz Claire ma dwa zadania- wrócić do XX wieku i jakimś cudem do tego czasu przeżyć w wieku XVIII. Ani jedno, ani drugie nie jest łatwe. Wystarczające zdziwienie wzbudzają strój i wymowa kobiety, tak odmienne od tych z XVIII wieku. Dodatkowo był to czas burzliwy i niebezpieczny. Nad krajem szalały wojenne zawieruchy, szerzyły się przesądy i wiara w czary, a kobiety nie miały praktycznie nic do powiedzenia. Czy umiejętności pielęgniarki i spryt pomogą Claire przetrwać i wrócić do XX wieku do męża? Co ją połączy z przystojnym Szkotem o imieniu Jamie?
Seria liczy osiem tomów. Siedem z nich było wydane wiele lat temu, ale trudno było je dostać, w bibliotece były bardzo długie kolejki. Nic więc dziwnego, że wiadomość o wznowieniu serii bardzo mnie ucieszyła. Kolejne tomy będą się ukazywać co miesiąc. II tom w księgarniach już 08 kwietnia. Na jesień wszystkich starych i nowych wielbicieli serii przygód Claire Randall czeka nie lada gratka. Oficyna Świat Książki wyda całkiem nowy, wieńczący serię tom, który autorka niedawno skończyła pisać. 
Obca od pierwszej strony zaczarowała mnie. Od zawsze lubiłam książki, których bohaterowie przenosili się w czasie. Tak było wiele lat temu, gdy byłam dzieckiem. Tak mi zostało do dzisiaj. 
Ogromnym plusem książki jest jej wielowątkowość. W Obcej doskonale przeplatają się wątki historyczne z medycznymi (możemy poznać XVIII-wieczne techniki zielarskie i pseudomedyczne), przygodowymi (książka aż kipi od różnych potyczek, zasadzek, bójek, spisków), historycznymi (liczne kwestie i zawirowania, które doprowadziły do wybuchu wojny domowej i wstąpienia na tron angielski Karola Edwarda Stuarta) oraz miłosnymi (liczne krótsze, dłuższe romanse, wzdychania, pocałunki etc). Co cenne, Gabaldon udało się tak wyważyć wszystkie w/w wątki, iż powstała książka jak dla mnie doskonała, bez przegięcia w którąkolwiek stronę. Jest to szczególnie ważne, jeżeli chodzi o wątki miłosne. pisarce udało się uniknąć uczynienie Obcej tanim, wręcz tandetnym romansidłem. Zamiast tego mamy doskonale napisaną, fascynującą i dopracowaną pod względem historycznym opowieść, którą mimo ilości ponad 800 stron, czyta się w mgnieniu oka. 
Niecierpliwie czekam na 2. tom serii -  Uwięzioną w bursztynie, który ukaże się w księgarniach 08 kwietnia. 


7 komentarzy:

 1. Ach! Moja ukochana seria! Mam ją w oryginale, w oryginale czytałam, od kilku lat gości na mojej półce... uwielbiam ją :)

  OdpowiedzUsuń
 2. O, znów wznawiają :) Kiedyś ŚK wyprzedawał pojedyncze tomy po 9,99 zł. Nawet chciałem kupić, ale nie było pierwszego, tylko kilka ze środka i chyba ostatni.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam całą serię i chetnie do niej wrócę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wyczuwam tu moje klimaty:) Tylko dlaczego aż 8 tomów? Nie przepadam za długimi seriami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja mama zaczytywała się swego czasu w tę serię i kupowała każdy tom. Widzę, że znów jest "na czasie" i zbiera pozytywne recenzje. Chyba kiedyś wreszcie będę musiała się za nią zabrać :).

  OdpowiedzUsuń
 6. Od jakiegoś czasu ta książka/ten cykl "chodzi" za mną. Chyba nie będę się zbyt długo opierać;-). Przenieść się w czasie, to jest coś!

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.