wtorek, 3 marca 2015

Jubileuszowy rok w Wiedniu (1)...

„Taka jest moja wola..." - tymi słowami cesarz Franciszek Józef zarządził w roku 1857 budowę ulicy Ringstraße. Do tego dnia ówczesny Wiedeń dusił się. Otoczony był bowiem podwójnym pierścieniem murów obronnych. Mury te były tak potężne, iż na ich szczycie znajdowały się drzewa, trawniki...promenady spacerowe. Tam np. na ławeczce siadywał często Beethoven.
Wypowiedziawszy wspomniane na wstępie słowa, cesarz Franciszek Józef rozpoczął nowy okres w życiu Wiednia. Mury wyburzono,a  w ich miejscu pobudowano najwspanialsze budowle, pałace, kościoły, operę, Parlament, Ratusz..budowle, które do dziś można podziwiać w stolicy Austrii.
Promenadę, która powstała w miejscu dawnych murów obronnych nazwano Ringstraße. Arteria ta bowiem niczym pierścień otacza serce miasta, czyli Inner Stadt.   
Ringstraße ma długość 5,3 km. Jest wystarczająco długa, aby pomieścić liczne monumentalne budowle.
Na obraz ulicy Ringstraße wpłynęli mistrzowie, tacy jak Theophil von Hansen, Karl Freiherr von Hasenauer, Gottfried Semper, Heinrich von Ferstel czy Friedrich von Schmidt.

 01 maja 1865 roku cesarz Franciszek Józef uroczyście otworzył ulicę Wiener Ringstraße. W 2015 roku obchodzić będziemy 150 rocznicę otwarcia bulwaru.
Zwiedzenie Ringu (jak popularnie nazywa się ulicę) jest punktem obowiązkowym wizyty w mieście każdego turysty. Ja sama często objeżdżam Ring autem i podziwiam budowle, które są wspaniałe i ponadczasowe.
Po Ringu jeździ specjalny tramwaj turystyczny.
Ring Tram jeździ co pół godziny od placu Schwedenplatz wokół ulicy Ringstrasse. Informacje w wielu językach o najważniejszych atrakcjach wzdłuż trasy przejazdu znajdują się w wagonach (31 miejsc siedzących) na ekranach LCD , a także dodatkowo przez słuchawki. Dostępny jest również specjalny program do słuchania dla dzieci. 
Wiedeński tramwaj Ring Tram jest jedyną linią tramwajową, dzięki której można przejechać wokół ulicy Ringstrasse bez przesiadek.
  
Poniżej kilka filmików ukazujących piękno arterii. 


 W związku z przypadającym w tym roku jubileuszem Ringu, w mieście odbywa się wiele wspaniałych imprez. W ogóle ten rok jest niesamowity dla miasta. przypadają m.in. jubileusze 650-lecia Uniwersytetu, 450-lecia koni lipicańskich i kilka innych. O kolejnych napisze wkrótce. 
A tu jeszcze porównaniu Rin wczoraj i dzisiaj. Jak widać, budowle są identyczne, jak za czasółw cesarza Franciszka KJózefa. Wiedeń się nie zmienia. I na tym polega jego piękno. 

1 komentarz:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.