poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Piąty świadek

Wydawnictwo Albatros, Okładka miękka, Ocena 5/6
Recenzja mojego męża.

Jest to czwarty thriller prawniczy Michaela Connelly’ego z udziałem Mickey’a Hallera. Akcja rozgrywa się w czasie który aż za dobrze znamy, jeżeli nie z autopsji, to na pewno z tv- czas kryzysu. Ludzie tracą pracę, a zaciągnięte na kupno nieruchomości kredyty nadal trzeba spłacać. Jest to czas iście krwawych łowów dla banków. Tym razem bezkompromisowy, ostry, momentami nawet bezwzględny prawnik jeżdżący Lincolnem i w nim mający swoją...kancelarię, broni Lisy Trammer i pomaga jej odzyskać zajęty przez bank dom. Początkowo kobieta próbowała przy pomocy słanych pism, przeprowadzanych kolejnych rozmów, sama porozumieć się z bankiem, ale to nic nie dało. Pomóc ma jej właśnie nasz prawnik. jednak sprawa zdecydowanie komplikuje się, gdy ginie dyrektor generalny banku. Automatycznie Lisa znajduje się na początku listy podejrzanych i automatycznie zostaje aresztowana. Czy to ona zabiła? Czy była tak zdesperowana, może przerażona, że posunęła się do ostateczności? 
Szybko okaże się, iż (jak to podobno w USA) nic nie jest takie, jakie się na pierwszy rzut oka wydaje, a ciemne interesy zamordowanego bankiera są niezwykle rozlegle. Być może za morderstwem stoją porachunki w półświatku? A może nie?!
Piątym  świadkiem Connely potwierdził, że nadal trzyma formę. Jest to doskonały thriller prawniczy i jeszcze lepsza książka sensacyjna. Autor w prosty i momentami zabawny sposób wyjaśnia zawiłości amerykańskiego postępowania policyjnego i prawa karnego, umiejętnie w to wplatając obrazy z życia prywatnego bohaterów. 
Wielu uważa, że królem thrillera prawniczego jest John Grisham. Jednak moim zdaniem jest nim Michael Connely, który (mimo, iż pierwszą książkę wydał w 1992 roku) jeszcze nie powiedział ostatniego słowa, ba wg. mnie on dopiero się rozgrzewa. 
W oczekiwaniu na kolejną książkę Connelyego, zachęcam do sięgnięcia po Piątego świadka.

2 komentarze:

  1. Lubię thillery prawnicze - dlatego nie omieszkam jej przeczytać ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Lubię thrillery a ta fabuła mi się podoba. Rozejrzę się za tym tytułem, jednak chyba rozpocznę lekturę od pierwszej części.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.