poniedziałek, 21 kwietnia 2014

W ogrodzie bestii - Erik Larson

Wydawnictwo Sonia Draga, Okładka twarda, Moja ocena 5,5/6
Doskonała książka, którą gorąco polecam.
Akcja rozgrywa się w 1933roku w Berlinie. Do stolicy Niemiec przybywa pierwszy amerykański ambasador w hitlerowskich Niemczech William E. Dodd wraz z rodziną - dorosłymi dziećmi i żoną. Doddowie z przytulnego domu w Chicago, gdzie mieszkali, zostają rzuceni w samo serce hitlerowskich Niemiec. Sami nie zdają sobie sprawy z tego, iż dzień 08 czerwca, gdy William przyjął nominację na ambasadora, zmieni na zawsze ich życie i postrzeganie świata oraz ludzi i rozgraniczenie miedzy dobrem, a złem. Za 6 lat wybuchnie II wojna światowa, lecz oni o tym jeszcze nie wiedzą. Jeszcze...chociaż pewne zwiastuny widać już wyrażnie. 
Dla byłego dziekana Wydziału Nauk Historycznych na chicagowskim uniwersytecie, zetknięcie z niemieckim porządkiem, z ogarniającym kraj szaleństwem jest szokiem. Na początku lekceważy on zdanie George S. Messersmitha, amerykańskiego konsula w Niemczech, który w kraju tym przebywa już od 3 lat. Jednak bardzo szybko ambasador Dodd coraz wyrażniej widzi, co tak naprawdę  dzieje się obok niego, na sąsiedniej berlińskiej ulicy, w pobliskim hotelu. Powoli także żona ambasadora dostrzega, jaka jest rzeczywistość. Jednak ich dzieci, zażywając w najlepsze przyjemności, jakie im oferuje Berlin, pozostają na rzeczywistość i glosy rodziców ślepi i głusi. Jak zakończy się ta historia, która bardzo szybko stanie się zagrożeniem dla ich życia?
Larssonowi udało się stworzyć doskonałą, dopracowaną merytorycznie opowieść. Przy czym nie jest to ani beletrystyka, ani czysta literatura faktu, czy książka historyczna. W ogrodzie bestii, to rzadko spotykane wymieszanie w/w gatunków literackich, typów książki. Od pierwszej strony czuć duszę dziennikarza i badacza. Larsson jest jednym i drugim, co udowodnił przeszukując archiwalne tomy, a fragmenty znalezionych listów i dzienników wplatając w tekst książki, przez co jeszcze wierniej oddaje atmosferę miejsca i czasu. Berlińskie wydarzenia tuż po objęciu władzy przez Hitlera, mamy okazję poznać z perspektywy naocznych świadków, jakimi Doddowie bez wątpienia byli. Absolutnie genialnie oddana jest atmosfera Berlina upajającego się obietnicami Hitlera oraz Nocy Długich Noży.
Autor stworzył książkę, od której trudno się oderwać.Gorąco zachęcam do lektury.

2 komentarze:

  1. Jak wiesz wolę kiedy akcja powieści rozgrywa się we współczesności, dlatego tym razem podziękuje tej książce, ale cieszę się, że Tobie przypadła do gustu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się bardzo interesujaco.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.