piątek, 18 kwietnia 2014

Gabriel Garcia Marquez nie żyje:(

Gabriel Garcia Marquez nie żyje. Kolumbijski noblista miał 87 lat. Pisarz chorował na raka płuc. Gabriel Garcia Márquez uchodził za najpopularniejszego pisarza Ameryki Łacińskiej. Porównywano go z Markiem Twainem i Charlesem Dickensem. Swoją karierę rozpoczął jako dziennikarz w lokalnej prasie, następnie pracował jako korespondent zagraniczny. Pisał m.in. z Rzymu, Paryża, Barcelony.

W 1955 napisał powieść "Szarańcza", jednak popularność zdobył cyklem reportaży "Opowieść rozbitka", które publikowane były na łamach pisma "El Espectado".
Najbardziej znaną książką Marqueza jest przetłumaczona na wiele języków powieść "Sto lat samotności". Książka określana jest arcydziełem realizmu magicznego. W 1982 roku Marquez otrzymał literacką nagrodę Nobla za "powieści i opowiadania, w których fantazja i realizm łączą się w złożony świat poezji, odzwierciedlającej życie i konflikty całego kontynentu". Aby wyrazić swoją solidarność z Trzecim Światem pisarz nie chciał założyć smokingu i w Sztokholmie paradował w karaibskiej koszuli zwanej guayaberą.
Gabriel Garcia Marquez nie żyje. Noblista, który bał się wystąpień
foto: PAP/EPA/Ballesteros

 

4 komentarze:

 1. :( Długo i twórczo żył. Zostawił po sobie mnóstwo spuścizny. Takie jest życie, że kończy się śmiercią, a jednak to zawsze wstrząsa.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mój mistrz. Śpij w spokoju, staruszku.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładnego wieku dożył, nie ma co rozpaczać, zwłaszcza że zostawił coś po sobie. Coś, dzięki czemu będzie pamiętamy przez całe wieki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Znam go tylko ze "Stu lat samotności"., ale wystarczyło, by uznać go za mistrza.

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.