sobota, 9 kwietnia 2016

Drugie życie - S. J. Watson

Wydawnictwo Sonia Darga, Moja ocena 5,5/6
Julia Plummer, główna bohaterka, wiedzie życie o jakim wiele kobiet może pomarzyć. Mieszka w pięknym domu, w zamożnej dzielnicy Londynu ze swoim o 10 lat starszym mężem, uznanym chirurgiem oraz adoptowanym synem Connorem.
Pracowac nie musi. W ramach bardziej hobby niż zarobkowych wykonuje fotografie artystyczne dla znajomych. Wszystko zdaje się układać wręcz idealnie do dnia, gdy odbiera telefon z informacją o śmierci młodszej siostry Kate. Młoda kobieta została w wyjątkowo bestialski sposób zamordowana w Paryżu. Policja prowadzi zakrojone na szeroką skalę dochodzenie, ale po ok. 2 miesiącach nadal nie przybliżono się do rozwiązania sprawy. W związku z tym Julia postanawia wziąć sprawę w swoje ręce. Udaje się na kilka dni do Paryża, poznaje środowisko Kate, rozmawia wielokrotnie z jej współlokatorką, przegląda rzeczy zmarłej siostry i jak jej się wydaje trafia na ślad, który najprawdopodobniej zignorowała policja. Ale czy tak naprawdę jest?
Rozpoczynając niewinne z pozoru dochodzenie Julia nawet przez moment nie przypuszcza w co brnie, co stanie się jej udziałem. I jestem przekonana, że każdy z was rozpoczynając lekturę Drugiego życia, także nie przypuszcza nawet w co wplącze się główna bohaterka.
Książka jest doskonale napisana, krótkimi zdaniami. Trochę na początku przeszkadzała mi narracja w 1 osobie, ale szybko się do niej przyzwyczaiłam.
Zdecydowanym plusem książki jest sposób opisania całej historii oraz bardzo mała ilość bohaterów, w porównaniu z innymi thrillerami wręcz mikroskopijna.
Wydaje się, że za sprawą tak małej ilości postaci czytelnik powinien bez trudu zgadnąć jak potoczy się akcja, kto i dlaczego zabił. Nic z tego. Watson tworzy prostą, ale tak zaserwowana fabułę, iż do końca nie wiadomo co, kto i dlaczego.
Wspomniałam, iż bohaterów jest mało. Po raz kolejny udowadnia to prawdę powiedzenia, iż nie ilość, a jakość się liczą. Każda z osób powołanych do życia na kartach książki to majstersztyk. Najbardziej jednak zachwyciła mnie sylwetka Julii. Kobieta z przeszłością, która pozostawiła w niej swoje piętno, trudnym charakterem i tym czymś co w niej drzemie.
Dodatkowo pisarz genialnie ukazał, jak bohaterka krok po kroku, dzień po dniu rzuca się w ręcz w otchłań, nie zważając na nic zatraca siew niej. Do czego to doprowadzi? Sami się przekonajcie czytając książkę. Genialna. Jeden z lepszych thrillerów, jaki czytałam.

7 komentarzy:

 1. Kobieto wyhamuj!! masz zabójcze tempo czytania. Ale dzięki za rekomendacje. Okłądka wpada w oko... i jak wróci mi faza na kryminały, to sięgnę, bo na razie kuszą mnie obyczajówki. Jakiś romans dobry bym przeczytałą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taaa, odezwała się ta co czyta 1 książkę na 2 tygodnie :)Jak trafisz na dobry, nie infantylny romans, daj znać.

   Usuń
 2. Fabuła zdaje się być raczej przeciętna - morderstwo, prywatne śledztwo - a tu proszę, takie zdziwienie. Czytałam już pozytywne recenzje tej książki, więc chyba będę musiała po nią sięgnąć... jak wreszcie nadrobię czytelnicze zaległości:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam "Zanim zasnę" tego autora i ogromnie mi się podobała. Widzę, że Watson potrafi zaskoczyć także za drugim razem:) Na pewno sięgnę po "Drugie życie".

  OdpowiedzUsuń
 4. Poprzednia książka autora, "Zanim zasnę", bardzo mi się podobała z racji ciekawej intrygi. Sięgnę więc i po "Drugie życie".
  Czy, wg Ciebie, jest ono lepsze od poprzedniej książki Watsona ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że są takie same. Chociaż Zanim zasnę wywarło na mnie większe wrażenie. Może z tego powodu, że nie wiedziałam, czego po autorze się spodziewać.

   Usuń
 5. Uwielbiam, jak pisarz wodzi czytelnika za nos i nie wszystko okazuje się takie, jak początkowo się wydawało. Okładka faktycznie, rzuca się w oczy, łatwo zapamiętać tak hipnotyzujące oczy.

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.