piątek, 2 sierpnia 2013

Dlaczego zdradzamy? - Pamela Druckerman

Wydawnictwo Literackie, Okładka miękka, 335 s., Moja ocena 5,5/6
Pierwsza urlopowa recenzja, jeszcze na bieżąco.
Pamela Druckerman to amerykańska dziennikarka mieszkająca w Paryżu. Współpracowała z The Wall Street Journal, New York Timesa, The Washington Post i Marie Claire. Komentatorka w programach telewizyjnych, m.in. Today i Morning Edition. Na rynku wydawniczym zadebiutowała  w 2007 r. książką Dlaczego zdradzamy
Swoją książkę Druckerman zaczęła pisać tuż po seks aferze Lewinsky, która wstrząsnęła Ameryką.Co druga kobieta utożsamiała się ze zdradzaną Hilary Clinton, lub jej współczuła. 
Zbieranie materiałów do książki połączone było z podróżami bez mała po całym świecie. Druckerman odwiedziła ponad 20 miast w 10 krajach. Czytała rubryki porad osobistych, ogłoszenia towarzyskie, prasowe doniesienia o romansach na całym świecie, w wielu językach. Rozmawiała z najbardziej znanymi seksuologami, psychiatrami, socjologamim historykami. Przeprowadziła wywiady z setkami cudzołożników i ich partnerów (partnerek). Książka jest wiec nie tylko studium zdrady samej w sobie, ale jej postrzeganiem przez ludzi na całym świecie. Autorka ukazuje, jak postrzeganie zdrady i jej akceptowanie lub nie, reakcja obu płci na niewierność partnera różnią się w zależności od kręgu kulturowego i wpojonych nam od kołyski wzorców. 
Wg. Druckerman wpływ na zdradę ma wszystko, nawet pogoda. Z badań wynika, że
mieszkańcy ciepłych krajów są bardziej rozwiąźli. (Skandynawia i Petersburg należą do wyjątków).
W trakcie lektury dowiadujemy się, która nacja jest najmniej wierna i, że wcale to nie są (jak się powszechnie sądzi)  mieszkańcy USA. Jak podaje autorka, wiarygodny sondaż opublikowany w 2004 roku pokazuje, że w USA co najmniej jednego skoku w bok w trakcie trwania małżeństwa dopuściło się 21% mężczyzn i 12% kobiet, w sumie 16% małżonków. Podobnie jest w krajach Europy Zachodniej.
A dlaczego w ogóle zdradzamy? Co na ten temat mówią wyniki badań Druckerman? Otóż zdradzamy głównie z: nudów, z ciekawości, z chęci sprawdzenia swoich możliwości i umiejętności. To najczęstsze powody zdrady.
Książka jest niezwykle mądra, ale i zabawna, pouczająca. Jeżeli nie jesteście/byliście osobami zdradzającymi/zdradzanymi, to i tak jest to książka dla was. Na pewno przy jej lekturze miło spędzicie czas, a tak:). Wiele z książki się dowiecie, na pewno kilka razy uśmiechniecie (gdy np. przeczytacie o reakcjach zdradzanych, o ich zemstach:)), a nawet w głos roześmiejecie.
Ta swoista mapa niewierności, jaką jest książka Pameli Druckerman, to doskonała lektura nie tylko na lato, to obowiązkowa lektura dla wszystkich.

5 komentarzy:

 1. Książka na pewno ciekawa. Mam taką cichą nadzieję, że zawsze będzie dla mnie tylko egzotyczną ciekawostką. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. O! Brzmi bardzo interesująco :)... Zaintrygowałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Druckerman bardzo fajnie pisze. W Paryżu dzieci nie grymaszą są świetne, więc i ta książka jest na pewno bardzo dobra.

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej! Nominowałam Twojego bloga do Versatile Blogger Award! Pozdrawiam serdecznie:)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.