wtorek, 27 sierpnia 2013

Zapowiedź...

W październiku, nakładem Wydawnictwa ISKRY, ma ukazać się biografia Juliana Tuwima autorstwa Mariusza Urbanka. Bardzo się cieszę. Niedawno tutaj   pisałam o biografii Jana Brzechwy autorstwa Mariusz Urbanka. Książka bardzo mi się spodobała, więc po Tuwima z pewnością sięgnę. Koniecznie muszę jeszcze przeczytać biografię Władysława Broniewskiego, także pióra Urbanka. Podobno rewelacyjna. 
Biografię Tuwima muszę przeczytać z kilku powodów: dla świetnego i rzetelnego autora książki, dla niebanalnej postaci, jaką był Tuwim. Ale przede wszystkim dla Łodzi, z którą był tak mocno przez wiele, wiele lat związany. Miasto to jest także moim rodzinnym, znam wszystkie miejsca związane z Tuwimem. 
Tutaj link  do Łodzi śladami Juliana Tuwima...
I jeszcze jeden link tutaj:).
Sam Tuwim napisał... Gdy w Polsce będzie pomników mych
Więcej, niż grzybów po deszczu,
I w każdym mieście zacznie się krzyk:
"Ja Ciebie wydałem, wieszczu!" -
Niechaj potomni przestaną snuć
Domysły "w sprawie Tuwima",
Bo sam oświadczam: mój gród - to Łódź,
To moja kolebka rodzima!
 
I jeszcze kilka słów o zapowiedzi...
Nazywano go księciem poetów, debiut porównywano do debiutu Adama Mickiewicza, a dzieło jego życia Kwiaty polskie zestawiano z Panem Tadeuszem. Napisał wiele wierszy i piosenek, które przeszły do legendy: Miłość ci wszystko wybaczy śpiewaną przez Hankę Ordonównę, Grande Valse Brillante w wykonaniu Ewy Demarczyk, Wspomnienie z muzyką Czesława Niemena. Jego Ptasie radio i Lokomotywa do dziś nie mają sobie równych w polskiej literaturze dziecięcej, Bal w Operze wciąż na nowo i z tą samą precyzją opisuje rzeczywistość Polski. A muzycy punkowi odkryli Tuwima anarchistę i alterglobalistę.
Książka Mariusza Urbanka opisuje meandry losu i kulisy twórczości Juliana Tuwima – poety, tekściarza kabaretowego, tłumacza, bibliofila, kolekcjonera, badacza i popularyzatora dziejów kultury.

10 komentarzy:

 1. Dobrze, że ukazuje się jego biografia. W końcu mamy Rok Tuwimowski!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Tym bardziej, iż ze względu na doskonałe merytoryczne przygotowanie autora do biografii Brzechwy, wiem, że Tuwim będzie doskonały.

   Usuń
 2. A ja po raz pierwszy dostrzegłam jego podobieństwo do Leśmiana!

  OdpowiedzUsuń
 3. O, to może być coś ciekawego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno będzie. Urbanek pisze doskonałe, rzetelne i ciekawe biografie.

   Usuń
 4. Bardzo lubię Tuwima! Nie tylko jego wiersze, ale i inspirujący życiorys. Czekam z niecierpliwością na tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 5. OOOOO, uwielbiam wiersze Tuwima, muszę mieć tą biografię. Chyba czas wybrać się do księgarni :-) Jak dobrze, że wpadłam do Ciebie Anetko :-)

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.