niedziela, 14 lipca 2013

Stosik lipcowy (1)...

Cegła niesamowita, 800 stron, ale zapowiada się doskonała lektura.
Mieli być wyklęci, okazali się zwycięzcy... Walcząc z Sowietami i Niemcami, dawali dowody, że państwo polskie trwa: karze przestępców, likwiduje zdrajców, chroni ludność i przygotowuje kadry dla niepodległego kraju. Byli solą tej ziemi, wyrośli w polskich lasach - liczyli tylko na siebie. Nie mieli broni ani z Londynu, ani z Moskwy. Ich jedynym orężem była odwaga. Kiedy wielu upadło na duchu i rozpoczęło pertraktacje z Sowietami, oni postanowili nie poddać się nikomu i przedrzeć do armii polskiej na Zachodzie. Ponad tysiąc karnych, zdecydowanych na wszystko żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej dotarło do Czech. W Holiszowie brawurowo oswobodzili zaminowany i przygotowany do spalenia niemiecki obóz koncentracyjny dla kobiet. Setki uratowanych od śmierci Polek, Żydówek i Francuzek w dowód wdzięczności podarowały im serduszka uszyte z pasiaków. Najwyższe odznaczenie, jakie dostali w życiu. Razem z Amerykanami wzięli do niewoli sztab XIII armii niemieckiej. Generał Patton przywitał ich słowami: Na Boga, powinniśmy podrzeć te cholerne, podłe porozumienia z Sowietami i ruszyć prosto na wschodnie granice.

Inteligentna i ambitna Marie Tussaud zgłębiła sekrety tworzenia figur woskowych, pracując u boku wuja, który prowadzi Salon de Cire, wystawę na której można obejrzeć podobizny amerykańskiego ambasadora Thomasa Jeffersona czy rodziny królewskiej przy obiedzie. To tu paryżanie szukają nowinek na temat mody oraz politycznych plotek. Choć wiele osób głoduje, a większości Francuzów nie stać na chleb, wystawa Marie przynosi coraz większe dochody. Tymczasem w salonach i kawiarniach Paryża ludzie tacy jak Maksymilian Robespierre zaczynają występować przeciwko monarchii. Wkrótce pojawiają się pogłoski o rewolucji. W książce Michelle Moran poznamy dzieje pięciu lat rewolucji, od wydarzeń, które do niej doprowadziły po rządy terroru, a także losy Marie Tussaud, której talent rzeźbiarski zachował do naszych czasów twarze bohaterów tamtej epoki, jak również niejednokrotnie ocalił jej życie.

Do deszczowej Brytanii przybywa Marcus Valerius Aquila, młody oficer ze straży pretorianów. Tu niespodziewanie dowiaduje się okrutnej prawdy o swoim rodzie. Musi porzucić dawną tożsamość i budować swą pozycję od podstaw. Czasy temu nie sprzyjają. Wał Hadriana jest zagrożony. Młody cesarz Kommodus gubi się w walkach frakcji. Auxilia czekają na sygnał, aby wyruszyć na wroga... Czy poniosą klęskę na kształt porażki Warusa w Lesie Teutoburskim? Czy młody centurion obroni własny honor? Powieść Honor patrycjusza to historia spisku wszech czasów, o jakim nie śniło się cezarom. Dziesiątki tysięcy barbarzyńców szturmują forty. Naprzeciw siebie stają nieokrzesani współplemieńcy, wojownicy w inkrustowanych zbrojach i karne formacje imperium. Krzyżują miecze, włócznie, topory. Barbarzyńskie praktyki jeżą włos na głowie. Kto chce przeżyć, musi nie znać litości. Obrzydliwe podstępy to chleb powszedni. Rozgrywają się sceny bitewne na miarę obrazów Boscha. Jednak życie toczy się i poza polem bitwy. Honor patrycjusza to opowieść o wielkich indywidualnościach; mozaika malowniczych charakterów: pyskaty Antenoch, krnąbrny szrama, żądny awansu trybun, niezależny optio i czarowna żona prefekta... Komu z nich Brygantia okaże się przychylna?

Powieść "Strzały nienawiści" to kontynuacja przygód młodego centuriona Marcusa Valeriusa Aquili, zbiegłego z Rzymu przed cesarzem Kommodusem. Ukazuje kolejny etap zmagań o Wał Hadriana. Mimo wygranej bitwy "utraconego orła" okoliczne ziemie nie są bezpieczne. Plemiona buntują się przeciwko rzymskiemu panowaniu. Nowy rzymski zarządca Brytanii musi zdławić rebelię plemion północnych, inaczej straci prowincję. Przeciwnicy imperium znów ruszają na południe pod niezmordowanym przywództwem Calgusa. Walczą o ziemie przodków, nie żałując ognia ani mieczy.
Naprzeciw stają legiony i oddziały pomocnicze. Wśród nich jest I kohorta Tungrów pod dowództwem Marcusa, kryjącego się pod mianem centuriona Corvusa. Znów musi on przygotować oddziały na szarżę barbarzyńców; tym razem dwie centurie syryjskich łuczników. Lecz nie tylko z tym zagrożeniem przyjdzie mu się zmierzyć. Nowy prefekt II kohorty Tungrów odkrywa jego sekret. Marcusa i ludzi, którzy mu pomagali, może ocalić od hańby i śmierci jedynie cud.
Anthony Riches ponownie przeprowadził skrupulatne badania. Na podstawie ich wyników stworzył błyskotliwą powieść, umożliwiającą poczucie atmosfery dawnych czasów; zrozumienie, czym było życie w rzymskiej armii podczas brutalnej wojny z pozbawionym sumienia przeciwnikiem.

Autor bestsellerów "New York Timesa", Harry Turtledove koncentruje nieznającą granic wyobraźnię na straszliwym, ale i prawdopodobnym kataklizmie z udziałem sił natury, który jest w stanie powalić na kolana Stany Zjednoczone, a nawet świat...Park Narodowy Yellowstone spoczywa na plamie gorąca: masy stopionej skały napływające z większych głębi wnętrza ziemi zdolne doprowadzić do wulkanicznej erupcji o rozmiarach bez porównania większych od erupcji notowanych w czasach historycznych. Uśpiony od setek tysięcy lat tworzy złudne poczucie bezpieczeństwa w państwie zupełnie nieprzygotowanym na nieposkromioną i nieokiełznaną demonstrację sił natury.
Colin Ferguson, porucznik policji z Los Angeles, próbuje zmniejszyć skutki spodziewanego kataklizmu. A po apokaliptycznej katastrofie razem z uciekinierami przeciwstawia się jej następstwom.

Książka, za którą Hilary Mantel otrzymała drugiego Bookera! "Na szafocie" to pasjonująca opowieść o czasach Tudorów przedstawiona z wielką dbałością o szczegół i realia epoki. Utalentowana brytyjska pisarka rekonstruuje owiane tajemnicą okoliczności upadku Anny Boleyn, tworząc porywające dzieło, na kartach którego postaci sprzed wieków ożywają w pełnym blasku.
Henryk VIII przez siedem lat walczył, by poślubić Annę Boleyn. Jednak związek ten go rozczarował i nie przyniósł mu męskiego potomka. Monarcha zakochuje się w Joannie Seymour. Tymczasem umiera pierwsza żona króla - Katarzyna Aragońska, a sieć intryg wokół Anny coraz mocniej się zaciska. Tomasz Cromwell, prawa ręka Henryka VIII, ma za zadanie doprowadzić do unieważnienia drugiego małżeństwa władcy. Sytuacja przybiera dramatyczny obrót...
"Na szafocie" to drugi po "W komnatach Wolf Hall" tom bestsellerowej trylogii o Tomaszu Cromwellu. Obie książki zdobyły uznanie zarówno krytyki, jak i czytelników i uhonorowane zostały prestiżową Nagrodą Bookera. 


 Mroczny klimat, po mistrzowsku dawkowane napięcie, makabryczna zagadka... "Czwarta ofiara" to dziewiąta pozycja w cyklu gotlandzkim Mari Jungstedt, gwiazdy skandynawskiego kryminału porównywanej do Camilli Lackberg czy Asy Larsson. Tym razem Anders Knutas staje przed wyjątkowo trudnym zadaniem... W idyllicznej scenerii zachodniego wybrzeża Gotlandii dochodzi do okrutnej zbrodni. Ginie ścigany przez policję przestępca. Komisarz Knutas bada środowisko motocyklowe, z którym związana była ofiara, jednak wszystkie tropy prowadzą donikąd. Do śledztwa dołącza dziennikarz Johan Berg. Czas nagli, rośnie ryzyko, że zabójca uderzy ponownie...

13 komentarzy:

 1. Madame Tussaud chciałabym przeczytać.
  Niedawno czytałam książkę z akcją umieszczoną w okresie panowania Henryka VII, może jak trochę zblaknie w mojej pamięci, to sięgnę po "Na szafocie",

  OdpowiedzUsuń
 2. Piekne nabytki! "Legion" i "Na szafocie" sama ostatnio zakupilam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dwie bym Ci podkradła: "Na szafocie" i "Madame Tussaud"

  OdpowiedzUsuń
 4. Madame Tussaud czyta się znakomicie, Honor patrycjusza jest świetną książką. Na szafocie czeka ma swoją kolej, najpierw bezwarunkowo tom pierwszy :-)
  Fantastyczne lektury!
  Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawi mnie "Czwarta ofiara" . Życzę przyjemnego czytania i czekam na recenzje.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hilary Mantell mi się marzy od kilku miesięcy. Czytałam wywiad z nią i musi być świetną pisarką.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie pozostaje mi nic innego jak tylko czekać na recenzje.

  OdpowiedzUsuń
 8. "Na szafocie" mnie intryguje, więc czekam na recenzję. A "Madame Tussaud" też u mnie na półce i czeka, aż nadejdzie jej czas;)

  OdpowiedzUsuń
 9. świetna notka, na pewno będę chciała zajrzeć do "Madame Tussaud", a przede wszystkim "Na szafocie", czekam więc z niecierpliwością na twoją recenzję, jestem w trakcie lektury także o Tudorach i pochłaniają mnie w całości losy tej dynastii, pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Z tego stosiku chętnie przeczytałabym "Madame Tussaud".

  OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.