wtorek, 30 lipca 2013

Rocznica urodzin Giorgio Vasariego...

Nie mogłam krótko nie wspomnieć o dzisiejszym...hmmm jubilacie:)
Giorgio Vasari, to jeden z najwybitniejszych włoskich artystów XVI w. Ur. 1511r. w Arezzo, zmarł w 1574r.we Florencji. Był włoskim historiografem sztuki, architektem i malarzem. Pozostawił po sobie wspaniałe dzieła w całej środkowej Italii. Pracował i tworzył dla najważniejszych, najbardziej prominentnych ówczesnej Italii. 
W latach pięćdziesiątych XVI w. pracował w Rzymie na zlecenie papieża Juliusza III oraz kardynała Alessandro Farnese. W latach sześćdziesiątych na zlecenie Kosmy I Medyceusza wzniósł kompleks Uffizi, który następnie połączył słynnym korytarzem (Corridoio Vasariano) z rezydencją książąt - Pałacem Pittich. Do najważniejszych prac malarskich Vasariego należy dekoracja malarska w Palazzo Vecchio we Florencji oraz malowidło w kopule florenckiej katedry. 
Dziełem życia Vasariego, za które jest najbardziej ceniony, jest zbiór biografii najwybitniejszych artystów włoskich od Cimabuego do Michała Anioła (Vite dei piú eccellenti architetti, pittori et scultori - pierwsze wydanie 1550r.; drugie w 1568r. - uzupełnione i z nieznacznie zmienionym tytułem Le vite de' piú eccellenti pittori, scultori ed architettori - pol. Żywoty najsławniejszych malarzy, rzeźbiarzy i architektów). Jest to pierwsza historia włoskiej sztuki przeznaczona do czytania przez szeroką gamę odbiorców, spowodowała wzrost (od XVI wieku) publikacji literatury historycznej w Italii i poza nią. Według autora sztuka nowożytna doskonaliła się stopniowo, a jej rozwój przebiegał w sposób konsekwentny i jednokierunkowy. Podzielił on sztukę włoską od czasów twórczości Cimabue do czasów Michała Anioła na trzy okresy równe stuleciom. Wiek XIV (trecento) był dzieciństwem sztuki, wiek XV (quattronecnto) - młodością, natomiast wiek XVI (cinquecento) stał się wiekiem jej dojrzałości.
Vasari pozostawił również po sobie Wspomnienia (Libro delle ricordanze).
We Florencji organizowane są specjalne wycieczki z  przewodnikiem (także w jęz. polskim) Śladami Vasariego. Jeżeli kiedyś traficie do stolicy Toskanii, zachęcam do wzięcia w nich udziału.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.