środa, 17 lipca 2013

Arabski kryminał...

Mekka


Raja Alem

Wszystkie drogi prowadzą do Mekki

Tytuł: Wszystkie drogi prowadzą do Mekki
Autorka: Raja Alem
Przekład z języka arabskiego: Izabela Szybilska-Fiedorowicz
Seria: Mroczny zaułek
Stron: 500

Cena: 39,90 zł
Premiera: 17 czerwca 2013, Wydawnictwo Smak Słowa

Mekka, zaułek w starej medynie. W szczelinie między domami zostają odnalezione zwłoki nagiej, młodej kobiety. Z obawy przed skandalem żadna miejscowa rodzina nie identyfikuje zmarłej. Komisarz Nasir al-Kahtani musi ustalić tożsamość zabitej i odnaleźć jej mordercę. Odkrywa, że w ostatnim czasie w okolicy zniknęły dwie młode kobiety: Azza i Aisza. Która z nich została zamordowana?

Raja Alem, snując swoją kryminalną intrygę, wprowadza nas w samo serce miasta, do którego wstęp mają tylko wyznawcy islamu. Jej książka to spacer po współczesnej Mekce, jej zaułkach, wzgórzach i meczetach, kronika wstrząsających losów jej mieszkańców, a także podroż w przeszłość, do miasta nietuzinkowych postaci i nieistniejących już dzisiaj budowli.

Arabski tytuł książki Tauk al-hamam nawiązuje do tytułu słynnego średniowiecznego traktatu o miłości Ibn Hazma Naszyjnik gołębicy. Alem pisze: „Mekka jest niczym kołnierz gołębia mieniący się barwami”.

Raja Alem urodziła się w 1970 roku w Mekce. Nosi tytuł „przewodnika duchowego pielgrzymów”, który w jej rodzinie przechodził z pokolenia na pokolenie. Jest autorką dziesięciu książek, pięciu sztuk teatralnych i książeczek dla dzieci oraz zdobywczynią licznych nagród, w tym prestiżowej International Prize for Arabic Fiction (tzw. arabski Booker) za Wszystkie drogi prowadzą do Mekki. Mieszka na zmianę w Paryżu i w saudyjskiej Dżuddzie.

3 komentarze:

  1. Zapowiada się interesująco, już ostrzę sobie zęby na tę książkę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. zapowiedzi na portalach czy nawet ostatnio gdzieś w tv są zachęcające, sama autorka jest intrygującą kobietą, a dobry kryminał z fabułą osadzoną w Mekce zapowiada się bardzo ciekawie :)

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.