środa, 18 maja 2016

Dobry kłamca - Nicholas Searle

Wydawnictwo WAB, Moja ocena 5/6
Nie ukrywam, książka bardzo mnie zaskoczyła, pozytywnie. Oczekiwałam czegoś innego, a dostałam świetnie napisaną historie o ludziach, ich dążeniach, pragnieniach, czynach i manipulacjach drugim człowiekiem.
Poznajemy głównego bohatera, Roya Courtnaya. To męźczyzna w średnim wieku, z pozoru taktowny, kulturalny z klasą. Ale to tylko pozory. Śledząc koleje jego życia szybko dowiadujemy się jaki jest naprawdę, jak manipuluje ludźmi, jak przedmiotowo ich traktuje, jak wykorzystuje do własnych często nikczemnych celów, jak bardzo jest przebiegły i obłudnie sympatyczny. Zdawałoby się z pozoru, że to idealny człowiek, przyjaciel, doradca, kumpel, kochanek. A jak jest w rzeczywistości? Czy to faktycznie Roy okaże się mistrzem kłamstwa, kłamca idealnym? A może trafi na godnego siebie przeciwnika?
Dzięki bogatemu rysowi psychologicznemu bohaterów, licznym opisom dowiadujemy się sporo o przeszłości Roya, co sprawiło, iż jest taki, a nie inny, co go tak ukształtowało, co uczyniło z niego mistrza oszustwa i mataczenia, oportunistę, który dla osiągnięcia własnych celów nie cofnie się przed niczym?
Dobry kłamca to przede wszystkim mnóstwo wątków, przy czym (uczulam na to) te teraźniejsze przeplatane są licznymi retrospekcjami. Searle wprowadza ich wiele, ale konsekwentnie prowadzi do końca i czyni to tak, iż czytelnik ani przez moment nie czuje się zagubiony czy zdezorientowany.
Akcja rozwija się powoli, ale dla mnie było to wielkim atutem, pozwoliło poznać bohaterów, rozsmakować się w obserwacjach pisarza, które są kwintesencją książki. Searle obserwuje i opisuje wszystko i wszystkich.
I tak się zastanawiam, co jeszcze mogę napisać o Dobrym kłamcy, żeby nie zdradzić o czym tak naprawdę książka traktuje. Z pewnością nie jest to thriller psychologiczny, a tak książkę reklamuje wydawca. Błąd. Nie wiem doprawdy, skąd wzięło się to określenie. Co prawda Dobry kłamca to przede wszystkim bogate rysy psychologiczne, sporo analiz, wykazywania, iż czyn z przeszłości prowadzi do tego z terażniejszości, jednak na pewno nie jest to thriller.
Dobry kłamca jest za to doskonałą, zręcznie skonstruowaną książką o ludziach, ich słabościach, postępowaniach, o zręcznym oszuście i z wielce zaskakującym końcem całej historii.
Dobry kłamca to genialnie skonstruowany obraz socjopaty i tego co się może stać w przypadku, gdy za bardzo uwierzymy w swoje możliwości i trafimy na godnego siebie przeciwnika. Zachęcam do lektury. Doskonała literatura. 


http://platon24.pl/ksiazki/dobry-klamca-97687/
http://www.eplaton.pl/ebook-dobry-klamca-nicholas-searle,b103179.html

 

2 komentarze:

  1. Zapowiada się ciekawie..
    Zabieg wydawcy jest bardzo przemyślany, czytelnicy lubią kryminały, toteż dobrą powieść psychologiczną warto teraz promować jako trzymający w napięciu thriller..

    OdpowiedzUsuń
  2. Czegoś takiego chyba jeszcze nie czytałam.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.