niedziela, 15 maja 2022

Czas gniewu. Gdańsk 1939-1968 - Anna Sakowicz

 

Wydawnictwo Poradnia Kobieca, Moja ocena 5,5/6
Czas gniewu. Gdańsk 1939-1968 to 2. tom wspaniałej trylogii, Jaśminowej Sagi. Uwielbiam sagi. Nic więc dziwnego, iż sięgnęłam po 1. tom Jaśminowej sagi. Wspaniała lektura, która porwała mnie od 1. strony i trzymała w swoich objęciach aż do końca. Nie byłam tylko zadowolona, że musiałam chwilę poczekać na dostawę kolejnych dwóch tomów. Dlatego dobra rada, kupcie od razu całą trylogię. Nie będziecie jak ja musieli czekać na dostawę, gdy zjada was od środka ciekawość, co dalej.
Wiedziałam, że 2. tom będzie równie wspaniały, jak 1. I nie pomyliłam się.
Czas grzechu to cudowna, epicka opowieść o kilku pokoleniach rodziny Jaśmińskich. Akcja toczy się na przestrzeni kolejnych lat, dekad w trzech różnych rzeczywistościach: w Danzig, w Wolnym Mieście Gdańsku i w Gdańsku. W tomie 2. akcja rozpoczyna się w momencie wybuchu II wojny światowej i kończy w tak trudnym dla Polski 1968 roku.
Cezura wydarzeń historycznych bazuje na bardzo trudnych dla naszego kraju wydarzeniach. Znajdują one odzwierciedlenie w treści książki. Mocą przewodnią tego tomu jest dla mnie walka. Walczą na równi mężczyźni w 1939 roku wysłani na front, jak i kobiety, dzieci, ci którzy zostali w domach, a każdego dnia walczyli o przetrwanie.
Kończy się wojna, nastaje PRL. Znowu ma miejsce walka. Inna od tej sprzed kilku lat, z okresu wojny, ale w wielu aspektach równie trudna, a nawet dramatyczna.
Gdańsk, w którym rozgrywa się akcja, odbudowuje się po wojennej zawierusze. Jest to trudne i długotrwałe. Powoli bohaterowie zaczynają układać sobie życie, znajdować dom, powracać do najbliższych, zawierać nowe związki rodzą się dzieci. I niby pomimo trudów i przeciwności wszystko jako tako się toczy aż do marcowych wydarzeń w 1968 roku, które ten tom kończą. Finał tej części trylogii jest najlepszym dowodem na to, że walka trwa i cała książka jest poświęcona walce, o życie, wolność, prawdę, miłość, przyszłość. Czy rodzina Jaśmińskich wyjdzie z tej walki zwycięsko? Tego dowiecie się z lektury tej niezwykłej historii. Nadmienię tylko, że brutalność wydarzeń, które dotkną tę rodzinę po prostu poraża. Wielokrotnie byłam w szoku. Ale cóż, takie było życie, takie były czasy.
Anna Sakowicz po raz kolejny mnie zaczarowała i porwała. Obok warstwy historycznej, bardzo ciekawie nakreślonych bohaterów, największym atutem obu tomów jest cudownie oddany, wręcz magiczny klimat dawnego Gdańska. Czułam się jakbym odbyła podróż w czasie. Nie jestem mieszkanką Gdańska, ale autorka także nią nie jest. Jednak widać od razu, iż Anna Sakowicz zadała sobie mnóstwo trudu, wykonała kawał doskonałej roboty żeby na kartach książki odmalować przed nami inny świat, świat Gdańska, którego już nie ma, a który ożywa przed oczami czytelnika. Autorka zabrała mnie w wyjątkową podróż za co bardzo Jej dziękuję.

 

2 komentarze:

  1. Przeczytałam wszystkie części to i taki jestem w niej zakochana.

    OdpowiedzUsuń
  2. Przeczytałam wszystkie części tej sagi i jestem w niej zakochana.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.