piątek, 28 maja 2021

Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę - Ocean Vuong


Wydawnictwo WAB, Moja ocena 5,5/6
To wspaniała, ale i bardzo trudna oraz poruszająca powieść, która niesamowicie mocno oddziałuje na czytelnika, na jego zmysły.
Język jest początkowo trudny, dużo w nim metafor. Ba, bez mała cały jest metaforyczny. Nie ukrywam, pierwsze kilka stron było trudnych. Musiałam przywyknąć do stylu wietnamskiego pisarza. Jednak gdy to się stało, lektura była wielką przyjemnością.
Trudno jednoznacznie określić, o czym jest książka. Narratorem jest mężczyzna, dziecko imigrantów, dorastający w USA, który pisze list do swojej matki. Matka mieszka ze swoją matka, czyli babką narratora. Żadna z nich nie zna angielskiego, żadna nie potrafi czytać i pisać.
W tym liście, powieści, narrator zawiera ...w zasadzie wszystko, co tylko dotyczy jego. Opowiada o swoim życiu, o tym co robił, przechodzi płynnie do tego co czuje, jak czuje i dlaczego tak, a nie inaczej. Do tego dochodzą różne poboczne tematy, które mam wrażenie pączkują w trakcie pisania.
Całość przypomina wielkie puzzle złożone z elementów życia.
Wspaniali... są w zasadzie o wszystkim. Mnóstwo w nich tematów. Jednak wszystko jest tak zaserwowane, iż w najmniejszym stopniu nie czuć żadnego chaosu. Wszystko ma swoje miejsce, czas. Wszystko jest uporządkowane.
To wspaniała, poruszająca historia narratora, ale i jego rodziny, dodatkowo Wietnamu skąd pochodzi jego rodzina oraz USA, gdzie narrator się wychował. Wiem, zawiłe. Jednak gdy wczytacie się w treść wszystko okaże się jasne, przejrzyste.
Więcej o treści nie da się napisać. Są takie książki. Trzeba je po prostu przeczytać i samemu poznać, doświadczyć.
Książka jest bardzo poruszająca i przedstawiająca trudy życia, takimi jakie są.
Lektura wyjątkowa jednak tylko dla cierpliwych, szukających w literaturze czegoś więcej. Polecam.


2 komentarze:

  1. Książka zapowiada się zachęcająco. Od siebie polecam ostatnio przeczytane "Sieroty wojny". Piękna i poruszająca historia.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.