piątek, 7 maja 2021

Kiecka i krynolina - Aleksandra Katarzyna Maludy

 

Wydawnictwo Szara Godzina, Moja ocena 5/6
Lekka, ciekawa, dobrze napisana książka, która była idealną lektur po mocnych, ostrych kryminałach, które ostatnio czytałam.
Od młodych lat, od początku szkoły podstawowej lubiłam opowieści, książki, filmy o przenoszeniu się w czasie. Zawsze, gdy byłam mała, marzyłam żeby na 1-2 dni przenieść się do innej epoki, być kimś innym.
Mimo, iż od tego czasu minęło kilka dekad, nadal tego typu lektury darzę spory sentymentem. Nic więc dziwnego, że sięgnęłam po Kieckę i krynolinę.
Oczekiwałam dobrej, ciekawej, rozrywkowej lektury. I to dokładnie otrzymałam.
Opowieść jest lekka, wciągająca, rozbawiająca choć nie ukrywam, pod płaszczykiem tej lekkiej opowieści autorka przemyca sporo ważnych kwestii. Chodzi o życie kobiet, relacje w związkach i zdradę, która nie ukrywajmy, boli niezależnie od tego w jakiej epoce się żyje.
Przeniesienie w czasie przydarzyło się Zośce, kobiecie z pewnym bagażem doświadczeń, która roniąc łzy nad zdradą niewiernego małżonka zapija smutki, w samotności, do lustra. Siedząc przed stara toaletką z lustrem Zośka nawet nie przypuszcza co za moment się stanie.Nasza bohaterka przenosi się w czasie, cofa się o 150 lat. Zajmuje miejsce innej Zosi, która do tej pory żyła w czasach Powstania Styczniowego.
Tamta druga Zośka przenosi się do współczesności i zajmuje miejsce tej pierwszej :)
Panie dzieli 150 lat. Jednak problemy mają te same i generalnie nie mają lekko. Inne czasy, inne realia, ale los kobiet, uczucia są ponadczasowe.
Literacko Kiecka i krynolina nie jest może majstersztykiem, ale nie tego oczekiwałam. Szukałam lekkiej, ciekawej, dobrze napisanej i humorystycznej książki i dokładnie to otrzymałam.
Opowieść o Zośkach okazała się idealnym balsamem na moje nerwy is tres, jaki ostatnio był moim udziałem. Zapomniałam o problemach, zrelaksowałam się i wiele razy wybuchałam śmiechem.
Bardzo fajna książka, świetna zabawa.
Smaczku dodają liczne opisy życia przed 150 laty, strojów, jedzenia, zwyczajów oraz kwestie historyczne, powstańcze niezwykle delikatnie i umiejętnie wplecione w fabułę.
Czyta się wyśmienicie. Polecam.


1 komentarz:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.