niedziela, 2 maja 2021

Karuzela - Agnieszka Litorowicz-Siegert

 


Wydawnictwo WAB, Moja ocena 4,5/6
Lekka, dobrze napisana powieść obyczajowa z delikatnym wątkiem romansowym w tle. Trudne relacje z ojcem, chęć ich naprawienie przeplatają się z rodzącym się uczuciem między Weroniką szykująca dom na powrót ojca, a przystojnym miejscowym lekarzem Albertem.
Młoda kobieta przed laty z wyboru ochłodziła kontakty z ojcem. Ba, ona je z nim po prostu zerwała. Teraz po latach pewne wydarzenia sprawiają, iż pragnie zmienić ten stan rzeczy, naprawić stosunki z tatą. Pomaga jej w tym Albert.
Między tą dwójką iskrzy od pierwszego spotkania. Jednak na początku są to iskry niechęci, które z czasem, stopniowo przeradzają się w coś zupełnie innego.
Ciekawe relacje dwójki bohaterów. Do tego dodatek w postaci sporej porcji tajemnic i sekretów oraz poszukiwania zaginionych rzeczy z przeszłości.
Całość ubarwiona elementami rodzącego się uczucia. Świetne ukazanie Weroniki, która powoli, stopniowo otwiera się na nieznane jej dotychczas uczucie, na miłość, przyjażń, na ludzi. Wszystko umiejętnie wymieszane w ciekawych proporcjach, doprawione celnymi życiowymi mądrościami, które zmuszają do przemyślenia kilku spraw oraz doskonałym poczuciem humoru autorki.
Autorka śmiało, odważnie, ale i subtelnie bez dydaktycznego zadęcie porusza wiele kwestii dotyczących toksycznych, trudnych relacji między ludżmi. Często nie zdajemy sobie sprawy, że coś co nas spotyka jest toksyczne, że mamy prawo się czuć żle, że mamy prawo reagować. Warto też pamiętać o tym, iż czasami trzeba, jako pierwsza osoba wyciągnąć rękę do zgody.
Fabuła jest nasączona specyficznym, jakby eterycznym klimatem, ujmująca, delikatną atmosfera, która dodaje smaczku wydarzeniom. Elementem tej atmosfery są ujmujące, niezwykle plastyczne opisy Szczecinka i okolic. Czytając je miałam ochotę spakować walizkę i przenieść się na Pomorze.
Wszystko to tworzy dobrą, ciekawą, przykuwającą uwagę książkę. Z pewnością czyta się ją z przyjemnością, dla odprężenia, ale i z ciekawością co będzie dalej. Doskonała lektura nie tylko na trwająca majówkę.
Karuzela porusza wiele wątków. Zmuszają one do przemyśleń, przewartościowania swojego spojrzenia na niektóre kwestie. To powieść o pewnych wartościach, o walce ze sobą o tym żeby akceptować siebie takimi jakimi jesteśmy. To także opowieść o poszukiwaniu szczęścia, o własnym ja, życiu z nim w zgodzie. To historia o życiu, wydarzenia, z którymi może się identyfikować spora grupa czytelniczek. Polecam.1 komentarz:

  1. Niewykluczone, że kiedyś skuszę się na lekturę tej książki.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.