czwartek, 24 grudnia 2020

Wyraz uczuć u człowieka i zwierząt - Karol Darwin

 


Wydawnictwo MG, Moja ocena 6/6
Wyraz uczuć u człowieka i zwierząt to jedno z ostatnich i bez wątpienia najlepsze dzieło Darwina. Wydane zostało w 1872 roku. Badacz otwarcie, wprost pisze o ewolucji, jej podstawach oraz tym, że człowiek pochodzi od małpy.
Poza tym Darwin opisuje przynależność, zachowanie, cechy wielu gatunków zwierząt, jak np. psy, koty, konie, małpy i wiele innych.
Opowiada też o tym, jak jedno zwierzę wywodzi się z drugiego, co mają wspólne, co ich łączy, a co dzieli.
Co prawda dla nas, żyjących w 2020 roku, gdy nauka jest na tak wysokim poziomie, wiedza, jaką przekazuje Darwin nie jest nawet w niewielkim stopniu odkrywcza, nowatorska, ale należy docenić czas, gdy ta praca naukowa powstała, okres gdy Darwin głosił swoje teorie i stan nauki z tego czasu.
Bez wątpienia było to dzieło przełomowe, nowatorskie, dla wielu blużniercze i bardzo ważne. Było nie cegiełką, a kamieniem milowym, ba nawet fundamentem, podwaliną nowoczesnej nauki, wiedzy, jaką my obecnie uważamy za normalną.
Ta książka, choć naukowa, nowatorska na owe czasy, nie jest tylko pozycją z ogromem wiedzy. Owszem, informacji jest sporo, ale całość zabarwia niesamowite wprost poczucie humoru, jakim był obdarzony Karol Darwin. Było ono typowo angielskie, ironiczne, sarkastyczne, z przymróżeniem oka. Z humorem Darwin opowiada o swoich odkryciach, ale też (nie oszczędzając nikogo) kpi z kolegów po fachu, wielu innych naukowców, którzy nie dowierzają jego teorią, siedzą w swojej wiedzy niczym w skamielinie, nie szukają niczego nowego, nie dążą do nowych odkryć, nie pożądają innej wiedzy.
Wielkim atutem książki jest jej wydanie. Oficyna MG słynie z pięknych, starannie wydanych pozycji. Do tego dochodzą zdjęcia i rysunki z okresu pierwszego wydania książki, czyli XIX wieku. Razem z treścią i wiedzą, kiedy ta książka powstała, tworzy to niesamowite dzieło.
Pewną barierą w czytaniu może być język. Dobrze, że jest on taki sam, jakim posługiwał się Darwin, że nie został uwspółcześniony. Trochę trudno się w niego wbić, przyzwyczaić do jego brzmienia. Warto jednak zadać sobie ten trud. Wyraz uczuć...to książka ważna dla ludzkości, nauki, dzieło wyjątkowe. Warto je poznać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.