sobota, 26 grudnia 2020

Awers


Wydawnictwo IV Strona, Moja ocena 4,5/6
Awers to całkiem udany zbiór opowiadań. Autorów jest 12. To czołowi, polscy autorzy kryminałów. Warto wymienić kilka nazwisk, np. Ryszard Ćwirlej, Małgorzata Rogala, Marta Guzowska, Mariusz Zielke, Izabela Janiszewska i wielu innych.
Opowiadania różnią się wszystkim. Każdy autor ma inny styl, każdy inaczej podchodzi do tematy kryminału czy zbrodni. Każdy też co innego wysuwa na pierwszy plan. Jedno ich łączy, zamiłowanie do opisywania zbrodni i dobre ukazanie głębi ludzkiej psychiki. Każdy utwór jest też mroczny, pobudzający wyobraźnię.
Taka różnorodność jest bardzo dobra. Sprawia ona, iż z każdym kolejnym opowiadaniem nasza ciekawość rośnie, co zaserwuje czytelnikowi kolejny autor. Poza tym nie nudzimy się, co bez wątpienia miałoby miejsce, gdyby pisarze tworzyli podobne, zbliżone do siebie opowiadania
Mocnym początkiem jest opowiadanie Adriana Bednarka. Zgodnie ze znanym powiedzeniem, dalej powinno być już lepiej. I z tym bywa różnie. Większość opowiadań jest naprawdę świetnych, na wysokim literackim i "zbrodniczym" poziomie. Tylko 1 opowiadanie nie przypadło mi w ogóle do gustu, i 1 było średnie. Pozostałe są naprawdę dobre i bardzo dobre.
Bez wątpienia opowiadania zaskakują, mają w sobie to coś, sprawiają, iż czyta się je z przyjemnością, zaciekawieniem i kilka razy autorzy porządnie zaskakują.
Opowiadania cieszą się średnim uznaniem. Dla wielu osób taka forma literacka jest za krótka, wolą dłuższe, normalne, pełnowymiarowe książki. Awersowi warto jednak dać szansę. Z pewnością w trakcie lektury nie będziecie się nudzić.
Ja co prawda wszystkich 12 autorów znałam przed rozpoczęciem lektury Awersu. Jednak dla wielu osób tom ten będzie pierwszą okazją do poznania mniej znanych pisarzy, sprawdzenia, czy ich styl odpowiada danemu czytelnikowi, czy warto sięgać po powieści, kryminały danego pisarza.
Awers to bez wątpienia zbiór bardzo różnorodnych i niezwykle ciekawych opowiadań kryminalnych. Polecam.1 komentarz:

  1. Taka antologia jest fajnym sposobem, aby poznać twórczość autorów, których jeszcze nie znamy.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.