środa, 5 lutego 2020

Lisy. Historia miłości i odrazy - Lucy Jones

Wydawnictwo Marginesy, Moja ocena 5,5/6
Kolejna dobrze napisana, bardzo ciekawa przyrodnicza książka w ofercie Wydawnictwa Marginesy. 
Lisy zna każdy. Te zwierzęta kojarzą się przede wszystkim z tak charakterystycznymi cechami, jak:  smukła ognista sylwetka, gruba kita z białą końcówką i dzikie, ale przenikliwie inteligentne oczy oraz powiedzeniem, że to chytre zwierze. 
Tym, co dodatkowo wyróżnia lisa jest fakt, iż potrafi on zjeść niemal wszystko (poluje na gryzonie, zające, wydry i ptaki, wyjada jaja z gniazd, nie pogardzi dżdżownicami, padliną ani owadami, a jesienią zdarza mu się przejść na dietę owocową) i zasiedlić niemal każde terytorium – od Afryki aż po krąg polarny.
Przed rozpoczęciem lektury miałam bardzo mgliste, sztampowe, często niesprawiedliwe pojęcie o tym, jakie to zwierzęta, czym się charakteryzują, jaki jest ich tryb życia. 
Lucy Jones swoją opowieścią zdecydowanie zwiększyła moja wiedzę, ale i rozbudziła ciekawość oraz sympatię do tych niebanalnych zwierząt. 
Książa jest skarbnicą wiedzy o lisach, otaczającym ich świecie. Autorka przytacza ogrom informacji (nie tylko tych przyrodniczych, czy naukowych), obala wiele mitów, uczy, tłumaczy, zaciekawia, wręcz porywa. 
Wszystko to zaserwowane w arcyciekawy, momentami porywający sposób. Dzięki temu książkę czyta się z wielką przyjemnością. Przyznam się, iż biorąc pod uwagę język autorki, jej dociekliwość liczę, iż wkrótce zostaną wydane kolejne książki badaczki.
Tym, co od razu rzuca się w oczy jest duża wiedza Jones, sympatia do lisów oraz ogromne zaangażowanie w napisanie książki, zgromadzenie materiału. Musiała przebrnąć przez ogromną porcję wiadomości, materiałów z najróżniejszych dziedzin, zoologii, socjologii i wielu innych. W treści znajdziemy odniesienia nie tylko do zoologii i nauk pokrewnych, ale także np. dawnych wierzeń, obrządków, literatury. Jones potraktowała lisy dogłębnie i kompleksowo.
Książkę polecam wszystkim, bez wyjątku. Jestem przekonana, iż każdy znajdzie w niej coś ciekawego. Nieistotne czy interesujesz się przyrodą, ekologią, wierzeniami, mitami, a nawet prawem, Lisy. Historia miłości i odrazy z pewnością cię wciągną. Ilość i gatunek zagadnień poruszanych przez autorkę jest ogromny, różnorodny i niezwykle ciekawy. 
Warto dać tej niepozornej książce szansę, warto poznać lisy. Niezwykła książka, niezwykłe zwierzęta. 
O tym, jak doskonała jest to książka może świadczyć fakt, iż Lucy Jones otrzymała za nią nagrodę Roger Deakin Society of Authors.
Warto też zajrzeć na blog autorki. Prowadzi ona stronę Wildlife Daily.


1 komentarz:

  1. Pierwszy raz czytam o tej książce u Ciebie, ale wiem komu ją polecę. 😊

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.