poniedziałek, 23 stycznia 2023

Garbo. Najbardziej tajemnicza gwiazda Hollywood - Robert Gottlieb

 Wydawnictwo Znak, Moja ocena 6/6
Świetnie napisana, bardzo bogato udokumentowana opowieść o legendzie, ikonie, największej gwieżdzie przedwojennego kin, kwintesencji Hollywood sprzed ponad 7-8 dekad.
O Grecie Garbo niby wiemy wiele, a tak naprawdę nie wiemy prawie nic. Tajemnicza, skryta, oddalona od zwyczajnych ludzi. To także budowało jej legendę. Byłam ciekawa, jak autor książki Robert Gottlieb poradził sobie z niewielką ilością materiałów, z niedostępnością gwiazdy.
Byłam też ciekawa, co sprawiła, iż będąca u szczytu sławy, wielbiona przez setki milionów ludzi Garbo w wieku zaledwie 36 lat zrezygnowała z kariery aktorskiej.
Fakt, iż zakończyła karierę wtedy kiedy sama chciała i na warunkach, jakie określiła, sprawiło, iż stała się jeszcze bardziej zagadkowa, jeszcze mocniej uwielbiana.
Autorowi książki udało się przedstawić nie tylko dzieciństwo aktorki, trudne, bolesne, okres dorastania, początki w branży filmowej. Zaprezentował także momenty wielkiej sławy gwiazdy, problemy z jakimi się borykała, ukazał wielką samotność Garbo, która mimo, iż wielbiły ja setki milionów była bardzo samotną, nielubiącą ludzi kobietą. Mnóstwo miejsca jest także poświęcone złotej erze Hollywood, przedwojennej branży filmowej, relacjom Grety z producentami, aktorami, reżyserami. Sporo w książce anegdot, mnóstwo faktów, które niejednokrotnie zaskakują, a nawet szokują. Wszystko bazujące na relacjach aktorów, filmowców, licznych listach, zapiskach, rozmowach. Uzupełnione bardzo dużą ilością zdjęć. Wspaniała opowieść o Hollywood z okresu przed II wojną światową.
Sam autor książki też jest osobą bardzo ciekawą, wieloletni redaktor książek, badacz literatury, filmu, biografii. To on odkrył Josepha Hellera i jego Paragraf 22, był też redaktorem powieści m.in. Doris Lessing, Raya Bradburego i Toni Morrison. Niniejszą książkę wydał rok temu w wieku 91 lat. Autor doskonale sobie poradził ze swoją bohaterką, z jej życiem i decyzjami oraz niedostępnością. Bez wątpienia warto po Garbo sięgnąć.
Autor wiele odkrywa, wiele nowego ukazuje, w wielu aspektach prezentuje nową Gretę Garbo. Polecam.


1 komentarz:

  1. Dziękuję za tę recenzję, bo właśnie niedawno myślałam o biografii Grety Garbo, że chętnie bym przeczytała jakąś dobrze opracowaną. Na pewno sięgnę po tę książkę.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.