wtorek, 16 sierpnia 2022

Watykan. Mroczna historia świętej potęgi

 Wydawnictwo Sonia Draga, Moja ocena 5/6

Bardzo dobra pod względem historycznym, bardzo ciekawa i doskonale  napisana książka. Czyta się z wielką przyjemnością, ale i wielkim zdziwieniem.
To opowieść o Watykanie od samego jego początki aż do dnia dzisiejszego. Kolejne stulecia walki o władze, krzewienie religii na siłę, rządzenia milionami wiernych, gromadzenia majątku, wieki pychy i uzurpacji władzy na każdym nieomal polu.
Nie bez kozery Watykan od ok. 2000 lat jest symbolem światowej polityki, potęgi, władzy, grozy, ale dla wielu i dobra. Różne role tego niewielkiego państewka, różne spojrzenia ludzi z zewnątrz na to samo zjawisko. Warto je poznać. Arcyciekawa lektura.
Z jednej strony Watykan to głosiciel wiary, kolekcjoner sztuki, donator artystów, z drugiej strony to bezwzględne, okrutne i często wynaturzone monstrum, o którego sekretach prawie nikt nie wie. Tajemnice Watykanu są skrywane, jak żadnego innego państwa.
Doskonała lektura dla lubiących historię, fakty, będących jej ciekawymi. Sam autor wykonał kawał porządnej, nieomal mrówczej pracy, dogrzebał się do wielu sekretów, faktów dotąd nieznanych i stworzył dobrą, ciekawą książkę. Jednak ostrzegam, nie jest to książka będąca tabloidem z sensacjami. Nic z tych rzeczy. To porządnie opracowany zbiór rzetelnych faktów, a mroczna, słowo w tytule, jest moim zdaniem trochę na wyrost.
Autor jest nie tylko historykiem, ale także dobrym gawędziarzem. Suche historyczne fakty udało mu się ubrać w lekkie, co nie znaczy infantylne, słowa. Ciężkie, trudne, często bolesne fakty zamienił w ciekawą opowieść, nadal dziwiąca i oburzającą, ale ciekawą i przystępną.
Warto przeczytać żeby zrozumieć fenomen potęgi Watykanu. Polecam.

2 komentarze:

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.