czwartek, 11 sierpnia 2022

Szachistka z Auschwitz - Gabriella Saab

 Wydawnictwo HarperCollins Polska, Moja ocena 2,5/6
Temat II wojny światowej, holocaustu, zagłady, próby wyjścia z tego i wielu pobocznych spraw jest chodliwy. a tej tematyce bazują autorzy dobrzy, bardzo dobrzy i bardzo przeciętni. Niestety, ale Gabriella saab należy do tych ostatnich.
Napisała książkę, która jest przeciętna, słaba, a miała możliwości stać się naprawdę dobrą lekturą. Opowieść oparta jest mocna. Historia młodej Polki, osadzonej w KL Auschwitz jako więzień polityczny, która rozgrywa partie szachów, w których stawką jest jej własne życie. Ma do wyboru- podjąć wyzwanie i grac albo zginąć. Tak, ta historia porusza i była szansa, że oprócz gry na emocjach czytelnika wniesie coś więcej.
Niestety, ale to się nie udało. Nawet ta w/w gra na emocjach jest jakaś taka mało realistyczna, niedopracowana, po prostu słaba.
Nie pomagają nawet autentyczne postaci historyczne wplecione w fabułę. Książka jest po prostu słaba, bardzo słaba. Do tego dochodzi bez mała wyidealizowany, a na pewno przyjazny, fałszywy, nierealistyczny obraz obozu koncentracyjnego. Zgroza, która idzie w świat i buduje fałszywe przekonanie wśród czytelników poza Polską. Ten obraz KL Auschwitz przypomina trochę wojenne realia w Czterech pancernych...
Taka historia, tym bardziej, że oparta na faktach, powinna być rzetelna, mocna w swojej wymowie, nieść przesłanie. Tu tego zdecydowanie brakuje. Jest lekkie, mimo tematyki, nic nie wnoszące czytadło, które niestety nie jest warte lektury i niesie więcej szkody niż pożytku. Odradzam. Jest mnóstwo innych, o wiele lepiej napisanych książek z nurtu literatury obozowej.


1 komentarz:

  1. Szkoda, że nie czujesz się w pełni usatysfakcjonowana lekturą tej książki.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.