poniedziałek, 8 sierpnia 2022

Bullet Train. Zabójczy pociąg - Kōtarō Isaka

 Wydawnictwo Zysk i S-ka, Moja ocena 5,5/6
Kotaro Isaka stworzył nieoczywisty, niejednoznaczny i naprawdę dobry i mocny thriller. Dawno nie czytałam tak dobrej książki.
Pomysł oryginalny, mamy superszybki pociąg na trasie Tokio -Morioka, w którym zamknięci są sami płatni zabójcy. Są to top of the top, najlepsi z najlepszych, najlepsi zabójcy świata z najlepszych. Kto przeżyje, kto zginie? Komu uda się wysiąść na jednym z bardzo nielicznych przystanków? Czy w ogóle ktokolwiek będzie mógł wysiąść? Czy o to chodzi? Tak naprawdę gwarantuję, że będziecie bardzo zdumieni. Mnie Isaka niesamowicie zaskoczył. Nie spodziewałam się takiej książki. I to takiej dotyczy każdego aspektu. Bo Bullet Train jest wyjątkowy pod każdym względem.
Z jednej strony to dobry thriller, mocny, rasowy. Z drugiej strony to thriller noir, a przy tym komedia omyłek. To coś ala Tarantino w najlepszym wydaniu, jeżeli wiecie, o co chodzi.
Akcja jest błyskawiczna niczym super szybki pociąg Shinkasen. Kolejne migawki, sytuacje, wydarzenia przewijają się przed naszymi oczyma niczym błyski fleszy, drzewa za oknem szybkiego pociągu. Oj dzieje się, dzieje. I tak naprawdę do pewnego momentu nie wiadomo, co jest istota całej historii, o co tak an serio chodzi.
Czarny mocny thriller, czarny humor. W ogóle wszystko w tej historii jest czarne włącznie z szybkim pociągiem. Do tego mamy mnóstwo wątków, intryg, które się nawzajem przeplatają. Co cenne, autorowi nic się nie gubi, nic nie umyka. Wszystko zostaje logicznie choć w ciężko poplątany sposób doprowadzone do końca.
Do tego bohaterowie, majstersztyk. Mój ulubieniec to mega psychopata, najbardziej pokręcony z pokręconych :) Jak autor na to wpadł? Nie mam pojęcia.
Inteligencja, zaskoczenie i brak choćby cienia wiedzy, co będzie dalej. To najbardziej charakterystyczne cechy Bullet Train. Kotaro Isaka to inteligentny, pomysłowy autor. Nic dziwnego, że jego książka odniosła tak wielki sukces.
Książka jest niezwykła i jest czymś nowym, odskocznią od klasycznych, często zdartych do bólu kryminałów i thrillerów. Polecam. Naprawdę warto. Doskonała zabawa, inteligentna, nie obrażająca czytelnika powtarzalnością, gwarantowana.


1 komentarz:

  1. Bardzo intrygująco piszesz o tej książce. Dam się namówić na jej przeczytanie.

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.