środa, 7 sierpnia 2019

Wisząca dziewczyna - Jussi Adler-Olsen

Wydawnictwo Sonia Draga, Moja ocena 5,5/6
Wisząca dziewczyna to kolejny, 6. już tom serii przygód niezrównanego Departamentu Q. Jednak bez obaw. Każdy tom tworzy samodzielną całość. Każdy można czytać osobno. 
Mam za sobą lekturę wszystkich części serii i muszę przyznać, iż Wisząca dziewczyna to zdecydowanie najlepsza książka cyklu. 
Tym razem akcja i prowadzone przez śledczych dochodzenie toczą się wokół z pozoru nierozwiązywalnej sprawy pewnej 17-latki, którą znaleziono wiszącą na drzewie. Śledztwo zaprowadzi ich na daleki Bornholm. Jest to śledztwo w iście skandynawskim stylu, drążące psychikę ludzką, powolne, drobiazgowe, rzetelne, niespieszne, ale wciągające już od pierwszej strony. 
Jeżeli do tego dodamy specyficzny skandynawski klimat i tajemnicę sprzed wielu lat, mamy doskonałą, wciągającą lekturę nie tylko na lato. 
Tak jak napisałam, dochodzenie w książce jest powolne, drobiazgowe, w iście skandynawskim stylu. Z pewnością nie jest to amerykańskie śledztwo na zasadzie zabiligoiuciekł. Dlatego lekturę Wiszącej dziewczyny polecam prawdziwym miłośnikom dochodzenia rozkładanego na czynniki pierwsze, śledztwa powolnego acz rzetelnego.
Przyspieszenie akcji ma miejsce dopiero na samym końcu książki, w jej finale.Warto na ten finał poczekać. Doskonały.
Oprócz rozwiązania sprawy 17-latki, dochodzeniowcy będą próbowali także udaremnić serię kolejnych morderstw. Czy im się to uda? 
Każdy kolejny rozdział przedstawiony jest z perspektywy różnych osób. Bardzo ciekawy zabieg dający nieoczekiwane efekty.  
Książkę, jak i poprzednie tomy serii, czyta się doskonale. Świetny pisarz, jakim bez wątpienia jest Jussi Adler-Olsen zaserwował nam po raz kolejny kawał porządnej, profesjonalnej, dochodzeniowej roboty. Trudno się nie zachwycić tym, co prezentuje książka. Gorąco zachęcam do lektury. Wisząca dziewczyna to doskonały dowód na to, iż skandynawski kryminał nie powiedział jeszcze wszystkiego.

1 komentarz:

  1. Bardzo mocno zakręciłaś mnie do poznania tej historii moja droga. 😊

    OdpowiedzUsuń

Bez czytania będą usuwane komentarze zawierające spamy, linki do innych blogów. Mój blog, to nie słup ogłoszeniowy.